3 BUDAI FESZTIVÁL
Mielőtt még ilyesmire teljesen alkalmatlanná válna az idő, szeptember második felében Buda több pontján is a környéket ünneplő minifesztivált rendeznek.
Szeptember 18-án reggel 10 és este 10 között rendezi meg az első Őszi Széllt a megújulásban lévő Széll Kálmán tér négy legjobb helye. Két étterem, a Pingrumba és a 101Bisztró, és két szórakozóhely, a Nemdebár és az Easy összefogva töltik meg élettel és mindenféle programokkal az egykori Moszkva tér feléjük eső részét. Lesz étel, ital, ruhavásár, zene és tánc, valamint nagyon sok gyerekprogram.
17-én egész Buda egyik legjobb hangulatú részén, a Ménesi úton rendeznek este utcabált. Előtte délután az Alsóhegy és a Szüret utca közötti szakaszon több helyszínen lesznek változatos programok a garázsvásártól a bábszínházon át a helytörténeti beszélgetésig.
Szintén 17-én, a Műegyetem rakparton (és nem a Bartók Béla úton) rendezik meg Bartók Fesztet, ahol az egész napos workshopok és többnyire urbanisztikai témájú beszélgetések után este lesz egy rakás koncert is. És mindez csak a felvezetése az egy hétvégével később, 23-24-én tartott Eleven Ősz fesztiválnak. Ennek már tényleg a Bartók Béla út a központja, és szinte minden itteni vendéglátóhely és kulturális helyszín részt vesz rajta. A legpraktikusabb a térképes böngészővel felfedezni a vezetett sétáktól az ukulelekoncertig terjedő programkínálatot.
ÚJ, JÓ, NAGYOBB HELY – VIETNÁMIGULYAS.HU
Terjeszkedik a Frankel Leó utcában működő Vietnámigyulyás: Huszár Krisztián séf az étterem melletti, pár négyzetméteres üzlethelyiségbe beállított egy Carpigiani fagylaltgépet és egy szusikészítésre alkalmas pultot, és ennek megfelelően most már nyers halat és fagylaltkülönlegességeket is árul.
A Carpigiani egyszerre a fagylaltgépek Rolls-Royce-a és Suzukija: egyrészt a világ fagyigép-piacának 30+ százaléka az övék, másrészt a legkülönlegesebb, olasz, kézműves, gyémántberakásos jégkrémmesterek is az ő eszközeiket használják. Ezer forintért kérhető sima softserve „tejfagyi” 1600 forintért pedig mindenféle gyümölcsös-karamellás változatok szezámmagos grillázzsal. Mellette a „Magnum” Pisztrángszusi 3500 forintért egy csecsemőfej méretű nigiriszusi citrusos szósszal. A hal is kitűnő, azt pedig, hogy Huszár mennyire jól csinálja a szusirizst, jól mutatja, hogy a Wolton magában is lehet rendelni az étteremből. A hatalmas pisztrángszusi és a szintén jelentős adag fagylalt együtt bőséges hétköznapi ebéd.
DARABOK
Hol a színészünk? (09.22., Szkéné) – A cím Orbán Viktor híres kiszólására utal, az alcím: „etűdök színházi világunk állapotáról”. De a Nézőművészeti Kft csapata, Mucsi, Scherer és társaik azért nem arra törekednek, hogy mindenki a kardjába dőljön a tapsrend után.
Túszopera (09.24., Trafó) – Az 1973-as balassagyarmati túszejtés káprázatos, és talán továbbra se túl ismert történetét dolgozza ez a „dokumentum alapú kortárs kamaraopera-játék”. Gryllus Samu zenéjével és nemzetközi alkotócsapattal.
Hedda Gabler (10.14-16., Katona) – „Hedda Gabler ambivalens és komplex személyisége pedig teljes mértékben, egyedülállóan nagyszabású a drámairodalom főhősnői között. Heddát nem lehúzza az örvény, ő maga az örvény.” Ezt írja a Katona új bemutatójának rendezője, Székely Kriszta. A címszerepben Jordán Adél, úgyhogy némi médiafelhajtásra is lehet számítani.
