Von der Leyen kihangsúlyozta az energiacégek megadóztatásának tervét. Ismert, hogy a nem gázból származó villamos energia előállítási költsége és az áram piaci ára között most óriási a különbség, vagyis az atom- vagy zöldenergia-termelők most kiugró profitra tesznek szert, melyet azonban az EU szerint nem a remek üzleti döntéseiknek, hanem az orosz-ukrán háború következtében felborult piaci viszonyoknak köszönhetnek. Közben pedig a lakosságot és a kkv-kat Európa-szerte egyre jobban szorongatják a kilövő rezsiárak. Az Európai Bizottság mellettük a fosszilis energiacégeket is terhelné, nekik szolidaritási adót írnának elő. Az így befolyó összeget az EU a nehéz helyzetben lévő fogyasztók és cégek megsegítésére, illetve zöld beruházásokra költené. Az ötletek tehát már ismertek voltak, hogy ehhez milyen összegeket rendelnének, az azonban még nem.
A Reuters viszont most betekintést nyert egy újabb módosító tervezetbe, mely már konkrét irányszámokat is tartalmaz. Eszerint a szél-, a nap- és az atomerőműveknek minden megtermelt megawattórányi villamos energia után 180 euróban húznák meg a bevétel felső határát. Ezzel a termelői bevételek a jelen piaci energiaárak kevesebb mint felében maximálnák. Vagyis, amit a gáztól független energiacégek 180 euró fölött keresnek egy megawattóra energia után, azt venné el az EU, és adná valamilyen formában a lakosságnak és a kis cégeknek.https://hvg.hu/gazdasag/20220914_eu_arsapka_kulonado_energiacegek
Bezzeg, ha „mások” adóztatják az extraprofitot, akkor (sajnos nem utolsót) hörög a macilány, meg az egész EU.
Aztán suttyomban, szép csendesen, egyre több helyen bevezetik.
Csak amíg ők az így beszedett pénzből a lakosságot fogják támogatni, addig nálunk a haveri köröket támogatja a csútig@ci.