Pozsony és Kassa szlovák városok voltak? (Magyar–szlovák történelmi mítoszok 7.)
Egy időben a magyar, máskor a német vagy a (cseh)szlovák elem volt túlsúlyban Pozsonyban és Kassán, amelyek többnemzetiségűből csak nemrég váltak szlovák városokká.
Köszönjük, hogy olvasod a cikkeinket. A Napunk csak úgy tud fennmaradni, ha az olvasói előfizetik. Kérjük, támogasd a szerkesztőség munkáját. További cikkeinkért, illetve rövidhírekért látogass el a főoldalunkra is.
Ez a cikk eredetileg a Napunk és a Denník N Mítoszok a szlovákokról/a magyarokról című magazinjában jelent meg. Részletek a magazinról itt olvashatóak.
Ahogy a magyar nacionalista politikusok a kiegyezés után, úgy a cseh és szlovák nacionalisták az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlását követően igyekeztek „kisajátítani“ a mai Szlovákia két legnagyobb és történelmileg talán legjelentősebb városát, Pozsonyt és Kassát, illetve Bratislavát és Košicét, mint tisztán magyar/csehszlovák városokat.
A valóságban azonban Pozsony és Kassa egészen a 20. század közepéig soknemzetiségű városok voltak. A polgárok jelentős része többnyelvű volt, a különböző etnikumok – németek, szlovákok, magyarok, zsidók – pedig évszázadokon keresztül jobbára békésen, a kölcsönös tolerancia szellemében éltek egymás mellett, mert felül tudtak emelkedni a nyelvi, nemzetiségi, vallási különbségeken. Elsősorban a városukhoz ragaszkodtak, pozsonyinak és kassainak tartották magukat, és csak ezután került szóba, hogy ki milyen nemzetiségű vagy felekezetű – ha szóba került egyáltalán.
A koronázóváros
Pozsony (az első írásos forrásokban Braslavespruch) városa stratégiailag jól védhető helyen, fontos kereskedelmi utak mentén épült ki. Első ismert lakói a kelták voltak, őket a rómaiak, avarok, frankok és szlávok követték. A szláv etnikum dominanciája feltehetőleg a morva államalakulat bukása és a honfoglaló magyarok érkezése után is megmaradt Pozsony térségében egészen a 12. századig. A 13. század elején németek (bajorok) telepedtek le Pozsonyban, amely német jellegét egészen a 20. század elejéig megőrizte. A következő évszázadokban fokozatosan nőtt a város gazdasági-politikai jelentősége. Már a 11. századtól megyeszékhely, majd 1405-től szabad királyi város.
A mohácsi vész (1526) után fővárossá és koronázó várossá avanzsált, 1848-ig itt tartották az országgyűléseket is. Ezzel párhuzamosan folyamatosan gyarapodott a város lakossága. 1782-ben 33 ezer lakosával az akkori Magyarország legnépesebb városa volt. A polgárság zömét más észak-magyarországi városokhoz hasonlóan itt is a németek tették ki, de jelentős számú magyar és a szlovák közösség is élt a koronázó városban.
Pozsony csaknem egyöntetű német jellegét a 19/20. század fordulóján vesztette el az iparosodással együtt járó nagymértékű magyar és szlovák beköltözés hatására. Részben ennek, részben az erőteljes magyarosítás és az önkéntes asszimiláció következtében jelentősen nőtt a magukat magyarnak valló lakosok számaránya, miközben a németeké és a szlovákoké csökkent.
További mítoszok
- A szlovákoknak nincs történelmük?
- A szlovákok régebbi és fejlettebb nép, mint a magyar?
- A Felvidék magyar föld?
- A szlovákok ezer évig magyar elnyomás alatt éltek?
- A szlovákok támogatták a magyarokat 1848/1849-ben?
- Kossuth és Petőfi szlovák volt?
- A csehek és a szlovákok átverték a nagyhatalmakat Trianonban?
- Dél-Szlovákia mindig a szlovákoké volt?
- Esterházy János fasiszta és hazaáruló volt?
Csehszlovákia 1918-as megalakulása után Pozsonyt a szlovák országrész fővárosává nyilvánították Bratislava néven. Pozsony háromnyelvű jellegét a két világháború között is megőrizte, bár a város nemzetiségi összetétele a szlovákok és csehek tömeges beköltözése következtében jelentősen megváltozott. Míg a szlovákok aránya 1930-ra 26,5%-ra, a cseheké 20,3%-ra nőtt, addig a németeké 26,5%-ra, a magyaroké 15,2%-ra esett vissza.
A II. világháború alatt és közvetlenül utána a fasiszta, illetve nacionalista hatalmi politika teljesen felszámolta Pozsony multietnikus és multikulturális jellegét. A cseh lakosokat a szlovák hatóságok már 1939-ben kiutasították, a város összlakosságának 12%-át kitevő zsidó népességet koncentrációs táborokba deportálták, 1945 után pedig csaknem az összes pozsonyi németet és a magyar polgárok többségét kitelepítették Németországba, illetve Magyarországra.
Ez most már tény?
Déli krónika M1, Orbán V.: „Az EU 10ezer milliárdot von el a magyar gazdaságtól.”
Pénteken még 4ezer milliárdról beszélt a rádióban, 2 nap alatt ennyit romlott volna a forint értéke vagy csak az infláció ugrott meg egy kicsit? Egyébként az állítólag az EU által elvont 4ezer milliárd érdekes módon pont annyi, amennyit ez vadbarom tavasszal szétosztogatott a választási kampányban. Milyen véletlenek vannak!
Friss hír! Magyarországon ezután nem lehet császárral szülni, csak ispánnal! ?
A nép keljen már fel abból rohat fotelből!
Nem járhat mindenki kocsmába, mint te! 😛
Furcsa, hogy mindenről az ital jut eszedbe…
Magyarországon muszáj féltucat alapélelmiszer árát befagyasztani, különben karácsonykor a fél ország csontot rágna
Szombaton megkezdi munkàjàt a korrupcióellenes „Integritàs Hatósàg”.
Ahogy, ezt a rendszert ismerem, hétfőn màr kemény letartóztatàsok lesznek…??
A sok süketelés helyett, egy a lényeg, egy trianoni országtolvaj mindig be van szarva, hogy egyszer vissza kell adni a lopott holmit. 🙂