Frissítés. Olvasónk szerint, nem síelt, Varga Judittal tárgyalt a polgi
Az ülést – Veres Pál polgármester távollétében – Varga Andrea alpolgármester nyitotta meg. A grémium – bár az elején még volt néhány hiányzó – határozatképes volt.
A legutóbbi közgyűlés óta elhunyt Szabó György, „Gyuri bácsi”, a bükki füvesember. Egyperces néma főhajtással emlékeztek meg róla a képviselők, városvezetők.
A Javaslat önkormányzati tulajdonú ingatlanok értékesítésére című előterjesztést az előterjesztő, Veres Pál polgármester visszavonta – jelentette be az alpolgármester.
1. napirendi pont: Javaslat az Önkormányzat 2022. évi költségvetésének megállapításáról szóló 2/2022. (III.3.) önkormányzati rendelet módosítására (III. negyedéves korrekció). Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Az előterjesztés részleteit Szilágyi Kornél főosztályvezető ismertette. Legutóbb szeptemberben módosították a költségvetést. Állami támogatások érkeztek, 156 millió forint jutott például a gyermekjóléti, szociális feladatok ellátására. Másik jelentős tétel a helyi iparűzési adóval összefüggő kompenzáció. Nyár elején, majd októberben is 574-574 millió forintot kapott az önkormányzat. Jelentős tétel még: Miskolci Városvédelmi Alapot hoztak létre, amire szükség volt az infláció és az elszabadult energiaárak miatt, most kezdeményezik, hogy további több mint 22 millió forintot helyezzenek ebbe az alapba.
Az előterjesztést vizsgáló bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szopkó Tibor alpolgármester: technikai jellegű az előterjesztés. Három fontos tényező határozta meg az éves gazdálkodást: már tavaly decemberben 6,5 milliárd forintos lyukat definiáltak a költségvetésben. Később aztán egy több mint 9 milliárd forintos kötelezettséget visszafizetett a város a nyáron. Továbbá: a negatív gazdasági hatások összessége a harmadik negyedévben szintén jelentős tételt jelentett a büdzsében.
– Minden hangulatkeltés ellenére Miskolc működik, a város gazdálkodása stabil, Miskolc sikeresen abszolválja a 2022-es évet – hangsúlyozta.
Ez annak köszönhető, hogy feszes a gazdálkodás, hogy létrehozták a városvédelmi alapot, de állami forrásbővülés is jellemezte az évet – sorolta az alpolgármester. És a reálgazdaság teljesítménye is jobb volt, mint azt előzetesen tervezték.
– Összességében Miskolcnak sincsenek más gazdasági gondjai, mint más nagyvárosoknak – hangoztatta Szopkó Tibor. – Egy megoldhatatlannak tűnő egyenlet megoldásán dolgoztunk, nem volt könnyű, de sikeres volt, hiszen Miskolc működik, a gazdálkodás rendben van – emelte ki újfent, hozzátéve: aki megszavazza a mostani korrekciót, az a stabilitásra szavaz.
Soós Attila (Fidesz-KDNP): a városban lévő cégek, munkavállalók jóvoltából jobban alakult a város adózási helyzete, mint azzal a városvezetés számolt.
– Talán szándékosan van lerontva ennyire a költségvetés állapota. Nem alakul annyira rosszul a költségvetés. Jóval több bevétel érkezett, mint azzal a baloldal számolt. És a kormány sem engedi el a miskolciak kezét – fogalmazott.
Három tényező határozta meg az idei büdzsét véleménye szerint: „alkalmatlanság, kótyavetye, elképzelés-nélküliség”.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: nincs olyan ember itt, aki azért drukkolna, hogy a város bedőljön. Abban bízunk, hogy a város működőképes tud maradni. A kritikát építőjellegűnek szánjuk.
– Működik a város, ebben egyet kell értenünk. Pontosabban működget a csőd közelében álló város, hála az itt dolgozó munkavállalóknak, az itt működő cégeknek – tette hozzá.
Az alapköltségvetést sem tudták támogatni, így ezt sem, mert „vízió nélküli”. A Salkaházi programot kivezették például. A központi támogatásra nagy szükség volt, így tudott működőképes maradni a város.