SZARVASBŐGÉS
A Budapest környéki természetnek sok csodája van, de ezek közül is kiemelkedik a szarvasbőgés. Minden szeptemberben a gímszarvasok párzási időszakában a bikák ezzel a különös hanggal jelzik a nőstényeknek és persze a többi bikának, hogy a maguk részéről ők mindenre készen állnak.
A fövárosból a legegyszerűbben a Pilisi Parkerdő által szervezett túrákon lehet meghallgatni, és kis szerencsével meg is nézni a bőgő szarvasbikákat. Szeptember 20-án és 22-én vannak még szabad időpontjaik Budakeszin a 2-3 kilométeres rövid túrákra, amelyek során szakértő vezetéssel lehet ismerkedni az erdők és a gímszarvasok életével. Természetesen azt nem tudják garantálni, hogy biztosan hallhatunk szarvasbőgést. Sötét ruházatot, és távcsövet érdemes vinni, és itt lehet regisztrálni.
De nem csak Budakeszin bőgnek a szarvasok, hanem a Börzsönyben is. A Duna-Ipoly Nemzeti Park a Budapestről egy óra autóúttal elérhető Királyrértről indít szarvasbőgés-túrákat szeptember 16-18-án. Ezek valamivel hosszabb túrák, ide mindenképpen érdemes lámpát is vinni a sötétedés utáni visszaúthoz.
4! KIÁLLÍTÁS
Gáldi Vinkó Andi: Sorry I Gave Birth I Disappeared But Now I’m Back (09.23-ig, Deák Erika Galéria) – A kiállítás egyben egy fotóalbum bemutatója, amely megmutatja, valójában milyen terhes és kisgyerekes nőnek lenni.
Fischer család (09.30-ig, 2b Galéria) – Egyszerű, de nagyszerű ötlet: olyan művészcsaládok bemutatása, amelyek több tagja is jelentős alkotó. György szobrász volt, feleségét, Klárát leginkább a tűzzománc foglalkoztatja. Judit lányuk festő, Bence fiuk pedig látványtervező és belsőépítész.
Nagy Gabriella: Komolyan ilyen könnyű (10.01-ig, Hegyvidék Galéria) – Nagy egyszerre hiperrealista és szürreális festményei előtt állva alaposan el lehet gondolkodni azon, hogy mi is a valóság. Legújabb képeinek középpontjában a Prédikálószék és a Dunakanyar.
Hogyan lehet egy téglával betörni a bank ablakát, ha még ahhoz sincs erőnk, hogy kikeljünk az ágyból? (10.16-ig, Trafó Gallery) – A legbeszédesebb című kiállítás évek óta. Az egészség, betegség és kapitalizmus kapcsolatát boncolgató kérdésre női alkotók keresik a választ.
BEPILLANTÁS
Szeptember 17-18-án rendezik a Kulturális Örökség Napjait. A rendezvénysorozat idén a 150 éves intézményes magyar műemlékvédelem előtt tiszteleg. Csak Budapesten több száz program közül lehet választani, nagy részük szakértő vezetést nyújt többnyire máskor nem bejárható épületekbe. Itt a teljes program, de segítünk választani:
Barangolás a toronyraktárakban – Az Országos Széchenyi Könyvtár rejtett zugainak felfedezése.
Conti utcai börtön – Mindszenty bíboros elveszettnek hitt ÁVO-s börtöne teljes eredetiségében megmaradt.
De La Motte-Beer-palota – Az egykori jómódú patikus várbeli házában fennmaradtak a fantasztikus barokk falfestések.
Fővárosi vízművek kőbányai medencéje – Budapest egyik leglenyűgözőbb belső terébe csak nagyon ritkán lehet bejutni.
Japán teaszertartás – Hagyományos japán ceremónia Budapest legrégebbi és legszebb japánkertjében, Zuglóban.
