Az energiaárak többszörössé válása közvetlenül és közvetetten is jelentősen megnöveli a Miskolci Vízmű Kft. üzemeltetési költségeit az idei évben: villamos energia esetében nagyságrendileg 250 millió forint, a földgáz esetében 12 millió forint, míg az üzemanyagok esetében több mint harmincmilliós plusz költséggel kell számolni. Bevételeit növelni viszont nem tudja a cég, hiszen 2013 óta változatlan, hatósági áron nyújtják a felhasználóknak a szolgáltatást.
– A rezsicsökkentés az önkormányzati tulajdonban lévő víziközműveknél állami kompenzáció nélkül történt meg, a hatósági árakon alapuló bevételek mértéke gyakorlatilag a 2010-es szintnek felel meg. Ugyanakkor az elmúlt években az állami tulajdonban lévő szolgáltatók összesen több mint 100 milliárd forint támogatásban részesültek – nyilatkozta lapunknak Nyíri László, a Miskolci Vízmű Kft. stratégiai igazgatója.
A cég nehézségeit fokozza az ügyfelekre át nem hárítható közműadó és a növekvő infláció is. – Az ágazatot terhelő különadó és új hatósági felügyeleti díjak mellett a felhalmozódó infláció különösen nagy gondot okoz, és ez minden egyes költségelemet (áram, gáz, üzemanyag, igénybe vett szolgáltatások, anyagok, bér és közterhei) érintett. Ezáltal az év végére az egy napra eső önköltség a napi bevétel közel kétszeresét is el fogja érni – részletezte Nyíri László.
Az üzemeletetési költségek ugrásszerű növekedése és a csökkenő bevételek mellett egyre kevesebb pénz jut az elöregedő hálózat fejlesztésére. Miskolcon mára már a vízellátó hálózat mintegy fele érett meg a felújításra, a szennyvízcsatorna hálózat esetében pedig csaknem 40 százalékot tesz ki ez az arány. A legrosszabb állapotban az 1970-es és 80-as években tömegesen lefektetett, gyenge minőségű azbesztcement és PVC anyagú nyomócsövek és beton csatornák vannak, ezek minőségére az adott kor laza technológiai fegyelme is erős hatással volt.
– Ezen felül még a folyamatosan keletkező felújítási feladatokat is számba kell venni. Az ivóvíz hálózat elöregedését a magas, óránként 1,05 m3/km hálózati veszteség és a gyakori csőtörések is jelzik – ismertette Nyíri László.
Az aszályos időszak hatásai ráadásul fel is gyorsítják az elöregedést. – A kiszáradás a talajrétegek zsugorodását, kúszó mozgásait hozza magával, a talajban fellépő húzó és nyíró feszültségek az ivóvíz csőhálózatra is extrém terhelést fejtenek ki, így a csőrepedések, csőkötés elmozdulások gyakoribbá váltak.
A megszaporodott hibák elhárításán folyamatosan dolgozik ugyan a MIVÍZ, de annyi a csőtörés, hogy azok helyreállítása meghaladja a szolgáltató kapacitását, gyakran már fontossági sorrendet kénytelenek felállítani a hibajavítások között. Ezért történhet meg az, hogy esetleg napokig, hetekig szivárog a víz egy-egy meghibásodásnál, az elfolyó víz pedig a cég vesztesége.
Ideális esetben az elöregedő csőhálózat mintegy 2 százalékát korszerűsítik évente: ez teszi lehetővé hosszú távon a magas szolgáltatási színvonalat és egyben a minimális önköltséget is.
– Az utóbbi évek forráshiányai miatt ezt az arányt csak mintegy 1/3 részben sikerült tartani, így jelentős mértékűvé vált a felújítási feladatok felhalmozódása, amelyek az azbesztcement, a PVC és a beton csőanyagok gyorsuló tönkremenetele miatt egyébként is nagyobb mennyiségben jelentkeznek – ismertette Nyíri László. – A felhalmozódott rekonstrukciós feladatok ráfordítási igénye jelenlegi árszinten megközelítőleg 50-60 milliárd forint, a színvonal megőrzéséhez pedig évente további 1,5 – 2 milliárd forint forrásra van szükség – tette hozzá.
