Felavatták a norvég gázt Dánián keresztül Lengyelországba szállító, évi 10 milliárd m3 kapacitású Baltic Pipe vezetéket a Szczecin mellett fekvő északnyugat-lengyelországi Goleniówban.
A beruházást jelképesen Andrzej Duda lengyel elnök, Mateusz Morawiecki lengyel, valamint Mette Frederiksen dán kormányfő avatta fel a goleniówi gázkompresszor-állomáson rendezett ünnepségen.
Duda azt mondta, a csővezeték lehetővé teszi a lengyelországi gázszállítások diverzifikációját, megerősíti Lengyelország szuverenitását és függetleníti az országot az orosz szállításoktól. Szerinte a vezeték nagyban hozzájárul az EU-s országok gázellátási problémájának megoldásához is, mivel a gázt Lengyelországból „oda továbbíthatják, ahol szükség lesz rá”.
A VG augusztusban azt írta, elkészült a Lengyelországot és Szlovákiát összekötő gázvezeték, és „eddig 860 km készült el a Baltic Pipe rendszerből, azonban ez még folytatódik Magyarország, Ausztria és Románia irányába is”.
Morawiecki azt mondta, Európában a gázszállítások terén „véget ér az orosz dominancia korszaka, amit zsarolás, fenyegetések, nyomásgyakorlás jellemzett”. A Baltic Pipe ellensúlya annak, ami Putyin háborús terveit szolgálta, vagyis ellentéte az Északi Áramlat-1 és az Északi Áramlat-2 gázvezetékeknek – utalt Morawiecki a szintén a Balti-tenger alatt létesült orosz-német beruházásokra.
Az Északi Áramlat két csővezetékén minap észlelt, egyelőre ismeretlen eredetű gázszivárgásokra utalva Morawiecki azt mondta: „Világosan látjuk, hogy szabotázscselekményről van szó”, ez valószínűleg az ukrajnai helyzet eszkalálódásának újabb szakaszát jelenti.
Mette Frederiksen az orosz gáztól való függetlenedés irányában tett fontos lépésnek nevezte a Baltic Pipe vezetéket. Azt mondta, Moszkvának nem szabad megengedni, hogy fegyverként használja fel az energiát.
Az ünnepségen részt vett Terje Aasland norvég olaj- és energiaügyi miniszter is.
Az Északi-tenger norvégiai talapzatában fekvő gázmezőkön kitermelt, a dániai hálózatba betáplált földgázt Lengyelországba eljuttató Baltic Pipe október 1-jétől fog üzemelni. Az idei év végéig a PGNiG lengyel állami gázszolgáltató 900 millió m3 gáz szállítását tervezi rajta keresztül. Teljes, évi 10 milliárd m3 kapacitással a vezeték jövő év elejétől fog működni.
A PGNiG a csővezetéken a norvégiai koncessziókon alapuló saját kitermelésű gázt és a norvég talapzatokon aktív más szállítókkal már aláírt szerződésekből származó gázt szállít majd. A legnagyobb volumenű szerződést a PGNiG pénteken írta alá a norvég Equinor céggel: ennek értelmében 2023 elejétől 10 éven keresztül évi 2,4 milliárd m3 gáz érkezik Lengyelországba.
Lengyelországban a Baltic Pipe hozzájárul az április végén megszűnt orosz gázszállítások helyettesítéséhez. A lengyelországi gázfogyasztás tavaly 20 milliárd m3 volt. Az országban évi kb. 4 milliárd m3 földgázt termelnek ki. A gázszükségletet Varsó katari és amerikai cseppfolyósított gáz (LNG) behozatalával is fedezi. A balti-tengeri Swinoujsciében működő LNG-kikötő kapacitását jövőre a tervek szerint 8 milliárd m3-re bővítik.
Az Energinet dán és a Gaz-system lengyel gázvezetékrendszer-üzemeltető közös beruházásaként létesített Baltic Pipe csővezetékrendszer összesen 900 km hosszú, a Balti-tenger felszíne alatti, 275 km hosszú részét 2020-ben kezdték el építeni. Az 1,6 milliárd euró értékű beruházás az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) 266 millió eurós támogatásával valósult meg. (MTI, VG)
Milyen jó, hogy 12 év alatt hülyeorbán nem épített ki kapcsolódást a norvég gázhoz!