Kőbányai Szent László plébániatemplom és tornya – Lechner Ödön fantasztikus templomát máskor is lehet látogatni, de most a toronyba is fel lehet mászni.
Nyugdíjbiztosítási székház – Az első budapesti felhőkarcoló tornyát évtizedekkel ezelőtt el kellett bontani, de a torzó is lenyűgöző a Fiumei úton.
Sonnenberg ház – A magyar szecesszió egyik legszebb lakóépülete, és a kísérletek a megmentésére.
Új Városháza – Steindl Imre neoreneszánsz remeke a Váci utcában.
Szintén 17-én rendezik a Gólyában a most már hagyományosnak számító Ukkmukfukk Zinefeszt 2022-es kiadását. Bepillantás ebbe a különös, a média és a képzőművészet határán mozgó szubkultúrába, ahol a vásárlási lehetőség mellett lesznek mindenféle workshopok és koncertek is.
4! KONCERT
Mulató Aztékok (09.16., Dürer Kert) – Annyi a fiatal magyar rapper, hogy a Mulató Aztékok már szinte nagypapi old schoolnak számít. De ez sem változtat azon a tényen, hogy náluk jobb flowja továbbra sincs itthon senkinek.
Chalk Hands + Fall of Messiah (09.22., Auróra) – Dühös és reménytelen ordibálós poszthardcore egy angol és egy francia együttessel. Előzenekar a magyar Anchorless Bodies.
Decolonize Your Mind Society (09.23., A38) – Néhány év kemény melóval a DYMS lett az egyik legkülönlegesebb zenei világú magyar együttes. Különös hangszerek, különös ritmusképletek, de mindig sodró erejű, magával ragadó zene.
Kings of Convenience (09.26., Müpa) – A norvég popduó gyakorlatilag olyan fontos összetevője a modern skandináv kultúrának, mint a nagyon hosszú könyveik és nagyon sötét krimijeik.
ÚJ, JÓ HELY/2 – HAGYOMÁNYOS ÉTTEREM
A Jegenye utca körül kialakult kőbányai Kis-Kínában a legfrissebb számok szerint 15 vendéglátóhely üzemel, a kis büfétől a különtermekkel teli palotáig. Még nem találkoztunk senkivel, aki mindegyikben járt volna. Mi azért igyekszünk. A legnagyobb étteremsűrűség a Jegenye utca páratlan oldalán (a Spicy Fish-sel szemben) van, ahol a Bihari utca sarkához legközelebb eső egység a Yi Pin Din Guan, ami magyarul egyszerűen Hagyományos Étteremnek nevezi magát.
A hely a kínai éttermek alsó kategóriájába tartozik, ami a külsőségek esetében sok műanyagot, kaotikus szervízt és nagyon baráti árakat jelent – két ember 10 ezer forintból bőven jól lakik. A hatalmas sertéshúsos batyukat és a savanyú ízű pacalt különösen ajánljuk. Ideális hely egy gyors ebédre a mindenféle wokos-rizses ételekkel és tésztalevesekkel, és mindent lehet kérni elvitelre is.
4! BULI
DJ Marky (09.16., A38) – A drum and bass aranykorának legfontosabb, az angolszász világon kívüli DJ-je ismét Budapesten. A Sao Paulo-i DJ Marky szettjei általában azt is lekötik, aki egyébként nem a műfaj elkötelezett rajongója.
COEO (09.16., Pontoon) – A rakpartról hajóra költöző Pontoonon is lassan zárul a szezon. Az utolsó bulik közül egyértelműen kiemelkedik az, amelyiken a klasszikus house-ban versenyző müncheni duó lesz a vendég.
Santsat (09.17., Pálvölgyi-barlang) – Az utolsó nagy szabadtéri nappali buli, mielőtt beköszönt a tél, az éjszaka és a klubszezon. Ha az időjárás hajlandó kooperálni, a szokásos DJ-produkciókat a berlini Mark Gill koronázza meg.
Autumns (09.22., Gólya) – Zajos és menetelős IBM Írországból a Küss Mich minőségi garanciát jelentő szervezésében.