Kidobott pénz az idén kivágott fával fűteni – figyelmeztetnek szakértők. Az ilyen fából többet kell eltüzelni, ráadásul olyan nagy a nedvességtartalma, hogy nem is ad elég meleget. A nedves fával fűtés emellett szennyezi a környezetet, kátrány is lecsapódhat a kéményekben, ami tüzet okozhat. A kormány ennek ellenére utasította az állami erdőgazdaságokat: folytassák a kitermelést, hogy legyen elég tűzifa.
Tűzifát az évnek ebben a szakában már nem termelnek ki, mert amíg rajta van a lomb, nagyon magas a nedvességtartalma. Az erdészek szerint ez nem is nevezhető tűzifának.
Boros Attila erdész az RTL Híradónak azt mondta, aki tudatosan fűt a fával, mindig 2 évre előre vásárolja meg, és „a fakitermelési szezonban, tehát
télen vásárolja meg, azért, hogy az összehasogatott fa a következő nyáron már tudjon száradni.
A kivágástól számítva tehát 1-2 évig kell szárítani a fát, hogy fűteni lehessen vele. Márpedig a kormány arra utasította az állami erdőgazdaságokat, hogy folytassák a kitermelést.
Amint Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter fogalmazott: „utasítottuk őket, hogy augusztusban is folytassák a kitermelést, tehát jelentős mennyiségű fa fog rendelkezésre állni, hogy ne csak a szociális tűzifaprogramra legyen elegendő, hanem ezen túlmenően is, aki fát akar vásárolni, annak erre legyen lehetősége.”
Szakértők szerint azonban frissen kivágott fával fűteni pénzkidobás. Abból ugyanis jóval több kell, és nem is ad elég meleget. Mert először a benne lévő, akár 40-60 százaléknyi nedvesség fő ki belőle a tűzön.
Zágonyi Sándor kályhaépítő elmondta: „a fában lévő energiatartalomnak csak a fele kerül hasznosításra a lakás fűtésére, a másik fele csak a benne lévő víznek az elfőzésére szolgál,
tehát ez egy fapocséklás és pénzkidobás.
Ráadásul katasztrofális légszennyezettséget okoz, ha sokan fűtenek nedves fával a Levegő munkacsoport szerint.
Szegő Judit, a Levegő Munkacsoport munkatársa úgy fogalmazott, a nedves fa égetése során „kátrányos lerakódás képződhet a kémény belsejében, ami akadályozza egy idő után a füstnek a távozását a rendszerből. Emiatt akár vissza is szivároghat némi mérgező anyag az emberek otthonába.”
A kéményben lerakódott kátrány pedig meggyulladhat. A katasztrófavédelem adatai szerint minden hetedik lakástűz a kéményben keletkezik, ezért arra figyelmeztetnek, hogy aki most vált fatüzelésre, először a kéményseprőket hívja ki.
Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi főigazgatóság szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy „ha valaki vaskályhát vesz, és a háznak a falán üt egy kis lyukat,
és a vaskályhának a csövét kivezeti a falon, az is kéménynek minősül, azt is engedélyeztetni kell a kéményseprővel.
Kéménytől függően ezért tizenegy-tizenkét ezer forintot kell fizetni.
Az LMP az Alkotmánybírósághoz fordul, amiért a kormány lazított a fakitermelés szabályain, és akár természetvédelmi területen is lehet tarvágást végezni. Az Agrárminisztérium úgy reagált, hogy az energiaválság miatt a kormány rendkívüli intézkedéseket hozott. Ennek része, hogy kiviteli tilalmat rendelt el a fára, és fokozta a kitermelést.
Félelmetes! ???? már a hazafias Radio Television Luxemburg is?
Tessenek már használni az Óceánok PET palackjait. Rongyokat hagyott hátra
a privatizált magyar textilipar. Kínából meg a konténerhajók mindig biztosan
hozzák az utánpótlást. Száraz fával tüzelni veszélyes.
„A dioxin vegyületcsalád számos tagja rendkívül intenzív mérgező hatással rendelkezik, ezért a
dioxinok kibocsátásának csökkentése a környezetvédelem kiemelt feladata….