Szopkó Tibor alpolgármester reagált az ellenzéki hozzászólásokra. A reálgazdaság teljesítménye jó Miskolcon, de jövőre fogják látni, hogy ez egyszeri jó teljesítmény, vagy hosszabb távon is fenntartható.
– A kormány gazdaságpolitikájának ellenére teljesítenek jól a helyi kkv-k – mutatott rá. – Sokkal több, amit elvesznek, mint amit visszaadnak.
Simon Gábor (Velünk a Város, MSZP) frakcióvezető: azt mindenki láthatja, hogy az önkormányzatok tortája kicsi. Elérkezett az a helyzet, amire valamennyi városvezető azt mondja, hogy nem lehet tovább szeletelni. A Salkaházit mi is szeretnénk folytatni, de a forrásoldal nem áll rendelkezésre amiatt, hogy például az energiaárak három-, négyszeresére nőttek.
– Ezeket az árakat a Fidesz-kormány határozta meg – emelte ki.
Hollósy András (KDNP): igyekeztek konstruktív javaslatokat tenni Miskolc érdekében. Rendre nem támogatták azonban azokat a rendeleteket, amik „a miskolciak megsarcolásáról” szóltak.
– A kapitány és a tiszti kar alkalmatlan, de a személyzet viszi a város ügyeit – vélekedett.
A napirend fölött a vitát lezárta Varga Andrea alpolgármester.
2. napirendi pont: Javaslat a 2023. évi átmeneti gazdálkodásról szóló önkormányzati rendelet megalkotására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Az előterjesztést Szilágyi Kornél főosztályvezető ismertette. Elmondta, a javaslat lehetőséget biztosít az önkormányzatnak, hogy a bevételeket beszedhessék, teljesíthessék kiadásaikat az új költségvetés megalkotásáig. Ezeket beépítik a 2023-as büdzsébe.
Az előterjesztést véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
3. napirendi pont: Javaslat a köztisztviselői illetményalap megállapításáról szóló önkormányzati rendelet megalkotására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Az előterjesztést Molnárné Palotai Mariann osztályvezető ismertette. Az illetményalap 2008 óta nem változott, 38 ezer forintban határozták meg központilag. A helyi képviselőtestület azonban – saját forrásai terhére – emelheti az illetményalapot. Miskolcon éltek ezzel, és 2020. január 1-jétől évente 10 százalékos emelést adtak. Jelenleg 51 ezer forint az illetményalap, az előterjesztés arra tesz javaslatot, hogy megtartsák ezt az összeget.
A bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szopkó Tibor alpolgármester: karácsony közeledtével itt van a helye annak, hogy az önkormányzati tisztviselőknek megköszönjük az elvégzett munkát.
A vitát lezárta az alpolgármester.
4. napirendi pont: Javaslat a helyi iparűzési adóról szóló 28/2015. (XI.23.) önkormányzati rendelet módosítására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Az előterjesztés részleteit Szilágyi Kornél főosztályvezető ismertette. Adóemeléssel, plusz bürokratikus terhekkel nem jár, csupán a magasabb rendű jogszabályokhoz alkalmazkodik az itteni rendelet.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szopkó Tibor alpolgármester: megköszönte a szervezőknek a Miskolc köszöni megszervezését.
5. napirendi pont: Javaslat az idegenforgalmi adóról szóló 26/2015. (X.16.) önkormányzati rendelet módosítására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Szilágyi Kornél főosztályvezető ismertette a részleteket. Magasabb rendű jogszabályhoz kell igazítani a helyi rendeletet.
Az előterjesztést véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött.
Szopkó Tibor alpolgármester: a turisztikai ágazat nagy hatással van a város életére, példás az együttműködés az ágazattal, bár az „soha nem látott bajban van”.
– Mindent megteszünk azért, hogy a miskolci turizmus átvészelje ezt az időszakot – hangoztatta.
A vitát lezárták.
6. napirendi pont: Javaslat a közterületek használatáról szóló 29/2011. (X.21.) önkormányzati rendelet módosítására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Az előterjesztést ismertette Vargha Tibor osztályvezető. A közösségi együttélés szabályait be nem tartókra vonatkozik a javaslat.
