A 19. század végétől újonnan előállított alumínium 75%-a még ma is használatban van…

 

Számtalanszor újrahasznosítható, könnyű, ráadásul tökéletesen megőrzi a bele töltött ital frissességét – leginkább ezért szeretjük az alumíniumdobozt, no meg persze azért is, mert az újrahasznosítása egyszerű és gyors, ráadásul energiát takarítunk meg vele, így csökkentve az üvegházhatású gázok kibocsátását. A hulladékgyűjtés világnapján felgöngyölítjük, pontosan mi történik, miután kiittuk belőle a kedvenc italunkat.

Az alumínium mindenhol ott van körülöttünk, még akkor is, ha nem látjuk. Persze italos dobozok formájában egyáltalán nem nehéz észrevenni, és ha ilyesmi kerül a kezünkbe, jó, ha tudjuk, mivel állunk szemben. Az alumínium valódi érték, aminek egyáltalán nem a szemétben van a helye! Ma, szeptember 23-án, a nemzetközi hulladékgyűjtés napja alkalmából is gondoljunk arra, ha már nincs rá szükségünk, indítsuk el ezt a pehelykönnyű kis dobozt az úton, hogy mindössze 60 nap alatt ismét a polcokon lehessen.

Sok kicsiből egy nagy

Az alumíniumdoboz újrahasznosítása természetesen azzal kezdődik, hogy összegyűjtik az alapanyagot – többek között kiürítik azokat az automatákat is, amelyeket a Minden Doboz Visszajár program keretében telepítettek, kimondottan azzal a céllal, hogy a dobozok a lehető leggyorsabban oda kerüljenek, ahol lenniük kell. Ezután a dobozokat elválasztják a többi anyagtól, majd hatalmas tömbökbe préselve elszállítják őket, hogy megkezdődhessen az újrahasznosítási folyamat. Egy ilyen tömb akár 65.000 darab dobozt is tartalmazhat és a tömege akár 1 tonna is lehet!

Egy doboz újrahasznosítása 95 %-kal kevesebb energiába kerül, mint egy új előállítása

Miután ezeket a tömböket szétszedték és kis darabokra aprították, mágnesek segítségével a maradék vasrészecskéket is eltávolítják, majd örvényáram segítségével tovább szortírozzák az anyagot. Ezután már jöhet egy kis hő! Ez még csak arra szolgál, hogy a festékréteget eltávolítsák és tökéletesen megtisztítsák az aprítékot, előkészítve azt az olvasztásra. Ez a folyamat valójában igen egyszerű: a dobozokat nagyon magas hőmérsékleten, nagyjából 730 Celsius-fokon egyetlen tömbbé olvasztják.  Egy ilyen tömb több mint 10 tonna és 1 millió doboznyi alumíniumot tartalmaz. A folyamat ilyen egyszerű és meglepően energiakímélő.

Az alumínium végtelenszer újra felhasználható

Ezeket a tömböket aztán óriási, vékony alumíniumlapokká hengerelik és feltekerik – mintha csak egy hatalmas tekercs alufólia lenne. Nincs is más hátra, minthogy elkészüljenek az újabb alumíniumdobozok, amelyek lehetnek pontosan ugyanolyanok, mint az elődeik, de kisebbek, nagyobbak és egészen más formájúak is – hiszen az alumínium újrahasznosítása során mindez nem számít. Ez az anyag végtelenszer újra felhasználható, sőt, a 19. század végétől újonnan előállított alumínium 75%-a még ma is használatban van.

Az már a mi felelősségünk, hogy ez a tendencia folytatódjon! A Minden Doboz Visszajár program keretében már rengeteg automatában visszaválthatjuk a kiürült dobozokat, ráadásul levásárolható kupon formájában még pénzt is kapunk  értük! 2022 márciusa óta pedig akár másokon is segíthetünk, ha az automatákat használjuk: a Minden Doboz Visszajár és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, illetve a SPAR Magyarország együttműködésének köszönhetően egyes automaták az összeg jótékonysági célokra való felajánlását is lehetővé teszik.