Ennyi edzés állítja helyre a szénhidrát-anyagcserét elhízás esetén
Ennyi edzés állítja helyre a szénhidrát-anyagcserét elhízás esetén: az inzulint befolyásolja
Egy nemrég publikált kutatásból kiderült, hogy milyen szoros a kapcsolat az edzés és az inzulinérzékenység között.
GettyImages-1398824807

Az agyban kialakult inzulinérzékenység és a cukorbetegség kapcsolata régóta ismert, de a pontos természetét és a folyamatát jelenleg is vizsgálják.

Egy nemrég publikált tanulmányban az edzés és az inzulin kapcsolatát vizsgálták, és érdekes eredményre jutottak a tudósok.

Az inzulin és a mozgás kapcsolata

Egy 2022 szeptemberében megjelent kutatás során megvizsgálták, mit okoz az agy inzulinérzékenységével egy nyolchetes edzésprogram. A résztvevőknek a kísérlet végére stabilizálódott az inzulinérzékenységük, ami azt jelenti, hogy a sejtek az inzulin segítségével hatékonyan felhasználták a vérben található glükózt, csökkentve ezzel a vércukorszintet.

GettyImages-1207108563

– Ez a kutatás megerősíti azt a tényt, hogy a fizikai aktivitás nélkülözhetetlen az anyagcsere-útvonalak helyreállításához elhízott, prediabéteszes, cukorbetegségben és úgy általánosságban anyagcsere-betegségben szenvedő embereknél – véleményezte dr. Ana Maria Kausel endokrinológus a tanulmány eredményeit.

A nyolchetes aerob edzésprogramban 21 túlsúlyos, illetve kórosan elhízott személy vett részt, testtömegindexük 27,5 és 45,5 között volt. A résztvevők korábban mozgásszegény életmódot folytattak, és mindegyiküknél magas volt a kockázat a kettes típusú cukorbetegség kialakulására. A kísérlet alatt hetente háromszor végeztek egyórás állóképesség-javító edzéseket, kerékpározást, gyaloglást. A cél az volt, hogy elérjék a maximális oxigénfelvevő képességük 80%-át, vagyis a Vo2maxot.

A kutatás elején MRI-vizsgálattal és inzulinos orrspray segítségével felmérték az alanyok inzulinérzékenységét, és ugyanezt megismételték a kísérlet végén is. Kiderült, hogy az edzésprogram fokozta az inzulin hatását, az agy javuló inzulinérzékenysége pedig pozitívan befolyásolta a résztvevők anyagcseréjét, és csökkentette az éhségérzetünket is. Mindezek mellett még a zsigerizsír-szintjük is alacsonyabb lett.

A kutatás eredménye nem mindenki számára volt meggyőző.https://femina.hu/fogyokura/inzulin-mozgas/?fbclid=IwAR3p80JaLDdzw1yC6SwRDpTQbVkR07agDc8TyCrhs3ES1fWftskG-gv9fMs