Az első és legfontosabb, hogy mindenki azt mondta az oroszokra, hogy ők a hibrid hadviselés nagymesterei. Ebben benne van a közösségi oldalakon és a médián keresztül történő megtévesztés, a narratíva alakítása is. Ehhez képest az első pillanattól azt látjuk, hogy a nyugati médiateret leuralta az ukrán narratíva, mindezt például drónvideókkal megtámogatva.
A drónok például egyáltalán nem új eszközök, még a katonai felhasználásuk sem
Harcászatban elég rég óta ott vannak, kimondottan tűzvezetésre és felderítésre használják őket. Most viszont azt látod a Twitteren és különböző Telegram csatornákon, hogy a tűzvezetést segítő videón megint eltalálnak egy orosz harckocsit, tüzérségi löveget vagy páncélozott szállító harcjárművet. Az ilyen videók megerősítik azt a szent meggyőződést, hogy itt már csak percek vannak hátra, az ukránok vissza fogják tolni az oroszokat és nyerni fognak. Az ilyen információs műveletekkel nagyon megleptek mindenkit.
A másik komoly meglepetés az volt, ahogy felkészítették a saját kormányzati és egyéb információs rendszereiket erre a háborúra. Nem kapott nagy hangsúlyt, amikor 2021-ben Zelenszkij elnök megkötött egy megállapodást az Amazon felhőszolgáltatójával, az AWS-sel. Utána viszont szisztematikusan elkezdtek felkészülni arra, hogyan tudják áttenni a kritikus információs infrastruktúráikat, adataikat a felhőbe. És amikor kitört a háború, Zelenszkij aláírt egye rendeletet, hogy a helyzetre való tekintettel kis túlzással, de minden kivihető a felhőbe, ami azt jelenti, hogy onnantól amerikai szervereken üzemelnek a szolgáltatásaik. Szerintem komoly innováció, hogy így fenn lehet tartani a rendszerek működését.
És az oroszok mit tudnak felmutatni. Azt mondtad, hogy őket tartották eddig a profiknak, de ennek nem sok jelét adják.
Legalább egy évtizedük volt felkészülni erre a háborúra és láttuk is ezt a felkészülést. De amikor oda került a sor, hogy élesben kellett volna ezeket a képességeket használni, meg voltak bénítva. Nem tudták együtt használni azokkal a fizikai térben megvalósuló harcászati tevékenységekkel, amelyekkel kellett volna.
Fontos zárójeles megjegyzés, hogy a katonai műveleteket általában összhaderőnemi formában szokták végrehajtani. Tehát ami a földön, vízen, levegőben és a kibertérben történik, azt illik összehangolni egymással. Ehhez képest az orosz katonai gépezet a kiberműveleteket sem tudta integrálni a csapásokba, sőt úgy tűnik, hogy a föld, a víz és a levegő összehangolása sem sikerült. Ez nagy meglepetés volt.
Utólag már okosabbak vagyunk, és lehet sejteni, hogy az orosz kiberműveletek elsősorban titkosszolgálatiak voltak.
Az lehet a kudarc oka, hogy a titkosszolgálat nem működött együtt a hadsereggel. Magyarul fel voltak készítve hírszerzésre és befolyásolásra, de a klasszikus katonai tevékenységet nem tudják támogatni.
Ez különösen annak fényében érdekes, hogy pár évvel korábban pont azt mutatták be az oroszok, hogy meg tudják szállni az ukrán villamosenergia-irányítási rendszert, ami után mérnökök terejápjárókkal járták az alállomásokat, mert a távirányítás nem működött.
Ketté kell választani a hadsereget és a GRU-t, a katonai titkosszolgálatot. Az látszik, hogy van a klasszikus katonai gépezet, amelyik harckocsikban gondolkodik. És van a titkosszolgálat, amely jellegéből fakadóan inkább előkészít, információt szerez, zavar. Amikor konkrét kinetikus csapás van, akkor az ember azt várná az utóbbitól, hogy a katonai célok elérését segíti, például megbénítja az ellenfél katonai rendszerét és védi a saját információs rendszereket. Egyelőre nagyon úgy tűnik, hogy ez a fajta kooperáció nem tudott létrejönni.
