Az orosz Arnest a Miskolc melletti Alsózsolcán alakítaná ki aeroszolos dobozokat gyártó és töltő üzemét, a 17 milliárdos beruházáshoz a magyar állam 6,77 milliárd forintos támogatást ad; a cég nem vállal kötelezettséget új munkahelyek létesítésére, a hazai monitoring időszak csak 2033-tól indul – értesült a K-Monitor.
Már az Ukrajna elleni orosz háború kitörése után, április 8-án kötötte meg a magyar külügyminisztérium a támogatási szerződést az orosz Arnest vállalattal egy alsózsolcai gyár kialakítására – írja a támogatás részleteinek megismerésére közadatigénylést benyújtó K-Monitor közpénzfigyelő portál blogja.
Az Arnest még tavaly kezdett tapogatózni Magyarországon befektetési lehetőségek után, de a 6,77 milliárd forintos, vissza nem térítendő költségvetési támogatásról csak később döntöttek. Az összesen 17 milliárd forintos beruházásnak 39 százalékát fizetik a magyar államkasszából, az orosz cégnek pedig csak 2033 után kell elszámolnia az eredményekkel, így a támogatás hasznosulásával.
A költségvetést nem egy összegben terheli a támogatás: 2022-ben 2,5 milliárd, 2023-ban 3,2 milliárd, 2024-ben további 1 milliárd érkezik az oroszokhoz.
Az Arnest dezodorgyára egy bezárt alsózsolcai telephelyet élesztene újra, nagy lendületet azonban nem adna Miskolc és környéke munkaerőpiacának. Bár a sajtóban korábban megjelent, hogy a cég 200, vagy 256 új munkahelyet teremt, a szerződésben nem szerepel, hogy erre bármilyen kötelezettséget vállaltak volna – jegyzi meg a K-Monitor.
Az Arnest annyit vállalt, hogy 2025 és 2033 között 180 milliárd forint árbevételt és 12,8 milliárd forint bértömeget mutat fel. Ha ez nem sikerül, akkor is csak 2033-2034 környékén kell visszafizetnie a cégnek a magyar állami támogatást. Az semmiképpen nem szól a siker mellett, hogy az Arnestnek a háború kitörése után el kellett adnia angliai érdekeltségét, és az sem, hogy a cég fő piaca, az orosz gazdaság helyzete bizonytalanná teszi, hogy valóban megépítsék és hosszútávon fenntartsák az üzemet. Mindenesetre a környezetvédelmi engedélyt már megkapták, és az is biztos, hogy legalább tizenegy évig nem kell elszámolniuk a magyar államnak a tevékenységükkel – írja a K-Monitor, amely azt is megemlíti, hogy az orosz cég tulajdonosa, Alekszej Szagal a Kreml legfelsőbb köreiben is járatos, és egyben az Orbán-kormány letelepedésikötvény-bizniszének egyik haszonélvezője.
Remélem, nem novicsokot vagy ideggázt töltenek a mocskos ruszkik a palackba
Ne vegyél rá MÉRGET! :):):):)
Ha nincs beruházás az a baj, ha van, akkor meg az. Pláne ha orosz. Majd a brüsszeli jenkicsicskák vinnyogni fognak.
Mert megint nincs sapka a Zorbán fején! 🙂
tyiha muzsik!
Hagyd! Csak bolsevik bűz-beszállító.
Akkor még egyszer a debilválogatott kedvéért :”a cég nem vállal kötelezettséget új munkahelyek létesítésére”
Tehát az én adómból épült gyárból még az sem biztos hogy magyarok fognak ott dolgozni…
A debreceni kínai akksigyárnál vajon mennyi a támogatás?Szíjjártó Petike nagyon lapít a kérdésben.
Nyugi van!
“Ez a tél nehéz lesz Berlinben,
de tavaszra lemegy a kenyér ára 100 rubelre.”
a Te adódból? ???????????
Kiröhögöm a délutáni kávém, itt a Momentum előszobájában Raskó elvtárs
Miért? A te adóból biztos nem, hiszen te külföldre adóztál egész életeben.
Kellenek az ilyen munkahelyek, mert a kiváló oktatásunk nem tud szakembereket nevelni.
Meg is van, hogy milyen beruházást fog elsőként vizsgálni az Európai Ügyészség (miután Magyarország kénytelen-kelletlen mégis beengedi az országba): Orbán 6,77 milliárd forintos vissza nem térítendő (!) támogatást ad egy olyan orosz cégnek, amelyik aztán sajnos – az uniós szankciókra hivatkozva – nem fogja tudni teljesíteni a vállalását, vagyis hogy 2025 és 2033 között 180 milliárd forint árbevételt és 12,8 milliárd forint bértömeget mutasson fel. A 2033-2034 környékén éppen hatalmon levő posztorbáni kormány pedig majd megpróbálhatja visszaperelni a cégtől a most a mi adónkból adott nagylelkű magyar állami támogatást, amelyet addigra Putyin már elköltött az oligarchái hízlalására. Erre sajnos csak minimális esélye lesz, már persze csak ha addig nem szüntetik meg jogutód nélkül a céget, mert akkor egyenesen semmi… Szóval ha sarkosan akarnék fogalmazni, akkor azt is mondhatnám, hogy Orbán így (is) fizeti ki a védelmi pénzt a nagy medvének.