Az előterjesztést véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
7. napirendi pont: Javaslat az egyes anyakönyvi események engedélyezésének szabályairól és a többletszolgáltatásért fizetendő díj mértékéről szóló 20/2019. (XII.20.) önkormányzati rendelet módosítására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Az előterjesztés részleteit Szabó András osztályvezető ismertette. A házasságkötések, bejegyzett élettársi kapcsolatok létesítése során nem kell fizetni, ha hivatali munkaidőben történik – ha azon túl, akkor díjfizetés van. A rendeletet módosítanák, ugyanakkor a miskolciak az 50 százalékos díjkedvezményt továbbra is megkapják.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Kovács László (KDNP): a kedvezmény mekkora a miskolciaknak? Kiknek szól pontosan? Soknak tartja a 10 ezer forintról 30 ezer forintra való emelést a hivatali időn kívüli házasságkötések esetén.
Kozma István Jánosné (Fidesz-KDNP): az előterjesztés drasztikus áremelést tartalmaz.
Szopkó Tibor alpolgármester reagált az elhangzottakra. Az 50 százalékos kedvezmény rendelkezésre áll továbbra is. Rossz hír az emelés, de elhanyagolható tétel az esküvőknél. Nagyon drága házasodni ma Magyarországon, de nem ezektől a díjtételektől.
Szabó András osztályvezető válaszolt a felmerült kérdésekre. Elmondta, nem lehet megállapítani díjat a hivatali munkaidőben történő házasságkötésekre. Ha ez nem megfelelő, akkor mindenki a pénztárcájának megfelelően választ. A miskolciak akkor kapnak 50 százalékos kedvezményt, ha mindkét fél miskolci állandó lakcímmel rendelkezik, igazolható módon. A díjtételek emelkedéséről: plusz díjakat nem számolnak fel a ceremóniánál. Emelés az elmúlt hét évben nem volt. Összehasonlításban beleillik a megyei jogú városok sorába a most megállapított díj.
A vitát lezárta az alpolgármester.
8. napirendi pont: Javaslat az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodásáról szóló 40/2012. (XII.15.) önkormányzati rendelet módosítására törzsvagyonból kivonás tárgyában. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Az előterjesztés részleteit Kurcsicsné Zobolyák Ida osztályvezető ismertette. Egy miskolctapolcai és egy Berettyó utcai (Martinkertváros) ingatlanról van szó.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita nem volt a napirend fölött.
9. napirendi pont: Javaslat telepítési tanulmányterv és a kapcsolódó településrendezési és tervezési szerződés jóváhagyására, valamint a Miskolc 01428/23 hrsz.-ú ingatlan kiemelt fejlesztési területté nyilvánítására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Szunyogh László főépítész ismertette a részleteket. A Miskolc Holding jelezte, hogy kiemelt fejlesztési területté nyilvánítanák a területet.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: minden, ami beruházás, jó szívvel fogadják. De kérdezi: a légibázis mentőhelyre vonatkozik az előterjesztés, de mi van a repülőtérrel? Mivel tudja támogatni a város a repülőklubot?
Badány Lajos alpolgármester válaszolt a neki szegezett kérdésekre. Előszerződés van a területre az új repülőtérrel kapcsolatban, talajmechanikai vizsgálatok szerint alkalmas a terület. A tervezési fázisban a kifutóról, az épületekről döntenek, ezt követően megkezdődhet a beruházás.
A napirend fölött a vitát lezárták.
10. napirendi pont: Javaslat ingatlan civil szervezet részére történő térítésmentes használatba adása tárgyában. Előterjesztő: Varga Andrea Klára alpolgármester
Kurcsicsné Zobolyák Ida osztályvezető ismertette a részleteket. Papszer 2. sz. alatti ingatlanról van szó. Rendészet és egy alapítvány használta eddig. A rendészet visszaadta, már nem használja. Az alapítvány jelezte, kész vállalni a használatot az egész ingatlanra, a teljes rezsiköltséget fizetik.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
11. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Egyesített Szociális, Egészségügyi és Gyermekjóléti Intézmény szolgáltatásaival összefüggő vagyonjogi döntések meghozatalára. Előterjesztő: Varga Andrea Klára alpolgármester
Kurcsicsné Zobolyák Ida osztályvezető beszélt a részletekről. Megszűnik a feladatellátás a MESZEGYI észak-kiliáni (Kacsoh Pongrác utca) szolgáltatási központjában, erről már októberben döntöttek.
A bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Kovács László (KDNP): egy vagyonjogi kérdésről van szó, üzleti vagyon területére kerül az ingatlan. 30 éve nyílt meg a központ, itt működött házi segítségnyújtás, szociális étkeztetés, gondozóház. Statikailag, műszaki állapotát tekintve gondok vannak az épülettel, de nem tudni, hogyan érinti a szociális ellátást az egészségügy átalakítása.
– Még vártam volna a döntéssel – mondta.
Varga Andrea alpolgármester reagált az elhangzottakra. Látni a MESZEGYI terheit, ezt nem tudja az intézmény vállalni. Az októberi döntés előtt még nem volt egyértelmű, mi lesz az egészségügyi törvénnyel, esetlegesek voltak a szakmai egyeztetések. A döntést gazdasági okok miatt meg kellett hozni.
– Igen jelentős forrás kellene ahhoz, hogy ezt az épületet használni tudjuk. Ezért kérem a grémium támogatását – tette hozzá.
A vitát le is zárta ezzel az alpolgármester.
12. napirendi pont: Javaslat a „304. sz. főút 0+174 km szelvényben épült körforgalmú csomópont” projekthez kapcsolódó közvilágítás vagyonjogi rendezése tárgyában. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Kurcsicsné Zobolyák Ida osztályvezető elmondta, a NIF Zrt. kereste meg az önkormányzatot, hogy hálózat-kiváltás történt meg, ezt át kell adnia az önkormányzatnak, aminek elfogadása közgyűlési hatáskör.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
13. napirendi pont: Javaslat zártkerti ingatlanok belterületbe vonása tárgyában. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Kurcsicsné Zobolyák Ida osztályvezető elmondta, 7 területet érint a javaslat. Ezt áttekintették a területileg illetékes képviselőkkel, egyöntetűen támogatták.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Fodor Zoltán (Velünk a Város, független): félti a várost, mert egy ilyen döntés komoly kérdéseket vet fel. Attól tart, hogy olyan terhet vesz a nyakába a város, ami nagy problémákat fog felvetni. Út, világítás a különböző dűlőkön hogyan lesznek meg?
– Nem férünk el ekkora területen? Féltem a városomat, mert ez sokba fog kerülni – vélekedett.
Bazin Levente (Velünk a Város, MSZP): az ő választókerületét érinti leginkább a javaslat. Több órán át tárgyaltak a kérdésben, benne is felmerültek a fenti kérdések. Alapos munkát végzett az önkormányzat, a közművesítést, az utak kiépítését a kérelmezőknek kell kérvényeznie, biztosítania, a költségeket állnia.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk): osztja Fodor Zoltán aggodalmát. Vannak kételyei, hogy az ott élők tudják-e vállalni a terheket.
A vitát lezárták.
14. napirendi pont: Javaslat a vis maior támogatással kapcsolatos döntések meghozatalára. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Durda Péter osztályvezető elmondta, az őszi esőzések miatt a Nagy-Avason egy partfal 25 méteren megsüllyedt, az útburkolat is megsérült. Novemberben a Belügyminisztériumnál benyújtották a támogatási igényt, ott elfogadták. Szakértői tervet készítettek, a helyreállítás költsége meghaladja a 33 millió forint, ennek 70 százalékát is biztosíthatja a minisztérium.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
15. napirendi pont: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Kulturális Stratégiájának elfogadására. Előterjesztő: Varga Andrea Klára alpolgármester
Varga Andrea alpolgármester elmondta, több mint másfél évig tartott az előkészítő szakmai munka, amiben a város kulturális, művészeti intézményeinek, egyesületeknek, civil szervezeteknek a vezetői, képviselői. Azonos volt a vélemény abban, hogy tisztelik, szeretik, és büszkék a kulturális értékekre, épített örökségre. Mindent megtesznek azért, hogy a világ is megismerje ezeket. Arra vállalkoztak, hogy közösen készítik el a stratégiát. Eredményt akarnak. A magyar kultúra alakítója, teremtője Miskolc, a magyar kultúra vidéki fővárosa. A színház jövőre ünnepli fennállása 200. évfordulóját. Jövőre 60 éves lesz a szimfonikus zenekar. Itt indult a könyvhét. A legnagyobb vidéki gyűjteménye itt van a múzeumnak. Kulturálisan sokszínű a város.