Emellett kiderült, ami persze triviális volt annak, aki belegondolt korábban, hogy az orosz belső informatikai rendszerek pont ugyanannyira védtelenek, mint bárhol máshol a világon. Támadást előkészíteni és támadni sokkal egyszerűbb, kisebb befektetéssel jár, mint a rendszerek megvédése.
Ez abban csúcsosodott ki, hogy az oroszok arra készültek, hogy a korábbi évek gyakorlatának megfelelően bejutnak a villamosenergia-ellátásba, meghackelik a távközlést, a katonai rendszereket. Ezekre tettek is kísérleteket. Februárban volt egy-két látványos és pár szerényebb eredmény. Például ilyen volt a Viasat távközlési műhold feltörése. A kormányzatot viszont nem tudták lebénítani, ami kudarc. Az ukrán fél meg tudta szervezni a saját védelmét például a felhőbe költözéssel. Ehhez sok amerikai kiberfelderítési és technológiai támogatást kaptak. De össze is tudta szervezni Ukrajna a saját csapásmérő képességeit lényegében önkéntesekből – ez az ukrán IT Army -, illetve olyan nem ukrán, de őket támogató hacktivista csoportokból, akik a háború első napja óta rendelkezésre állnak.
Így a hatodik hónapra ez elkezdett kiegyenlítődni, de ahhoz képest, hogy azt vártuk, hogy a kiberfront lesz a legjelentősebb, legtöbb nóvumot hozó hadszíntér, meglepő módon háttérbe szorult a klasszikus XX. századi technológiákhoz képest.https://forbes.hu/uzlet/az-ukranok-letrehoztak-a-tuzvezetes-uberjet-interju/
Nyugtával dicsérjük a NAV-ot!
Ukránék majd rájönnek ha jön a számla. Bár mindent kidobtak az ablakon, mégis rá- és megfizetnek. ;-(
De legalább még az övék lesz az országuk Az sem olyan nagy baj.
Ukrajna lerohanása előtt mindenki azt gondolta Oroszország legyőzhetetlen. Viszont mára kiderült legyőzhető Oroszország. Sőt nem Zelenszkij hanem maga Putyin csinált nemzeti hősöket Ukránokból mert most születik az igazi győztes Ukrajna. Nem ez volt Putyin célja hanem az, hogy győz de ezt valahogy nagyon elnézte sőt benézte. Nem erre számított az biztos.
„Szóval megéri?
Nasszer államosította a Szuezi csatornát, mire a britek és a franciák megtámadták Egyiptomot. Ennyi a lényeg dióhéjban.
De hogy is jön mindez ide? Hát hogy közben nálunk is volt egy kis forradalomka. És? Talán csak annyi, hogy a politika csinálóinak dönteni kellett, hogy mi a fontosabb, a csatorna, vagy mi. És egyáltalán 10 évvel a második után kell e egy harmadik? Nos nem hiányzott. Így aztán bennehagytak minket a szarban. Igazuk volt, mi annyit nem értünk!
Most meg mi van? Két szláv egymásnak esett – az usákok tevékeny, ám bizonyíthatatlan közreműködésével – és ezért a hülye eus népek a korruptabbat nekiállnak támogatni? Miért is? Érdemes Ukrajnáért bármit is kockáztatni?
A társadalmukat, a szeretteiket, a hazájukat, az életüket, a mindennapjaikat?
Egy centtel is támogatni a háborút? Ami bármikor kiteljesedhet? Bármivé?
Maaargit! Nóóórmáális?”
Aha.”Két szláv egymásnak esett –”
Egymásnak esődött….Valahogy….Na kotródj putyinszolga.Terjeszd a handabandát a fajtádnak…
Nógrády Gyurika kamudoktorotok mit mond?Ma is megbukott Zselenszkij?Mint szerinte fél éve minden nap?