Izrael hivatalosan nem segít Kijevnek az iráni drónok ellen, de azért nem hivatalosan adtak információkat a lelövésükhöz
Nagyobb cikket közölt a New York Times arról, hogy mennyire megnehezítette az ukrán légvédelem dolgát, amióta az oroszok az irániaktól kapott drónokat is elkezdték bevetni ellenük. A cikkből kiderül, hogy egy drón lelövése rendkívül nehéz feladat, több ember összehangolt munkáját igényli, és a légvédelem épp ezért hetek óta jelentős nyomás alatt dolgozik.
Moszkva, vélhetően azért is, mert a frontokon meghátrálásra kényszerült, szeptemberben kezdte el intenzíven terrorizálni a civil lakosságot az ukrán városokban a drónok bevetésével. Kijevnek ezután kellett szinte a semmiből felépítenie egy drónok ellen alkalmazható légvédelmi rendszert, amely azóta egyre több sikert ér el. Jelenleg három szintből épül fel: a városok felett folyamatosan őrjáratozó vadászgépekből, szárazföldről bevethető légelhárító rakétákból, és gépfegyveres katonákból, akik így próbálják meg leszedni az alacsonyan szálló drónokat.
A legnehezebb feladat a drónok megtalálása: mivel apró tárgyakról van szó, a radarokon gyakran vonuló madárrajokkal vagy autópályán haladó kamionokkal keverik össze a drónokat. Ennek ellenére az ukrán hadsereg mostanra az iráni Shahed-136-os drónok több mint 70 százalékát le tudja szedni az ukrán védelmi miniszter elmondása szerint. Az elsőt szeptember 13-án vadászták le, és azóta legalább 237 további darabot lőttek le.
Milért nem adja a Vaskupolát?