– Nekem, aki szeretem és ismerem városomat, tudott nagyon sok új dolgot mondani az előterjesztés. Arra koncentráljunk, ami összeköt minket, tegyük félre a politikát, és legyünk egyszerűen miskolciak. A kulturális vagyon összeköt minket, felelősek vagyunk iránta, ez a mi aranykészletünk. Fejleszteni, anyagilag támogatni kötelességünk. Aki ma nem áll a kultúra mellé, az méltatlan arra, hogy a város közösségét képviselje. Vigyázni, őrizni kell örökségünket – hangsúlyozta Varga Andrea alpolgármester, kérve mindenkit, hogy támogassák az előterjesztést.
A véleményező bizottságok támogatták.
Vita a napirend fölött:
Borkuti László (Velünk a Város, DK): megerősíti az alpolgármester által elmondottakat. Igyekeztek mindenkit bevonni a stratégia kialakításába, megfogalmazhatták az igényeket. Az Operafesztivál minden miskolcinak, de az országnak is hiányzik, a kormány azonban úgy döntött, hogy a fesztiválvárosok státuszát gyengíti azzal, hogy több esemény a fővárosba került. Ha a körülmények úgy alakulnak, cselekvési programot is mellé tesznek, A kultúra várost épít 2.0 is jöhet.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: sok dolog van, ami összeköt minket. Van mire büszkének lennünk. Észrevételei között elmondta, egyházi véleményezőket hiányolt. Polgári, keresztény civil szervezeteket véleménye szerint nem kérdeztek meg. A víziót, a pozitív jövőképet is hiányolta.
Barta Gábor (Fidesz-KDNP): az anyag iránymutató, de nem a teljességre törekedett, hiányok vannak benne.
– Képmutató, hogy pont akkor kerül ki egy ilyen anyag, amikor bezárások vannak, nincs díszkivilágítás, és adományokat kell gyűjteni a színház nyitva tartására – foglalta össze.
Varga Andrea reagált: 2004-ben gondolták át utoljára, merre kellene haladnia a város kulturális életének.
Szopkó Tibor alpolgármester: hiszünk abban, hogy a kultúra képes várost építeni. Ez egy olyan ágazat, ami a rendszerváltást követően kapaszkodót tudott nyújtani. Ez egy regisztere is a miskolci kulturális szereplőknek, értékeknek. Külön megköszönöm Fedor Vilmosnak, hogy ennyit dolgozott a stratégián. Az ágazat persze duplán megsínyli ezeket a nehéz időket.
– A vidék kulturális fővárosa Miskolc, és az is marad – hangoztatta.
Bartha György (Velünk a Város, MSZP): nagyon fontos az előterjesztés. Ajándék számára a stratégia – olvasta ezúttal papírból felszólalását. Ez az első előterjesztés, ami valóban Nagy-Miskolcról szól, és megoldást kínál. Hosszan méltatta a kulturális sikereket, eredményeket, eseményeket.
Bazin Levente (Velünk a Város, MSZP): gratulált az anyag szerzőinek. A stratégia arra való, hogy beszéljenek, vitatkozzanak róla, így alakítva Miskolc kulturális életét. A kultúrát lokális szinten kell kezelni, az állam véleménye szerint nem képes erre. Kérte, a kormány támogassa a miskolci kultúrát.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: egyetért azzal, hogy Miskolc a kultúra városa, de kissé elcsépeltnek érzi a szlogent. A jelenben ráadásul borúsabb a kép. Igazi víziót nem lát.
Szarka Dénes (Velünk a Város, Jobbik) frakcióvezető-helyettes: támogatják a stratégia elfogadását. Mérföldkövekről beszélt a múltból. Most azonban szinte napról napra kell élnünk, fűtésszámlákon gondolkozunk, akkor is van egy kulturális stratégia, előre tudunk nézni, stratégiában tudunk gondolkozni.
Hollósy András (KDNP): a kultúra igenis nagy állami támogatást kap.
Soós Attila (Fidesz-KDNP): a kulturális múltunk értékelése pártállástól függetlenül remek. Nagyon jó beszámolónak tartja, de a stratégia egymással összehangolt célokat tartalmaz, jövőképet ad – hasznos lenne a „hogyan tovább”-bal kibővíteni az anyagot. A színház 200 éves programjáról keveset tudni, és bízik abban, hogy az Operafesztivál visszatér Miskolcra.
