Palkovics: Nem járok tűzijátékra

Nem voltam ott az operatív törzs ülésén, egyébként nem járok tűzijátékra sem, de kétségtelen: az ilyenfajta tevékenységnek óhatatlanul van rizikója. Azt majd kiértékeljük, hogy miért nem sikerült most, ebből tanulni kell. Ez a mulasztás azonban csupán egy elem volt az imént felsoroltak között, nem ez volt a döntés oka

– mondta a Mandinernek Palkovics László technológiai és ipari miniszter arra a kérdésre, hogy pontosan mi volt a baj Radics Kornélia és Horváth Gyula munkájával.

Ahogyan arról beszámoltunk, a miniszter a héten menesztette az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) elnökét, Radics Kornéliát és a szervezet szakmai elnökhelyettesét, Horváth Gyulát miután elmaradt az augusztus 20-i ünnepi tűzijáték, pedig az utolsó pillanatig volt esély viharra.

Horváth Gyula, az Országos Meteorológiai Szolgálat menesztett elnökhelyettese a Telexnek azt mondta, háromhetes szabadságon volt, nem is vett részt a tűzijáték előkészítésében, és a keddi kormányinfóból értesült az állítólagos kompetenciahiányáról.

 

 

Palkovics László a lapnak azt mondta, hogy miniszterként feladata, hogy egy intézmény megfelelő működéséhez biztosítsa a feltételeket. A miniszter részletesen beszélt arról, hogy kiemelt fontosságú Magyarország energiafüggetlenségének megteremtése, amihez át kell állni a megújuló energiára.

„Leegyszerűsítve: a napelem akkor működik, amikor éppen süt a nap, a napsütés nélküli időszakokban pedig valamilyen energiaforrást be kell kapcsolnunk a folyamatba. A kiegyenlítő energiaforrások használata viszont nagyon drága, különösen, ha nem itthonról szerezzük be. Csak egy példa: a naperőmű-kapacitások kompenzálására fordított villamosenergiát külföldről vesszük, ezért fizetünk évente 350 millió eurót. Ugyanez a szám a tízszer nagyobb Németországban, amely ráadásul bővelkedik megújuló energiaforrásokban, 310 millió euró” – mondta.

A jelenség oka szerinte az, hogy a naperőművek tulajdonosai jelenleg az esetek nagyjából 30 százalékában nem találják el azt, hogy az adott időintervallumban mennyi energiát tudnak majd a hálózatra „feladni”.

Ők a hozzájuk befutó információk alapján tudnak dönteni, amelyek jelentős részben az OMSZ-től származnak. Az országos előrejelzések mellett pontosabban kellene tehát ismerni, hogy adott helyen adott időben milyen lesz az időjárás

– magyarázta a miniszter.

telex.hu