A szakember szerint a MIVÍZ működése az év végéig ugyanakkor biztosítottnak minősíthető.
– A tulajdonos Miskolc Holding Zrt. és az ellátásért felelős miskolci önkormányzat folyamatosan biztosítják a napi működéshez szükséges, hiányzó költségeket. A bevételeket meghaladó ráfordítások miatt azonban 2018-tól folyamatosan képződik, és egyre csak halmozódik a cég vesztesége. – A MIVÍZ Kft. gazdálkodása – állami pénzügyi kompenzáció nélkül – mostanra instabil állapotba került, jelentős tőkepótlásra van szükség – hangsúlyozta a stratégiai igazgató. Az idei, éves szerződések lejártával, 2023-ra várhatóan még magasabb árajánlatot kapnak a vízművek az energiaszolgáltatóktól, ezzel tovább növelve a szolgáltató működési költségeit.
Megoldást jelenthetne, ha a rezsivédelmi alapból az önkormányzati tulajdonú vízműveket is támogatnák, de enyhítene az is a szolgáltatók terhén, ha a közművezeték után fizetendő adót eltörölné a kormány, vagy csökkentené a szolgáltatás után járó áfát.
A kormány a megoldást az önkormányzati víziközművagyon állami tulajdonba vételében – és a feladatellátás átvállalásában – látja. A Technológiai és Ipari Minisztérium a közelmúltban már meg is kereste az önkormányzatokat. A cégek augusztus végéig jelezhetik integrációs szándékukat, a víziközművagyon állami tulajdonba adásáról a tulajdonos önkormányzatok dönthetnek szeptember 20-ig, az állami feladatátvállalás pedig november elsejéig végbe is mehet.
A miskolci önkormányzat hétfőn, rendkívül testületi ülésen vitatja meg a kérdést és dönt arról, hogy felhatalmazzák-e a polgármestert a tárgyalások lefolytatására.
Aképlet annyira világos, vondd el a szolgáltató cég bevételének egy részét (rezsicsökkentés) akkor is ha nem a te céged, árat ne engedj emelni akkor sem ha minden költséféle növekszik, terheld meg ezen felül egy új vezetékadóval és nézd hogy vergődik.
Ha már alig mutat életjelet ajálnd fel a tulajdonos önkormányzatnak, hogy átveszed a céget ingyen. Miután átvetted, a millió féle állami adóbevételeidből milliárdokkal tudod támogatodni a szolgáltatót (mert nálad van a rezsivédelmi alap, a vezetékadód, az Áfa és minden központosított bevétel.
Ezzel nem történik semmi változás, nincs hatékonyság növekedés csak van közpénz arra, hogy a veszteségeket részben kompenzáld.
Naív kérdés, azért mert egy vízműcég önkormányzati tulajdon miért nem tudsz (állam) úgyanúgy közpénzt adni, ha már ellehetetlenítetted a működését?
Mert miután az állam átvette az önkormányzattól a közműcéget, ugyan ki látja, hogy az oda bepumpált milliárdok hova-kinek folynak el? Miután az államé, annyi pénzt vesz ki belőle, amennyit csak akar és ezt a lakosság nem látja.
a szoci kormányok sok pénzt vettek ki az egészségügyből
Bepereltétek már a jogutódokat?
„Könyv: Miért lettem antipatikus? (Molnár Lajos) – Librihttps://www.libri.hu
Könyv ára: 570 Ft, Miért lettem antipatikus? – Molnár Lajos, Egy egészségügyi miniszter feljegyzései, Őszintén az egészségügyi reformokról Molnár Lajos 10 …”
Mindig ez a sirankozás megy. Én inkább a cég hatékonyságáról, az arra történő intézkedésekről szeretnék hallani, mert a miviz még mindig egy posztszocialista vállalat…
majd jön a MIHŐ-től egy szakember és rendbe teszi.
A központi adóbevétel a központi intézkedések eredménye. Miért is kellene olyan önkormányzatoknak odaadni, akiknek az a munka, hogy minden héten a főtérre kiállva a kormányt szapulják? Csak nem azért, hogy amit te írtál több folyjon el házon belül?