Borkuti László (Velünk a Város, DK): köszöni a pozitív hozzászólásokat. Gesztusokat tettek a történelmi egyházak felé, van együttműködési lehetőség.
Varga Andrea azzal zárta, üzenetértéke van annak, hogy a város közgyűlése foglalkozik egy jövőt vázoló stratégiával. Létrejött a Kulturális Tanács Miskolcon, széles szakmai kört képvisel. Fájó, hogy a fesztiválok fővárosaként definiálható Miskolc olyan helyzetben van, hogy sorra maradtak el – de a stratégia arról is szól, hogy továbbra is fontosnak tartják.
– Mindent elkövetünk azért például, hogy újraélesszük az Operafesztivált. A polgármester tárgyal ez ügyben – mondta.
– Bármilyen nehéz is a gazdasági helyzet, nem tudjuk, nem akarjuk Miskolc kultúráját elengedni – tette hozzá.
16. napirendi pont: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2023. évi Ellenőrzési Tervének elfogadására. Előterjesztő: Dr. Ignácz Dávid jegyző
Csikászné Serfőző Mónika osztályvezető elmondta, jogszabályi kötelezettség ennek összeállítása.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirendi pont fölött nem volt.
17. napirendi pont: Javaslat a Közgyűlés 2023. I. félévi munkatervének megállapítására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Bodnár Tibor osztályvezető elmondta, féléves munkaterv alapján tartják a közgyűléseket. A konkrét időpontokról tájékoztató levelet ad majd ki a polgármester. A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést. Vita nem volt.
18. napirendi pont: Javaslat a Részvételi Program keretében 2022-ben elvégzett tevékenységekről szóló beszámoló elfogadására. Előterjesztő: Varga Andrea Klára alpolgármester
Szóbeli kiegészítést Varga Andrea alpolgármester tett. Felidézte, tavaly ilyenkor fogadták el a részvételi koncepciót, ami mérföldkő volt. Civilek együtt dolgozták ki. Újabb részvételi demokratikus módszereket dolgoztak ki, szabtak Miskolcra. Cél bevonni az állampolgárokat a döntés-előkészítési folyamatokba. Idén több újszerű módszerrel aktivizálták a miskolciakat, több százan csatlakoztak a kezdeményezéshez. A lakosság egyre kevésbe tartja meglepőnek, hogy a döntések meghozatala előtt a városvezetés meg akarják ismerni az igényeiket. Már a nulladik fázisban bevonják a miskolciakat, erre kiváló példák az ötletmaraton, a Szinva zöld folyosó projekt.
– Miskolc határozott lépésekkel halad a részvételiség útján, de van még bőven feladat, hogy a hivatal teljes működését áthassa ez a szemléletformálás. Mindenesetre fontos lépéseket tettünk meg – emelte ki.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Borkuti László (Velünk a Város, DK): felidézte, az első ilyen egyeztetés a görömbölyi pincesor kapcsán történt meg, ez nagy örömmel tölti el. Szeretné, ha ilyen irányú maradna az egyeztetés Miskolcon.
Bartha György (Velünk a Város, MSZP): ilyen program még nem volt Miskolcon, követendő és folytatni kell. – A véleményeket figyelembe kell venni, még ha azok kritikusak is – mondta.
A napirend fölött lezárta a vitát az alpolgármester.
19. napirendi pont: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Integrált Településfejlesztési Stratégiájának elfogadására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Miklós Viktor főosztályvezető: 2020 decemberében jelentek meg az első operatívprogram-tervezetek, 2021-27. között is alapdokumentum lesz az Integrált Településfejlesztési Stratégia. 2021-ben elkezdték a stratégia elkészítését, önerőből. Idén augusztusban fel is terjesztették a hatósághoz, de döntés nem született, mivel a kormány nem tudott megegyezni az EU-val. Az ITS 2027-ig hatályban marad.
Vita a napirend fölött:
Szopkó Tibor alpolgármester: a 2021-27. közötti költségvetési ciklusban nagyon alaposan társadalmasítani fogják a fejlesztéseket. Fejlesztéspolitikában sikeres a városvezetés.
Soós Attila (Fidesz-KDNP): nem vonták be az ellenzéki képviselőket az anyag elkészítésébe, ez kritérium. Plágiumokat talált az anyagban, ezzel zárta a méltatást.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk): sajnálja, hogy egy közel 200 oldalas anyagot egy héttel ezelőtt kaptak meg.
