Magyar ember, három műszakban, a gépiparban nem akar dolgozni

Miniszterek, a legnagyobb vállalatok vezetői és számos ismert közgazdász lépett fel a tegnapi Budapest Economic Forumon. Ezek voltak a legérdekesebb állítások:

Navracsics Tibor: “Nekem az a feladatom, hogy mindenkit megnyugtassak, hogy lesz megállapodás és lesz uniós pénz.”

  • A 5,8 milliárd eurónyi helyreállítási alap (RRF) 39 százalékát klímacélokra, 25 százalékát digitalizációs célokra költenénk.

Hernádi Zsolt szerint nem az idei, hanem a következő tél lesz különösen problémás, mivel hiányozni fog a rendszerből 35-40 milliárd köbméter földgáz (az uniós felhasználás 6-8 százaléka).

  • Nem kell kinevetni a hideg vízben zuhanyzást, spórolni kell és szerinte el kell szakadnunk attól a képzettől, hogy az energia olcsó.

Zsiday Viktor szerint belekormányoztuk magunkat egy magas inflációjú rezsimbe és nem sok értelme van megtartani a forintot.

  • Magyarország feketeseggű lett az elmúlt hónapokban a befektetők szemében szerinte, jövőre pedig 1-3 százalékos visszaesésre számít.

Baja Sándor: “Tévedtem, hogy pincérből nem lesz operátor az autógyárakban (…) A legjobb fejvadászaim pedig korábban pincérek voltak” – mondta a Randstad munkaerőközvetítő ügyvezető igazgatója.

  • A munkanélküliség szerinte nem fog jelentősen nőni, és ebben a munkaerőpiaccal foglalkozó panel többi tagja is egyetértett.

Felfalusi Péter, az Intrum követeléskezelő vezérigazgatója szerint 161 ezer háztartás (az összes 3,9 százaléka) “dől be” a rezsiárak miatt, azaz képtelen fizetni a költségeit.

  • 309 ezer háztartás (7,5%) pedig súlyosan veszélyeztetett.

Szincsák Attila: “Ebben az iparágban nagyon erős a munkaerőhiány, mi is Kazahsztánból és a Fülöp-szigetekről repülővel hozzuk a munkaerőt” – mondta az autóalkatrészeket gyártó Denso alelnöke.