Igen, csak a kormány központi adóbevétellé tette az iparűzési adót is. Szerinted minden adó központi adóbevétel legyen? Mi marad az önkormányzatoknak?
ami Szegeden és Debrecenben
Hergelősdi csak Pécsen és Miskolcon van
Nem azt fájlaltátok, hogy Veres Pali a fideszhez dörgölőzik? Ha dörgölőzik Veres Pali a hibás, ha nem dörgölőzik VERES PALI HIBÁJA?
„A bolsevikok célja a hadikommunizmus behozatalával vita tárgya. Vlagyimir Iljics Lenin szerint a hadikommunizmus célja a háború megnyerése volt, erről ezt nyilatkozta: „a fölösleg elkobzása a parasztságtól egy szükségszerű teher volt a háborús időkben”.[2] Más bolsevikok, mint Leonyid Boriszovics Kraszin, Nyikolaj Ivanovics Buharin vagy Jurij Alekszandrovics Larin szerint a hadikommunizmus a szocializmus felé tett első lépésként is értelmezhető.[3] Mások, például Paul Craig Roberts[4] vagy Sheldon R. Richman[5] szerint a hadikommunizmus egy próbálkozás volt a magántulajdonok, piaci árfolyam és az árucikkek gyártásának eltörlésére, majd így a kommunista gazdaság bevezetésére.”
A hadikommunizmus javarészt sikeres volt katonai szempontból, mivel fő célja a Vörös Hadsereg ellátása volt, a Fehérek Hadserege ellen.
Szociális
A városokban és a vidékeken élő lakosság megszenvedte a hadikommunizmus időszakát. A parasztok megtagadták az élelem termelésében való együttműködést. Lázongások törtek ki az ország területén, ilyen volt például a tambovi lázadás.
Gazdasági
Oroszországban egy feketepiac jött létre az üzérkedés elleni törvények ellenére. „
Nem tudom, hogy a MIVÍZ mennyit fizet a vízért ? Egyáltalán fizet-e valamit, mint az ármszolgáltató az áramért, a gázszolgáltató a gázért, vagy egyszerűen kiszivattyúzza a bükki karsztot meg a hernád vizet ? Akkor, ha kvázi ingyen van a víz, akkor nagyon „tehetségesek”, hogy ebből veszteségesen jöjjenek ki, magyarul alkalmatlanok arra a feladatra, amire a fizetésüket kapják. Még magyarabbul, el kell őket zavarni a büdös pi.. ba !
„egyszerűen kiszivattyúzza a bükki karsztot meg a hernád vizet”
Igen debil. Ez nem úgy működik mint amikor apád beb@szva letámolygott a pincébe és megszívta a műanyag csővel a hordót. Cső ingyen volt a gyárból ,a szőlő lopott, a hordó meg örökség. Ez így „kvázi” ingyen volt. A vízszolgáltatás kicsit máshogy működik. Na kotródj!
Na mesélj, hogy működik!
Oké, elzavarjuk. És utána kik jönnek? Nem vagy te mészároslölö strómanja?
M mint Magyarország állami strómanja
A magántulajdon szent
Az EU meg kinyalhatja.
„A magántulajdon szent”
Húúúúúú!
Ezek képesek államosítani a vízműveket, az ellenzéki városvezetések orra elől.
Bajnai mit fog szólni?
Minden vízmű fizet a kitermelt vízért az államnak (! minő véletlen), úgy hívják vízkészlet járulék. A MIVÍZ is fizet.
A víz-szennyvíz szolgáltatásnak vannak további költségei (képzeld: enegiák, bérek, bérjárulékok, anyagok költségei, gépjármű és még számtalan költségféleség), ugyanúgy mint minden vízműnél. (még az államiaknál is)
Egyébként a MIVÍZ is mint minden vízmű, minden évben kötelezően felrakja a honlapjára az éves mérlegbeszámolót. Nyílvános. Olvastad már valamelyiket is? Melyik része mutatja, hogy alkalmatlanok a feladatukra? (Mint például te a kommentelésre.)
Ez így korrekt. ozzy megkapta a mai szájbarúgását is.
egyik zseb, másik zseb
Ők megálltak a Böszme gazdaságtannál
Az állam bérelte vissza Gyurcsány Ferenc sportminisztertől a balatonöszödi kormányüdülő villáját