Legalább a veszélyhelyzet időtartamára át kellene térni a havi nyugdíjemelésre

2022. november 11-én a bankszámlákra, utána tíz napon belül postai kézbesítéssel érkezik a 4,5%-os korrekciós nyugdíjemelés és a nyugdíjprémium.

A korrekciós nyugdíjemelés révén
– egyrészt a novemberi nyugdíj összege emelkedik (a 4,5%-os mértéket a 2021. decemberi nyugdíj összegére kell vetíteni, így adódik majd a januári 5%, a júliusi 3,9% és a novemberi 4,5% összegeként az összesen 13,4%-os idei nyugdíjemelés),
– másrészt a 2022.  január-október tíz hónapjára és a 2022. februárban kézhez kapott 13. havi nyugdíjra visszamenőleg, egyösszegben jár a 4,5%-os emelés.

Előző posztjaim kapcsán több hozzászóló nehezményezte, hogy szerintük én rosszul számolok, mert az októberi nyugdíj tényleges összegét kell 4,5%-kal megnövelni. Ez jó lenne, ha igaz lenne, mert így a nyugdíjnövelés összesített mértéke magasabb lenne az évre vetítve (a tényleges 13,4% helyett 14%). A törvény szerint azonban nem így kell számolni, hanem minden idei emelést a 2022. januári emelést megelőző nyugdíjösszegre, azaz a 2021. decemberi nyugdíjra kell vetíteni.

Emellett szintén egyösszegű juttatás a novemberi nyugdíjjal együtt érkező nyugdíjprémium, amelynek összege minden olyan jogosult számára, akinek a novemberi (tehát az emelés utáni) ellátása összege eléri vagy meghaladja a 80 ezer forintot, egységesen 10 ezer forint.

Akinek 80 ezer forintnál kisebb a novemberi ellátása összege, az a következő képlettel számolhatja ki, mennyi nyugdíjprémium (illetve a nyugdíjtól eltérő ellátás esetén mekkora egyszeri ellátás) illeti meg: novemberi ellátás összege osztva nyolccal. (Például 60 ezer forint novemberi ellátás esetén a nyugdíjprémium 7500 forint.)

Ha 2022. egészére vetítjük, hogy összességében mennyibe került a nyugdíjkasszának az idei emelések, valamint az idei 13. havi nyugdíj és az idei nyugdíjprémium, akkor a következő plusz jövedelmek illették meg a nyugdíjasokat:

– a 2022. januári, júliusi és novemberi nyugdíjemelések révén összesen 580 milliárd forint,
– a 2022. februárban kifizetett 13. havi nyugdíj révén 372 milliárd forint,
– a 2022. novemberi nyugdíjprémium révén 24,5 milliárd forint,

összesen idén 976,5 milliárd forint.

A 2022. december nyugdíj összege a novemberi nyugdíj összegével egyező mértékű lesz, vagyis idén decemberben további emelési korrekció nem várható.

Minden nyugdíjas honfitársam figyelmét szeretném fölhívni arra, hogy a karácsonyi ünnepek miatt a decemberi nyugdíj korábban, december első napjaiban érkezik majd, így a következő nyugdíjig nem egy hónapot, hanem másfél hónapot kell várniuk! 

A nyugdíjnövelési és egyéb plusz juttatási összegek az idei 4.170 milliárd forintos nyugdíjkassza 23%-ával egyenértékű kiadást generálnak, vagyis e szemléletben a nyugdíjasok ténylegesen 23%-kal több elkölthető jövedelemhez jutnak idén.

Így összességében az éves inflációt meghaladó mértékű juttatásban részesülnek – csakhogy az összesített szemlélet elfedi a valóság tömegeket sújtó tényleges gondjait, elsősorban a medián nyugdíj összegénél (a novemberi emelés előtt pillanatnyilag 142 ezer forintnál) kisebb ellátásban részesülő több mint egymillió nyugdíjas súlyos megélhetési problémáit és a pillanatnyilag 100 ezer forintnál is kisebb összegű ellátásban részesülő 600 ezer nyugdíjas keserves gondjait.

Ezért lenne feltétlenül szükséges – legalább a folyton hosszabbodó veszélyhelyzet időtartamára – áttérni a havi nyugdíjemelésre, amelyet valorizációs és szolidaritási korrekcióval is szükséges lenne haladéktalanul kiegészíteni.

Mi várható 2023 elején?

2023. januárban várható a nyugdíjak jövő évi első emelése, amely nem a költségvetési törvényben pillanatnyilag szereplő 5,2%-os mértékű lesz, hanem annak közel a háromszorosa (a gazdaságfejlesztési miniszter legutóbbi becslése szerint 13%-os).

Ha a 2023. januári nyugdíjemelés mértéke 13%-os lesz, akkor ez több mint 520 milliárd forint plusz jövedelemhez juttathatja a nyugdíjasokat jövőre (és persze ennyi plusz kiadást generál a nyugdíjkasszában). 

2023. februárjában érkezik majd a jövő évi 13. havi nyugdíj, amelynek összege megegyezik a 2023. januári nyugdíj összegével (ezért is fontos, milyen mértékű a januári nyugdíjemelés).

13%-os januári emelés után a 13. havi nyugdíj várhatóan összesen további 455 milliárd forint jövedelmet juttat a jogosultaknak (és okoz ekkora kiadást a nyugdíjkasszában).

A januári nyugdíjemelés és a 13. havi nyugdíj összesített hatásaként a nyugdíjjövedelem 2023-ban 21,3% mértékben nőhet (a 13. havi nyugdíj éves hatásában 8,3% további nyugdíjemeléssel ér fel), ez plusz 975 milliárd forintot jelent, ami a jövő évre tervezett teljes nyugdíjkassza egyötödével egyenértékű összeg.

Összességében azt lehet megállapítani, hogy a nyugdíjjövedelem éves növekedése lépést tart az elszabadult inflációval is, a probléma e nyugdíjjövedelem egyenlőtlen eloszlásában rejlik. 

E jövőre tovább súlyosbodó gond lehetséges megoldására figyelmébe ajánlom  ezt az elemzésemet.