Tisztelt Utasaink!
A Bánkút Story, avagy miért „Éljen Bánkút!”
Aki végig olvassa a hosszú posztot, kedvezményben részesülhet!
Ezzel már régóta tartozom Önöknek. Mindenki szereti megosztani a saját örömét, örül, ha másoknak örömet tud okozni, át tudja adni az értékrendjét. Szerelem Bánkút nálunk is. Szeretnénk, ha Önök is ismernék, szeretnék, élveznék. Valahol a turizmusnak is lehet ez az alapja, másoknak örömet szerezni, élményt nyújtani. Bő harminc év alatt felépítettük együtt a Grand közösségét, családját. Mert közösség, család az, ahol úgy segítik egymást az emberek, mint pl. a Grand Tours-szal szeretünk utazni Facebook csoportban (amit nem mi hoztunk létre és nem is mi koordinálunk), mert közösség, család az, ahol meg akarjuk győzni egymást a helyesről és esetleg meg is bocsájtunk egymásnak. Hozzunk hát létre egy bánkúti közösséget, családot is! (Utána szervezünk társadalmi munkát is! )
Bánkút a Bükk-hegységben, a Bükk-fennsík szélén, kerek erdő közepén, 18 km-re Lillafüredtől, 900 méteres magasságban egy külterületnek a neve, Borsod és Heves megye határán, mindkét megye területén. Nem összekeverendő a Békés megyében található Bánkút nevű faluval. Valószínűleg arról kapta a nevét, hogy a terület régi tulajdonosának rangja, címe után az itt található forrást Bán kútnak hívták, a Bán kútjának. Ez a forrás táplálja a nagyvisnyói Bán-völgye Bán-patakját. Itt vannak Magyarország legjobb fizikai adottságú sípályái, szánkó pályái, bár a hóágyúzhatóság hiánya miatt nem a legnépszerűbb, csak természetes hó esetén működik. Itt halad keresztül az Országos Kéktúra útvonala, innen indul nagyon sok egyéb túra útvonal, a kerékpárosok Mekkája, a Bükk centruma. Itt van 800 méterre a 956 m-es Bálvány-csúcson lévő kb. 20 m-es kilátó, ahonnan 360 fokos körpanorámában, optimális időben a Tokaji-hegy és a 150 km-re lévő Magas-Tátra is látható. Itt forgatták a Simon Menyhért születése című régi filmet. Itt mindig hidegebb van 5-10 fokkal, mint lent, nincs környezetszennyezés, nincs parlagfű, alacsonyabb a légnyomás, kristálytiszta a levegő, nincs szmog. Más nincs, csak a természet, de az nagyon. Délután/este, mikor kiürül a hegy a napi turistáktól, már csak a miénk az egész Bükk! Éjszaka halljuk a sok erdei drámát, bőgnek a szarvasok, ugatnak az őzek, huhog a bagoly. Itt csiripelnek a madarak (tengelic, csúszka, több fajta cinege, zöldike, meggyvágó, harkály, szajkó, stb. az ablakainkba járnak a madáretetőhöz), s mély, sötét a csend. A mi lámpáinkon kívül nincs fényszennyezés, sokkal közelebb vannak és élesebben látszanak a csillagok. Teliholdkor szinte misztikus a hely (már aki ki mer menni!). Itt rengeteg a barlang, cseppköves is van, mint pl. a Diabáz, a Vízbe-verem és a Tököm-bököm, hogy csak a közelieket mondjam. A Csipkéskúti lipicai ménes páratlan szépségű völgye és az élmény, amikor az 50-60 csődör csikót egyszerre hajtják be vágtázva az istállóba! S még ott vannak olyanok a közelben, mint Lillafüred, Szilvásvárad. A szilvásváradi Szalajka-völgy gyalog, turista úton csak 9 km.
Én is ide járok hétvégente, mert szeretek itt „létezni”! Akár csak létezni is.
Egri középiskolásként már 14 éves koromtól jártunk ide túrázni, síelni, havonta többször. Főiskolásként 10-ből 8 hétvégét is itt töltöttem. Lenn a csurgói völgyben az erdészház mellett, alulról jövő kezdeményezésként hallgató társaimmal átalakítottunk, kialakítottunk egy 1 szoba + konyha, komfort nélküli, 48 ágyas kulcsos turista házat (zsufi volt 1 szobában 48 fő, emeletes „polcokon” aludtunk, de legalább könnyű volt ismerkedni!). Az akkor épített külső WC lépcsőjében, a betonban még mindig ott van a tenyérlenyomatunk. Ide hoztam táborozni az osztályomat, mikor még a pedagógusok seregét erősítettem. Itt törte el a lábát az osztályom eminens tanulója, egy busz belső gumin többedmagával szánkózva!
2008-ban volt egy kedvező lehetőség és meg tudtuk vásárolni az itt lévő Fehér Sas Panziót. Azóta mind minőségben, mind mennyiségben jelentős fejlesztéseket csináltunk. Ez egy nagyon híres, kalandos életű épület. 1929-ben kezdték építeni és 1931-ben avatták fel. A téglákat még a turisták hordták fel hátizsákban! A szocializmusban az egri Panoráma vendéglátó vállalat üzemeltette turistaház-étteremként, majd a 80-as években bezárták. Olyannyira lepukkant, hogy a környéken lóval dolgozók a lovakat tartották benne a földszinten. 1992-ben is eladó volt, indultunk a pályázaton, de nem mi nyertünk. Talán szerencsésen, mert az akkor szárnyát bontogató Grand Tours elől minden pénzt elvitt volna a felújítása. Így akkor vettük meg 1993-ban az első gömbölyű Ikarus 350-es buszunkat az addigi kocka Ikaruszok után. 2008-ig, birtokba lépésünkig több privát tulajdonosa volt a panziónak. Ezután 10 évig béreltettük, de most már a mi cégünk üzemelteti is.
Ez a Fehér Sas Panzió nem jött volna létre, ha nincs a Grand Tours (no meg néhány házasság sem!). A Grand Tours nem jött volna létre, ha nincsenek Önök. Így Önökkel együtt kerestük meg ennek a panziónak az árát.
Ezért most meghirdetjük, hogy aki 2022-es „grandos” foglalást tud hitelesen igazolni – számla, szerződés, stb. – az a panziónál közvetlenül foglalva 1 évig 15 % kedvezményben részesül! Foglalást csak itt fogadunk el: https://www.fehersaspanzio.hu/hu
Ez nem üzletpolitikai kedvezmény, ez egy tulajdonosi ajándék Önöknek, akik kitartanak mellettünk, akik nélkül nincs a Grand Tours. Ezért van minden buszunk hátulján az a matrica, hogy „Éljen Bánkút!”.
Jelenleg garantált buszjáratot üzemeltetünk Miskolcról, munkanapokon délelőttönként, csak felfelé, melynek díja 1.000 Ft/fő és 1.000 Ft/kerékpár, azonban a panzió szállóvendégeinek ingyenes. Bővebb információ ebben a posztunkban szerepel róla:
Akit érdekel, itt talál részletesebb történeti áttekintéseket:
Ui.: Rengeteg fotót töltöttünk fel, mert rengeteg fotónk van az elmúlt 14 évből. Próbáltunk szelektálni, nem is mindegyik profi fotó, de számunkra kedvesek és talán Önöknek is érdekesek lesznek. Nézegessék kedvükre!
Nagy Sándor ügyvezető
Végre valaki – természetesen nem miskolci – aki szívén viseli a bánkúti helyzetet. Csak remélni tudom, hogy ő lett a volt ÉMÁSZ üdülő tulajdonosa és igazi gazdája.