Egy szovjet lemezjátszón szólt az Edda II – POÓS ZOLTÁN AZ EDDA MŰVEK DALSZÖVEGÉRŐL

Az Edda Művek Kínoz egy ének című dalát először 1981 kora nyarán hallottam a battonyai Alkotmány moziban, amikor a Ballagás című filmet vetítették. Ott ültek a nézőtéren azok az intézetis fiú is, akik számára a film eleven valóság volt. Ők is akkor ballagtak, csak a főszereplőkkel ellentétben nem a gimnáziumból, hanem az általánosból. Olyan nagy hatású volt Almási Tamás alkotása, és különösen annak gyújtogatós jelenete, hogy visszatérve a kollégiumi szobájukba a ballagásukat megünnepelendő, felgyújtották az egykori szolgabíró lak épületét.

ÍGY HALLGATTOK TI – MAGYAR ÍRÓK A ZENÉRŐL: POÓS ZOLTÁN.

Ott álltam a lángoló épület mellett másnap délelőtt, de nem az Eddára gondoltam akkor, hanem a Piramisra, mert a Vasárnapi koktélt hallgattam közben kis SANYO tranzisztoros rádiómon, és éppen azt közölte Komjáthy György, hogy otthagyta a Piramist Révész Sándor, majd lejátszotta a Lányok, akik voltak című dalt az Erotika című új Piramis-albumról. A Kínoz egy éneket legközelebb egy esküvőn hallottam, ugyanezen a nyáron, egy szovjet lemezjátszón szólt az Edda II., egy rokon tisztaszobájában, a faipari KTSZ-ekben gyártott sötétbarna bútorok között. Amikor a maximális hangerőre tekertem a lemezjátszót, megrezzentek a szárnyas tükrön lógó ballagási tarisznyák, és talán még a feszület is elmozdult. Kinn, a fóliasátor alatt húzta a zenekar: forgattyaja karikagyűrüjét, sajnálja a régi szeretőjét. Én pedig azt hallgattam, hogy Süllyedő utakon összedőlt házak. / A kidobott tükrök valakire várnak.

Először persze a Kölyköd voltam igézett meg, azt már többször is leadta a Tánczenei koktélban (szerkesztő: Csiba Lajos), aztán a Hűtlen fogott megutóbbi dalhoz klip is készült, amit a Kőbánya-Kispest metrómegállónál rögzítettek. Tizenegy éves voltam, már akkor is hajlamos a túlzásokra, és kapásból kijelentettem, hogy a Kölyköd voltam a világ legjobb száma, a Hűtlennél pedig nincs szebb lassú dal, talán csak az Álmodtam egy világot, de az is Edda Művek Miskolc, hej!  A Kínoz egy éneket hallgatva viszont már akkor éreztem, hogy ez nem egy sima hard rockos szögelés, ami ellát olyan útravalóval, hogy lépjem át a múltat, majd menjek az úton tovább, és ne álljak meg soha. Hogy ez dal ország állapotáról mond valamit, és messzebbre ment, mint a honi hard rock bandák, hogy legalább olyan karcos a dolog, mint a Beatrice Angyalföldje, még ha az attitűd nem is teljesen ugyanaz. Itt nem Kádár kedvenc kerületéről van szó, hanem a vidék Magyarországáról, ahol tényleg süllyednek az utak, mert nincs betonjárda, maximum rosszul kiégetett, leselejtezett téglákból, és az elhagyott házak összeomlanak, belesüllyednek a gazzal felvert telkekbe, és megjelennek a félig összedőlt vályogházak udvarában a vadkacsák, és a rókák is.

AZ EDDA TÖRTÉNETÉT HÁROM RÉSZBEN ÍRTUK MEG: ITTITT ÉS ITT.https://recorder.blog.hu/2022/12/06/poos_zoltan_az_edda_dalszovegerol_kinoz_egy_enek_szovegszerkeszto?fbclid=IwAR3Ar_tJQ2ytECWFTfBm2KUVEtHnOwtHwg-T5s3fRXebUaK3lkuO5eQup5g