Miskolc. EMELNI KÉNYSZERÜL AZ MVK IS. Nem a színvonalat, árat

 Az előterjesztést a MVK szakemberei dolgozták ki. Ez az inflációkövető emelés vélelmezhetően nem fog utasszám-vesztést generálni, s a szolgáltatást igénybe vevők számára is arányos terhet jelent. A kidolgozásánál figyelemmel voltak a miskolciak előnyben részesítésére, hiszen a gondoskodó város koncepciója mentén a helyi lakosok újabb  öt százalék kedvezményt kaphatnak, ha igénybe veszik a Miskolc Pass-kártyát, hiszen annak kedvezményét tíz százalékról tizenöt százalékra emeltük a bérletvásárlások esetében. Így összességében csak tíz százalékos emelésnél tartunk – szemben az korábban említett élelmiszerárak 60-80 százalékos emelkedéséhez képest.

M.N.: Mikortól lépnének érvénybe a módosítások? Mik a főbb tudnivalók az utazóközönség számára? 

B.L.: A módosítások 2023. január 1-től lépnek érvénybe, de a városvezetés ragaszkodik ahhoz, hogy ezzel egyidejűleg javítsa is a szolgáltatás színvonalát. Ezért a tarifaemelésre vonatkozó előterjesztés mellett olyan menetrendi és hálózati változtatásokat is tervez bevezetni, amely elősegíti az utasok számára az úti céljuk gyorsabb, kényelmesebb elérését egy összehangolt, utas-barát rendszer bevezetésével. Erre nézve a közgyűlésen javaslattal fogunk élni. A jelenleg alkalmazott tarifaelemeken túl több új bérlet és jegytípust is bevezetünk, amely a lakosság számára az utazási szokásaikhoz optimalizált lehetőségeket biztosít. Ilyen például a 90 perces jegy, a 72 órás jegy, az 5/30-as napijegy, a szemeszterbérlet vagy a kombinált negyedéves bérlet. Ezek értékesítése a jegykiadó automaták révén is elérhető lesz.

M.N.: Mekkora bevétellel számolhat a cég ezek alapján a jövő évben? Ez az összeg mire lehet elég? Mennyire enyhítheti az MVK finanszírozási gondjait? 

B.L.: A bevétel nagyságrendileg egy 450-500 millió forinttal emelkedik, amely nyilvánvalóan nem elegendő a cég pénzügyi egyensúlyának biztosításához. Tekintettel arra, hogy csak ez év hátralevő időszakára a gázár emelkedése mintegy 1,8 milliárd forint többletfinanszírozást igényel, s mindez a villamosenergia-ár emelkedésével együtt 2023-ban már 6 milliárd forintra emelkedik. Tehát ez a bevétel-növekedés eltörpül a tényleges finanszírozási igényhez képest. Ismételten hangsúlyozom, hogy az energiahordozók árába történő állami beavatkozás vagy állami ártámogatás hiányában mind az önkormányzatok, mind pedig a közösségi közlekedés működtetése előbb-utóbb fenntarthatatlanná válik.