A trumpozás működő taktika lehet. Az idei előválasztások tapasztalatai alapján Trump támogatottsága még a saját pártján belül is meginoghatott. Ugyan több előválasztást is az általa támogatott jelöltek nyertek, összességében a leadott szavazatok alapján úgy tűnik, nagyjából a párt bázisának harmadát tudhatja csak maga mögött. Ez helyenként vakmerő taktikára sarkallta a demokratákat. Egyes körzetekben a demokrata kampányalapok is beszálltak a republikánus előválasztási harcba, lényegében a trumpista jelölt érdekében. Mindezt abban a hitben, vagy tán inkább reményben, hogy a hazug csalásvádat ismételgető, a január 6-i zavargókat mentegető trumpista jelöltet könnyebb lesz legyőzniük a demokratáknak a novemberi választáson. Ez azért kockázatos stratégia. Amilyen megosztott az amerikai közélet, könnyen lehet, hogy a republikánus híveket még az sem tántorítja el egy jelölt támogatásától, ha az amúgy trumpista. Így pedig mérsékeltebb republikánusok helyett radikális trumpisták kerülhetnek be a képviselőházba. Mint például John Gibbs, Trump volt kormányhivatalnoka, aki teli szájjal hirdeti az elcsalt választás hazug vádját, és a keddi előválasztáson legyőzte Peter Meijert, az első ciklusát töltő képviselőt, a tíz republikánus egyikét, aki tavaly megszavazta Donald Trump impeachmentjét.
Márpedig a novemberi választás korántsem lefutott, pár képviselőn múlhat csupán a többség. Bizonyos szempontból már ez se kis eredmény a demokraták részéről. A félidős választás nem az elnök pártjának a terepe, és Biden munkájának megítélése történelmi összehasonlításban is nagyon rossz – ami azért nem csoda, első évét még a koronavírus, a másodikat az energiaárak miatt elszabaduló infláció határozza meg. Ehhez képest a legfrissebb felmérések átlagában teljesen kiegyenlítetté vált a verseny a két párt között. Az USA-ban, ahol csak egyéni képviselőket választanak, pártlistákra nem lehet szavazni, a pártok támogatottságát az ún. Generic Ballott-tal mérik, ahol a kérdés az, hogy melyik pártot látná szívesebben kontrollban a válaszadó. A nyár elején ebben még bő két pontos előnyük volt a republikánusoknak, de ez augusztusra elolvadt, augusztus 3-án a felmérések átlagában már döntetlen volt az állás.
A demokratákat azon túl, hogy a félidős választást Trumpról szóló népszavazássá próbálják alakítani, még egy komoly tényező segíti: a fellángolt abortuszvita. Hogy mekkora jelentősége lehet a képviselőház és a szenátus kontrolljának, azt idén a Legfelsőbb Bíróság bizonyította be, amit az előző években Trump a republikánusok képviselőházi és szenátusi többségét kihasználva három konzervatív bíróval erősíthette meg. Ezért most a konzervatívoknak stabil kétharmados többségük van a testületben, vagyis a konzervatív szárny még akkor is átviheti akaratát, ha a George W. Bush által jelölt főbíró, az elmúlt években ingadozóvá lett John G. Roberts a liberális szárnnyal szavazna. Így születhetett meg az alkotmánybíróság szerepét is betöltő Legfelsőbb Bíróság tavaszi ülésszakán az abortuszhoz való jog alkotmányos védelmét garantáló Roe kontra Wade ítéletet felülbíráló döntés. Amivel a jelek szerint a konzervatívok leginkább önmagukat lőtték lábon.https://444.hu/2022/08/05/addig-addig-mesterkedtek-a-republikanusok-hogy-nyitotta-tettek-az-eredendoen-nekik-allo-felidos-valasztast