Az emlékmű-építés ötletgazdája a diósgyőr-vasgyári születésű, ám Svédországban élő és évtizedek óta világhírű szobrászművész, Kraitz Gusztáv. Az alkotó (idén 97 éves!) a pandémia idején nem vállalta a Magyarországra utazást; most, a veszély múltával-mérséklődésével igen. Ennek köszönhetően látogatott el ismét Miskolcra október második hétvégéjén. Érkezésének apropóján az emlékmű-projekt előkészítő munkálatai is felgyorsultak.
Kraitz Gusztáv és Veres Pál polgármester személyes egyeztetése révén megfogalmazódott a cél: az avatóünnepség legyen jövő tavasszal. Mindkét fél vállalta, hogy addig megteszi a szükséges lépéseket. A szobrász és svéd kollégái elkészítik, majd ideszállítják a műalkotás lényegi elemét képviselő fénytechnikát, a miskolci önkormányzat pedig alkalmassá teszi a terepet, előteremti a hiányzó pénzforrásokat, támogatókat von be. Mint ismeretes, helyszínül már korábban kijelölték az Újgyőri főteret, annak közepét. (Önkormányzati részvétellel, szerény ünnepség keretében, de már 2020 májusában lezajlott az alapkőletétel.)
Az Újgyőri főtér éppen azért alakult ki valaha, mert itt volt és van a miskolci főutca leágazása a Vasgyár felé. A tér jelzi az irányt: erre van a kohászat. És maga az itt elinduló Vasgyári utca olyan tengelyt képezett, amelynek vonalában jöttek létre sorban annak idején az első gyári épületek, meghatározó gyáregységek. Az Újgyőri főtér (korábban más neveket is viselt) afféle kisebb városközponttá vált. Ez ma talán kevésbé érzékelhető, mint mondjuk volt az 1970-es, 80-as években.
Kraitz Gusztáv és kollégái megnézték mind a leendő helyszínt, mind az emlékmű műszaki és művészeti alapját jelentő egykori kohászati berendezést. Ez egy úgynevezett salaküst. A szobor a valaha az LKM-ben salaköntésre használt eszköz megtisztított, homokfúvással felületkezelt maradványát fogja látványossággá emelni, különleges, a salaköntések emlékezetes fényhatását elektromos lámpákkal felidézve. Az előkészítő számítások érdekében az üstöt gondozó, a raktározása mellett a rendbetételét és kiszállítását felállítását is magára vállaló Megépszer Kft. raktárában meg is emelték – 17 tonna súlyú! –, hogy a szobrász és mérnöke alaposabban megszemlélhessék.
A további, összességében több milliós költségek fedezése végett a miskolci önkormányzat változatlanul számít anyagi és egyéb természetű felajánlásokra a helyi vállalkozásoktól vagy akár magánemberektől. A cél a városunk identitásában és modernkori történetében meghatározó vaskohászati hagyomány megőrzése, életben tartása.
Ön is segítheti az ügyet
Az emlékmű felállításának egy részét a művész ajánlotta fel, a fennmaradó összeget pedig közadakozásból finanszírozná a Miskolc Város Közoktatásáért Közalapítvány. A szervezet a „Kohászati Emlékműért” néven elkülönített bankszámlaszámra várja az adományokat: 11734004-25959499 (OTP Bank). Szükség esetén adományigazolást is adnak.
minap.hu
„Számítanak a helyi vállalkozók és akár a magánszemélyek anyagi támogatására”
Miért is ?
Raoul Wallenberg 100. születésnapja alkalmából új emlékmû készült
Stockholmban a magyar zsidók ezreit megmentő svéd diplomata tiszteletére.
Az alkotás Ulla és Gustav Kraitz művészek nevéhez kötődik, akik a New
York-i ENSZ-székház előtti Wallenberg-emlékművet is tervezték.
Világhírű. Aha. Kérdezzek még már az utcán, hány ember ismeri.
… vagy bárkit, aki világhírű.