2. Megérteni Oroszországot |
Húszéves külügyminisztériumi szolgálat után májusban mondott le tisztségéről Borisz Bondarev orosz diplomata, aki Oroszország genfi ENSZ-tanácsadója volt. Most a Foreign Affairs-ben fejtette ki döntésének hátterét. Miért fontos ez? Szinte alig lehet tudni valamit az orosz hatalom belső működéséről, és ugyan Bondarev sem igazi bennfentes, beszámolójából kicsit közelebbről megismerhetőek a háborúhoz vezető folyamatok. A hatalmi viszonyokról: egyre inkább azt várták el az orosz diplomatáktól, hogy a Kreml propagandisztikus üzeneteit közvetítsék. A propaganda viszont a diplomáciai jelentéseket is egyre inkább uralta: nem közöltek semmilyen bírálatot Putyinról.
A hadseregről: Bondarev évekig rálátott az orosz fegyverimportra, és pontosan tudta, hogy a Krím 2014-es elfoglalása után bevezetett nyugati szankciók mennyire meggyengítették a hadsereget a nyugati alkatrészek hiánya miatt.
A nyugatról: a Szovjetunió felbomlása után sok orosz hitt abban, hogy a nyugat segíteni fog a szabad piac kiépítésében. Támogatás helyett azonban csak a gyors privatizációra biztatták a Kremlt, ami az oligarcha-rendszerhez vezetett.
|
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Ez már büdös dolog, Pálpusztai! Na pá! 🙂 🙂 🙂