A fa átlagosan 50% szénből, 43% oxigénből és 7% hidrogénből
áll. A dioxin keletkezéssel való összefüggésben,
a számosan előforduló makro- és mikroanyagok
közül a klórt kell kiemelni, amely átlagosan (a fára
vonatkoztatva) 50 ppm (azaz: mg/kg fa) mennyiségben
fordul elö. Nyilvánvaló, hogy a dioxinképződés
előfeltételei a fában jól megvannak. A jó előfeltételek
még jobban beláthatók, ha felidézzük, hogy a fa
1/5 – 1/3 része lignin, egy fenilpropánokból épült
makromolekula, amelyben az oxigénnel subsztituált
benzolgyűrűk a hőbomlás folyamán a de novo szintézisre
in situ rendelkezésre állnak.”
Na, itt van már a 10 millió erdész egyike.
A 10 millió erdész egyike. ???? Ennyi elég is:
„Boros Krisztina (……..) magyar újságíró, szerkesztő-riporter, televíziós műsorvezető, a Házon Kívül műsorvezetője.
Életút
A debreceni Ady Endre Gimnázium irodalom–dráma tagozatán tanult és érettségizett. Az érettségit követően a Budapesti Gazdasági Főiskola közgazdaságtan szakán tanult. 1992 és 1997 között a Magyar Rádió, majd ezzel párhuzamosan a Magyar Televízió tudósítója. 1997 és 1999 között az Magyar Televíziónál dolgozott, ahol A Hét és a Parlamenti napló című műsorokon dolgozott, amíg ki nem tiltották a Magyar Televíziótól. 1999 és 2001 között a Világgazdaságnál dolgozott. 2001-ben került az RTL Klubhoz, ahol kezdetben riporterként dolgozott. 2007 decemberében került az RTL Híradó műsorvezetői pozíciójába.[2][3] 2011-ig a Fél kettő című napi magazint vezette Holló Mártával.[4]”
az országosan 84 ezer szavazót maga mögött tudó lmp?
Húúúú wazze!
fidesz 3 000 050
mszp 333 ezer
10 az 1-hez
csökken az emberiség IQ-ja
ezt még egy magadfajta kukkoló pedofil is megérthetné
A törvénnyel nem ért egyet Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere sem. A városvezető úgy fogalmazott: a város tulajdonában álló erdők kivágása nem kerülhet szóba.
Szerinte az ilyen kérdésekben hatásköre kellene hogy legyen az önkormányzatoknak. Felidézte: egy évtizede dolgoznak azért, hogy fásítsák az erre alkalmas területeket és erdőket telepítsenek, a Fehérvár Tüdeje programhoz és a természetvédelmi fejlesztésekhez pedig a kormány milliárdokkal járult hozzá. Így fel sem merülhet a fiatal erdősávok kivágása. Hozzátette, Székesfehérváron az őszi faültetések is megvalósulnak, és fokozni fogják a városi erdők védelmét, hogy megakadályozzák a falopásokat.
„Ha lazításra kerülnek […] a kitermelés, a pótlás, az engedélyeztetés szabályai, az a jelenlegi gazdasági helyzetben fakivágásra ösztökélheti az ingatlanok tulajdonosait, hiszen nagyon magas piaci áron tudják értékesíteni tulajdonukat. Jelenleg is vizsgáljuk, mekkora területet érinthet valójában ez a probléma”
– írta a Facebookon a polgármester.
Friss fával nem fűtünk! Jövőre meg úgysem lesz tél. Sőt, soha többé. Éppúgy megszűnik, mint a sunyi, hazug ellenzéki összefosottak agya.
Valóban? orbán augusztus 20. után a telet is elhalasztja? Azannya!
Bezzeg, ha bejön az időjósok meséje, akkor az lett volna a Zorbán bűne hogy nem figyelmeztette a népet.
Szóval a destruktív összefosott moslékkoalíciós ellenzék mocsok kis képviselőjelöltje szerint megint nem volt a Zorbáncon sapka! 🙂 🙂 🙂
Nehezen figyelmeztethette volna, hiszen itthon sem volt.
Ott a pont!
Az erdők és a zöldterületek védelme pont olyan kérdés, amiben össze kéne fogni, nem egymásnak esni.
Tudnék még pár ilyet mondani (pl. egészségügy, közoktatás), de tudjátok, az a fránya turáni átok…