A hatás pusztító lesz, különösen a középrétegre, akik a kutatások szerint nagy arányban szavaztak a Fideszre…

Ez az őszi-téli számlák kézhezvételekor sokkterápiával fog fölérni. Éppen azért most léptek, mert márciusban már nem lehet amiatt tüntetni, hogy júliusban felemelték a gáz árát. A hatás pusztító lesz, különösen a középrétegre, akik a kutatások szerint nagy arányban szavaztak a Fideszre. Különösen náluk fognak sokkhatást kiváltani a számlák, hiszen a kampányban komolyan vehették az ígéreteket, vagy akár pont azért szavaztak arra a blokkra, mert az majd megvédi őket az elviselhetetlen fűtésszámlától is.

hvg360: Legendásan jó stratégának tartják Orbán Viktort, aki három lépésre előre tudja, mi fog történni. Noha Orbán próbál jó kapcsolatot fenntartani Vlagyimir Putyinnal, tudjuk, hogy az orosz elnök zsarol a gázzal és olajjal. Létezik, hogy Orbán nem számolt a választás előtt azzal, hogy gond lehet az energiaellátással?

Cs. L.: Abszolút elképzelhetőnek tartom. Egy évtizede nem adok már tanácsokat a miniszterelnöknek, de amíg adtam, két visszatérő problémája volt.

Egyrészt mondogatta, hogy azért nem szereti a közgazdászokat, mert mindig azt mondják, mit nem lehet megcsinálni, holott őt azért választották meg, hogy amit lehet, megcsináljon, amit nem lehet, azt legalább próbálja meg. Szerintem ez a hozzáállás nem változott.

Másrészt pedig akárhányszor szóba került egy megbeszélésen, hogy az adott ügyből fél év múlva milyen baj lehet, mindig azt mondta, „mit beszélgettek a távoli jövőről, ezt a hónapot kell túlélni.”

Egyiket sem kritikaként mondom, értem, hogy ő olyan típusú politikus, aki hisz az akarat erejében és korlátlanságában. A gondolkodásától alapvetően távol áll, mi lesz 5–10 év múlva – annak ellenére is, hogy EU-s vagy NATO-s döntéseknél belekényszerítik ebbe is.

Biztos vagyok benne, hogy energiaügyben – okkal vagy ok nélkül – ugyanúgy gondolkodik, mint a szocialista korszak politikusai: az energiával nem lehet baj, hiszen az oroszoknak el kell adniuk a gázt, olajat, villanyáramot, tehát ugyanúgy függenek tőlünk, mint mi tőlük. Szerintem sok mindenkivel egyetértésben komolyan gondolhatta, hogy Oroszország nem fog olyan katonai akcióba kezdeni, amiből nem tud jól kijönni. Aztán hidegzuhanyként érhette, hogy Amerika keresztülverte az olajembargót, Németország is beállt a sorba, és az EU ilyen energetikai szankciót fogad el. Egy új nemzetközi feltételrendszer alakult ki, nem gondolom, hogy ezzel pár hónappal ezelőtt bárki számolt volna.https://hvg.hu/360/20220720_Csaba_Laszlo_ner_rezsicsokkentes_kata_szigoritas_tuntetes_orban_viktor