Rendkívül ülésen döntött Miskolc MJV Közgyűlése a miskolci víziközmű-cég átadásával kapcsolatos tárgyalások megkezdéséről. A testület felhatalmazott a kormányzattal folytatandó egyeztetések megkezdésére, szigorú garanciákat kérve arra, hogy a szolgáltatás színvonala nem romlik, és a miskolci háztartások továbbra is kiváló minőségű ivóvízhez jutnak majd.
A kormányzat három hete jelezte, hogy az önkormányzatok által üzemeltetett víziközmű-cégek csak olyan módon kaphatnak a továbbiakban kormányzati veszteség-kompenzációt, illetve fejlesztési forrásokat, amennyiben a víziközmű vagyon ingyenes átadásával a közszolgáltatás kötelezettségét is átadják az államnak.
Az önkormányzatnak nem maradt más lehetősége, mint hogy a korábbi évek rezsicsökkentési intézkedései által okozott tetemes veszteségek, az energia árak drasztikus emelkedése miatt kialakult nehéz gazdasági helyzet, a kormányzati döntések miatt jelentős mértékű önkormányzati bevételkiesések, valamint a működtetéshez és korszerűsítéshez szükséges további forrásokhoz való hozzáférés megvonásának lehetősége miatt megvizsgálja az átadás feltételrendszerét.
A rendkívüli közgyűlésen egyértelművé tettük, hogy a Velünk a Város frakcióval hosszas vívódás után döntöttünk arról, hogy egyhangúlag támogatják az egyeztetések megkezdését, mivel a jelenlegi helyzetben ez az egyetlen olyan döntés, amelyet felelős, jó gazdaként meg lehet hozni, és mert állami segítség nélkül a víziközmű-szolgáltatás további jelentős veszteségek nélkül nem üzemeltethető.
Ugyanakkor garanciákat kérünk arra, hogy az ivóvíz-szolgáltatás és a miskolci víz minősége nem romlik majd, hogy az elöregedett csővezeték-hálózaton szükséges fejlesztéseket elvégzik, és a kormányzat nem sajátítja ki közös kincsünket, a miskolci-bükki karsztvizet.
Megélhetési saját zseb politikusok vagytok.
Nagy ember nagy zsebbel
„Egy integrációs program keretében azok az önkormányzatok, amelyeknek csődközelbe került a víziközműve, ingyen átadhatják azokat az államnak, így megszabadulnának az ellátási kötelezettségtől, ehhez azonban az átállás teljes folyamatát az önkormányzati társulások által létrehozott. Magyar Víziközmű Szövetség (MaVíz) költségvetéséből kell finanszírozni. Az állam nem engedi el az önkormányzatok szolgáltatóval szembeni adósságát, azt a településeknek a vagyon átadása után „más forrásból kell kifizetni.” A becslés szerint legalább 20 önkormányzat kényszerülhet arra, hogy lemondjon a víziközműveiről.
Erről szeptember 20-ig dönteniük kell, a teljes átállásra pedig november 1-ig kaptak időt, ám ez a lapnak megszólaló egyik önkormányzati szakértő szerint lehetetlen, ugyanis az államnak nincs ehhez megfelelő apparátusa.”
Zsarolás !
Cigány tempó.
Következtető nyíl ?