Itt a megfejtés. Nem a rendőrség telepít Traffipaxot Miskolcon a Kiss Ernő utcára

612 ezer forint a doboz, évente 76 ezer a működési költség

“A képen látható eszköz nem sebességmérő készülék, hanem a sebességmérésre használt berendezések ideiglenes elhelyezésére kialakított tárolódoboz” – válaszolta az ORFK a Vezess megkeresésére. Neve is van a fehér készülékháznak: Trafibox.

A keresztségből következik – és a fenti képen is elég nyilvánvaló -, a dobozt és a benne lévő készülék együttesét valójában a gyorshajtás csökkentésére, a száguldozók megbüntetésére, vagyis sebességmérésre használja a rendőrség. Szerintük elhelyezésének a helyén pozitív hatással van a közlekedésbiztonságra.

A készülékházakat mindenhol a helyi önkormányzat pénzéből állítják fel, a kanizsaujsag.hu szerint náluk “a telepítés mintegy 612 ezer forintba, az éves működtetés pedig 76 ezer forintba került”. A nyergesújfaluit augusztus 23-án adták át, a debrecenit szeptember 17-én, a nagykanizsait tíz nappal később.

Mitől trükkös és hogyan működik?

2016 áprilisa óta üzemeltet a rendőrség 365 darab fix sebességmérőt országszerte, amelyek 160 mobil készülékkel kiegészülve alkotják az autósok által jól ismert VÉDA-rendszert. Ebből a 160 darab ARH CAM-S1 típusú traffipaxból raknak be egyre többet a rendőrök a Trafiboxokba az ő megfogalmazásukat használva “ideiglenesen”.

“A sebességmérő eszközök elhelyezésének gyakorisága a területileg illetékes rendőri szerv döntésétől függ” – válaszolta az ORFK arra a kérdésünkre, hogy mit jelent pontosan az ideiglenes elhelyezés. Eszerint nem arról van szó, hogy az utak fölé bő hat éve magasodó hatalmas fémállványoktól olcsóbb, kisebb, de szintén fix sebességmérők épülnek újabban, ugyanis a Trafiboxok sokoldalúbbak, ráadásul jóval kevesebb pénzből minden bizonnyal hatékonyabbak lehetnek a 2016 óta működő 365 készüléknél. Két ok miatt is trükkösek, ezért eredményesebbnek ígérkeznek.

Egyrészt az utak mellett álló Trafiboxokat látják ugyan az arra haladó autósok, azt viszont nem tudják – mert a közeledő járműből nem látszik pontosan -, hogy abban a konkrét dobozban éppen akkor van-e egyáltalán működő sebességmérő. Simán lehet, hogy teljesen üres doboz mellett lassítanak, amivel máris elérték céljukat az egyenruhások: lassul a járműforgalom, biztonságosabbá válik az adott útszakasz. A vidéki városokban 3-4 ilyen dobozt is képes lehet eredményesen kiszolgálni egyetlen mobil traffipax.

Pápán például már három Trafibox áll, Debrecenben, Szegeden, Zalaegerszegen és Kaposváron pedig kettő-kettő. Utóbbi városban ráadásul ugyanazon az úton, csak egymástól másfél kilométerre.

Trükkös dobozzal fogja a gyorshajtókat a rendőrség 3

Így néz ki az ARH CAM-S1 közelről. Idén ősztől egyre többet pakolgatnak a rendőrök egyik dobozból a másikba (Fotó: police.hu)

A másik ok, ami miatt hatékonyabb lehet az utak fölé szerelt fix készülékeknél, hogy a Trafiboxok forgathatók, vagyis ezekkel ellentétben a kétirányú forgalmat is képesek ellenőrizni. A helyi rendőrök döntésén múlik csupán, hogy mikor, melyik irányba haladó autók, motorok, kamionok stb. sebességét mérik velük. Akár naponta többször is fordíthatnak rajtuk 180 fokot, így az adott utat rendszeresen használó járművezetők sem léphetik át nyugodtan a sebességhatárt, mert mondjuk reggel azt látták, egy adott irányt figyelt akkor a traffipax. Két óra múlva ugyanúgy bemérheti ugyanazt a gyorshajtót a másik irányból érkezve.

Eddig persze azt hittük, ezeknek a mobil készülékeknek a működtetéséhez közvetlen rendőri jelenlét szükséges, hiszen közlekedőként így láttuk az elmúlt bő hat évben. Háromlábú állványon álltak vagy rendőrautók anyósülésére rögzítették őket, miközben minden egyes alkalommal mögötte álltak vagy ültek az egyenruhások.

Trükkös dobozzal fogja a gyorshajtókat a rendőrség 4

Rendőrautóból mérő mobil készüléket figyel egy rendőr (Fotó: police.hu)

A Vezess kérdésére az ORFK elárulta, hogy “az ARH CAM-S1 típusú készülékek rendelkeznek automata mérési üzemmóddal, amelynek használata esetén nem szükséges a folyamatos kezelői felügyelet”. Vagyis csak a készülék Trafiboxba helyezéséhez és üzembe állításához kell rendőr, utána magától méri a sebességet, készíti a fotókat és rögzíti a gyorshajtásokat.https://www.vezess.hu/magazin/2022/11/02/trafibox-traffipax-sebessegmeres-gyorshajtas-trukkos-doboz-rendorseg/?fbclid=IwAR2-vCHdVGMuOJTdKWUwCBWMiAvGHoG0WDkfIPT4IA4dSgeKPLyL3z66tZU