Hatszázezer munkahely szűnik meg
Macron mellett egy másik igazi nehézsúlyú is megpróbálkozik a lehetetlennel. Thierry Breton, az EU belső piacokért felelős biztosának véleménye azért is érdekes, mert világosan mutatja, mekkora nézeteltérések vannak a kivitelezés módját illetően az Európai Bizottságon belül is. Breton konkrét adatokra és számokra hivatkozik ellenvetései megfogalmazása kapcsán, amikor arról beszél, hogy az európai autóipart ebben a formában a földhöz fogja vágni a terv. A biztos rendkívül fontosnak tartja a 2026-os felülvizsgálati záradék szövegbe foglalását, mert – mint mondta –
„Egy egész ipari szektor gigantikus átalakításáról döntöttünk, kell, hogy legyen elég időnk reagálni a váratlan helyzetekre” – fogalmazott, hozzátéve: a felkészületlenséget jól jelzi a töltési infrastruktúra hiánya és koncepciótlansága, valamint az elektromos akkumulátorokhoz nélkülözhetetlen nyersanyagok hiánya.
Az uniós biztos teljesen egyetért az átállás szükségességével, annak kivitelezésében azonban többnyire ő is csak a zavarodott ideológiai lelkesedést látja, holott „hideg realizmusra” lenne szükség. Breton azzal érvel, hogy az átállás velejáróinak körülményei és problémái egyáltalán nem tisztázottak. Mint mondja,
(ebbe természetesen nemcsak a gyárakban dolgozók, hanem a termelési részfolyamatokban részt vevő munkavállalók is benne vannak), ami komoly kihívást fog okozni a munkaerőpiacnak.
Ennél is szerencsétlenebb az alapanyagok helyzete. A kínai hegemónia nem fog megdőlni egyhamar, márpedig a nyersanyagok piacát egyértelműen Peking uralja, azzal fenyegetve Európát, hogy az orosz függőségből egy kínaiba zuhan át. „2030-ra tizenötször több lítiumra, négyszer több kobaltra és grafitra, háromszor több nikkelre lesz szükségünk” – mondta Breton, rámutatva arra, hogy az EU átállási terveiben nem szerepel konkrétan, honnan fogja (Kínán kívül) előteremteni a szükséges alapanyagokat.
A biztos – aki csapatával piaci felméréseket végez 2026-ig, hogy annak alapján lehessen esetleg módosítani az átállási határidőkön – végül egy egészen meglepőt mondott.
hiszen a világ nagy része még sok évtizeden át fog hagyományos járműveket használni, így továbbra is óriási kereslet lesz a technológiájukra. https://makronom.mandiner.hu/cikk/20221109_zold_atallas_elektromos_jarmu_2035_makronom_autoipar
Vágja is földhöz a kibaszott halálipart
Kíváncsi vagyok, hogy tudsz netezni kényszerzubbonyban?
Vagy elmotyogod a hülyseggeidet az ápolónak, ő pedig – terápiás céllal – bepötyögi ide? 🙂
Ha te képes vagy a bepötyögésre (agybetegként), neki is sikerülhet.
Az európai és magyar autóiparnak az energia árak tesznek be, ami nálunk sokkal magasabb mint pl. az USA-ban.
Először padlóra kerül pl. az alumínium ipar /lásd a Román és Szlovák gyárakat/, majd ennek iánya miatt az autógyárak is leállnak.
Az alumínium meghatározó a mai autó gyártásban, és rendkívül energia igényes.
Akkor az energia árkülönbség, és az ellátási bizonytalanság az USA és EU között, mely hosszú távúnak tűnik, hogy ezért már érdemes áttelepülni a gyáraknak az USA-ba.
A Mandiner írta? Fideszes propaganda újság, felejtős.
Bezzeg a 444, telex, hvg, stb. a színtiszta valósegg! 😛
Na, itt vagy megint Anusz Manusz?
Attól függetlenül, hogy ki írta, komoly igazságtartalma van.
Persze a megértéséhez, és az értelmezéséhez kellő inteligencia is kell.
Ami kevesek adatik.
És sajnos te sem rendelkezel vele.