Dzsumi Nagyzoli eladta a az alsózsolcai szélerőművét (100 millióért?)

Fidesz-közeli tulajdonoshoz kerülhet az alsózsolcai szélerőmű

A két éve leállított Cervantes szélerőmű tulajdonviszonyai rövidesen megváltoznak. Az építtető nemrégiben azt nyilatkozta, hogy megunta a tarthatatlan helyzetet, és miután hosszú ideje nem volt képes megfelelő átvételi árat elérni az áramszolgáltatónál, engedett a nyomásnak, és eladja a 105 méter magas szerkezetet.

Nagy Zoltán saját tőkéből finanszírozva építtette meg a magányos erőművet a kavicsbányája mellett, majd 2006-tól 14 éven át üzemeltette azt. Ebben az időszakban kötelező átvételi tarifával értékesíthette azt az árammennyiséget, amelyet megtermelt, így lehetősége volt, hogy megtérüljön a beruházása. A megújuló energia azonban ezt követően már nem kellett a magyar állam tulajdonában álló vállalatnak, illetve olyan alacsony árat kínáltak az eladónak, amelyből az éves szervizköltség már nem volt finanszírozható.

Ez konkrétan 12 forint/kWh tarifát jelentett volna a korábbi 32 helyett, amely veszteséget jelentett volna a Cervantest tulajdonló cégnek, így nem maradt más választás, mint a 44 méteres lapátok leállítása.

Mint ismert, az utóbbi években a példátlanul szigorú hazai szabályozás miatt nem is épülhettek újabb szélerőművek, holott a hazai szerkezetek kihasználtsága (kapacitásfaktora) 2011 és 2018 között meghaladta az EU átlagát.

.

A politikához közel álló szakértők a fentiek ismeretében nem tartják lehetetlennek, hogy rövidesen újra beindul az alsózsolcai szélerőmű, és szinte biztosra vehető, hogy az új tulajdonos képes lesz majd olyan átvételi árat kialkudni, hogy nem veszteséget, hanem nyereséget termel majd a szerzeménye.