A kék cinege évente kétszer költ, és mivel jól alkalmazkodott az emberek közelségéhez, ezt akár a kihelyezett madárodúkban is megteszi.
Bár még csak nemrég ért véget a nyár, már érdemes azon gondolkodni, hogy hogyan segíthetjük a jövő évben a madarak költését. A jó helyre – általában déli tájolással – kihelyezett madárodúk hamar lakóra lelnek, a megfelelő méretűbe pedig könnyen beköltözhet az emberek közelségéhez jól alkalmazkodott kék cinege (Cyanistes caeruleus).
Mivel az állat egész Európában elterjedt, így gyakran találkozni vele a keretekben is. Bár azt, hogy az odúban mi zajlik, nem láthatjuk, egy kamera segítségével sikerült nemrég megörökíteni, hogyan zajlik az élet a kék cinege lakhelyén.
A Barrufet del temps nevű felhasználó a Twitterre töltött fel egy felvételt, amin a kék cinege költési ciklusa látható. A timelapse videó 51 napot ölel fel, amin az odú elfoglalásától kezdve egészen a kiköltött utódok kirepüléséig nyomon lehet követni a történéseket.
A kék cinege egyébként évente kétszer költ, április és július között. Egy fészekalj nagyjából 12 tojásból áll, ezen felváltva kotlik a hím és a nőstény. A kikelt fiókák 18–22 nap alatt tollasodnak ki és hagyják el a fészket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.