Miért? A NAVY búvárai azt is felrobbanthatnák. Persze csak tévedésből, az usák palagáz érdekében. 🙂
Norvég gáz ha tovább kiépül akkor Európa szerte képes lesz ellátni megfelelő és bőséges földgázzal Európát. Tehát hiába mondta Orbán és Putyin ,hogy európa ha Orosz földgáz nélkül marad megfagy nem fog megfagyni mert akkora hatalmas a Norvég földgáz mennyisége, hogy tartósan akár 100 évi képes biztosítani a gázt akár egész Európában ha tovább is kiépül. Továbbá a Romániai Neptun deep Fekete tenger alatti földgázmező lelőhely ami 100 milliárd köbméter ami akár Magyarországnak is jól jöhetne ide is juthatna a lelőhely kitermelésével az Ausztriai OMV és a Romániai Romgaz rendelkezhet akik tulajdonosok is. Valamint Ukrajna alatt is értékes palagáz továbbá földgáz is. „Rejtett kincsek Ukrajna alatt”. Ezt a lehetőséget is ha felhasználnának akkor innen is értékes földgáz mellett palagáz is nyerhető lenne kitermelés iránt érdeklődők is lennének az Exxon, Shell, Chevron. Ukrajna Európa második legtöbb földgáz kincsével rendelkezik továbbá kutatók tudósok dolgoznak az északi sark jege alatt is értékes földgáz és további ásványkincsek lehetnek a tengeri jég alatt. 1. Norvég gáz, 2. Ukrán pala és földgáz, 3. Román neptun fekete tengeri gázmezők, 4. északi sark jege alatti földgáz tehát európának további földgáz lelőhelyek biztosíthatják hosszútávon a gázt összesen 4 helyről és már cégek is jelentkeznének kitermelésre. Tehát Európa földgáz ellátása bőségesen és tartósan akár 100 évig biztosított lesz. Így az orosz gáztól tud európa függetlenítődni.
Pláne hogy Bidé már hónapokkal korábban megmondta, hogy vannak lehetőségeik… Szét is b@szták az északi áramlatot. „Köszönik” szépen a németek is, meg pláne köszönik a norvégok.
Mai naptól szeptember 28-án már sokan teszik fel a kérdést jogosan aggódva, hogy az Ukrajnai háború után teljes Európa is sajnos a háború előszobájába került? Ugyanis sokan aggódva figyelik híreket ,hogy sajnos az északi áramlás 1 és északi áramlás 2 földgáz vezetéket támadás érte az Európai Unió területén. Európában sőt az Európai unióban is egyre többen vélik emögött Putyin és Oroszország áll. A Német Bundestag úgy fogalmaz a támadás megrendelése mögött egyenesen Moszkva áll. Amennyiben ha tényleg beigazolódik Oroszország áll emögött akkor ez egy provokáció szinte úgy vehető, gyakorlatilag, hogy Oroszország megtámadta Európát az Európai uniót az északi áramlat 1 és 2 földgáz vezetéke által. Európa kritikus infrastruktúrája elleni támadás. Többen már firtatják mi lehet Moszkva célja. Feszültség és zavarkeltés, bizonytalanságkeltés vagy netán Ukrajna után sajnos egyenesen egy teljes totális Európai háborúba belerántani Európát is Ukrajna után? Gyanítható ugyanis Vucsics Szerb elnök pont pár napja fogalmazott úgy, hogy „Néhány hónapon belül az Ukrajnai különleges katonai hadműveletek egy általános háborúba csap át amely kiterjed a teljes Európára” Valamint Putyin nem rég mondta : „Ha veszélybe érzi hatalmát nem blöfföl az atommal kapcsolatban” atommal fenyegetőzik most Európában gázvezeték elleni támadás. Mert ez sajnos provokáció Európa ellen a földgázvezeték megtámadása. Második provokáció keleti irányból a Gazprom leállította a földgáz szállítást is Európa felé. Most már Putyin nem nyugszik még provokációkkal bele nem sodorja Ukrajna után Európát is egy totális háborúba? Sokan további provokációktól tartanak. Ne felejtsük el sajnos az első és második világháború is provokációkkal indult amíg és amik odáig vezettek a provokációk, hogy háború lett. I világháború 1914 – 1918 ban a II. Világháború pedig 1939 – 1945 Most Oroszország célja a gázvezetékek elleni támadással és a Gazprom keleti irányból történő gázszállítás leállítása által is hogy Európát belerángassa a háborúba ez az egész már vajon egy Európai háború előszobája vajon előhírnöke lenne? Sokan jogosan aggodalmaskodunk mert tudjuk háború mindig provokációkkal kezdődnek vége a békebeli Európai időszaknak Európai háború „előszobájában” vagyunk baljós árnyai vetődnek ránk vajon? Sokan aggódva figyelik eseményeket. Tőzsdék árfolyamok hirtelen zuhanásnak indultak, bezuhant a tőzsde majdnem, forint nagyot gyengült, árak meredeken emelkedésnek indultak. Az Európai Unió is kemény fellépést ígér és újabb erősebb szankciókat Moszkva és Oroszország felé amivel Putyin diktátori rendszerének üzennek ha beigazolódik ő van emögött de már minden jel erre mutat. „Itt már nem babra megy a játék” ahogy sokan fogalmaznak keményedik a helyzet durvul Putyin rendszere be akarja fenyíteni az Európai Uniót ?