Bajusz Gábor (Fidesz-KDNP) szerint ismét plagizált az önkormányzat.
Szopkó Tibor alpolgármester: „A megyei közgyűlés elfogadta a stratégiát – ezt vitassák már meg egy házzal arrébb! Ígérem, hogy az FVS elfogadását megelőzően nézzék át együtt az anyagokat. Minden stratégia annyit ér, amennyit meg tudunk belőle valósítani. Jó lenne már költeni a forrásokat, hiszen 2021-től megy a ciklus.
Bazin Levente (Velünk a Város, MSZP): nagy lendülettel álltak neki a munkának, de szembesülniük kellett az adóbevételekkel, a hiánnyal, az energiaárak elszállásával, az inflációval.
Miklós Viktor főosztályvezető reagált a kérdésekre, felvetésekre. A plágiumgyanúra azt mondta, pontosítani fogják a hivatkozásokat, de a forrásokat jelezték.
20. napirendi pont: Javaslat a 2023. évben adományozandó önkormányzati címek és díjak előzetes elbírálását végző Kuratórium állandó tagjai melletti további négy tagjának megválasztására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Osztermann Józsefné osztályvezető elmondta, Miskolc város napján, ünnepi közgyűlésen adják át a város díjait. A döntés előkészítése egy kuratórium feladata. Szabó Mónika (lengyel ök. elnöke), Ágotai József, Kishonti Zsolt, Balla Miklós (Miskolci Dixieland Band vezetője).
A vitát megnyitották, de nem volt hozzászólás.
21. napirendi pont: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Településszerkezeti Tervének és Építési Szabályzatának felülvizsgálatával kapcsolatos döntések meghozatalára. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést, vita nem volt a napirend fölött.
22. napirendi pont: Javaslat, a temetőkről, a temetkezési tevékenységről és az azokhoz kapcsolódó díjakról szóló 18/2017. (VI.16.) önkormányzati rendelet módosítására. Előterjesztő: Szopkó Tibor alpolgármester
Osváth Zoltán, a Városgazda Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, felelősségük a zavartalan üzemeltetés a miskolci temetőkben. Idén már emeltek árat, amivel a korábbi évek elmaradt emelését kellett helyretenni – azonban a gazdasági események a második félévben szükségessé tették, hogy 2023. február 1-jétől újabb emelést vezessenek be. 49 millióval nőttek a költségeik, ennek legnagyobb része a gáz- és a villanyár emelkedése, valamint a kollégák béremelése. A szolgáltatás színvonalának megőrzése érdekében kéri, hogy támogassák az előterjesztést.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szopkó Tibor: az ellátás biztonságáról, az üzemeltetés zavartalanságáról van most szó. Nagyon megdrágult minden.
– Mindig le fogjuk követni az extrém változásokat ezen a területen – hangsúlyozta. – Nem lehet bizonytalan helyzetbe hozni az üzembiztonságot.
Hollósy András (KDNP): illemhelyiség használata több ezer forintért? – ilyen kiegészítéseket talált az előterjesztésben.
Barta Gábor (Fidesz-KDNP): nyerészkedni akar a városvezetés, két éven belül negyedszer emelnek a temetkezési díjakon. Összességében 100 százalékos a díjtétel-emelés. Ha magán kezdené a spórolást az önkormányzat, akkor nem kellene emelni, vélekedett.
Bazin Levente (Velünk a Város, MSZP): ez mutatja meg a legjobban a Fidesz gazdaságpolitikáját. Az áremelkedéseket nem szabad tétlenül nézni, hogy verik szét az országot, hogy drágítják a temetkezési költségeket.
– Gyalázatos gazdaságpolitika – mondta kormánykritikájában.
Varga Andrea alpolgármester annyit jegyzett meg, hogy fájó, hogy minket vádolnak szociális érzéketlenséggel, miközben számos területen „nyomorítják meg az embereket” az országban.
Osváth Zoltán ügyvezető annyiban reagált az elhangzottakra, hogy nem cél több ezer forintos illemhely-díjat bevezetni. Az áremeléssel kapcsolatban a hivatalos köröket megfutották, a BOKIK elfogadta. A működőképesség fenntartása a cél.
A vitát lezárták.
23. napirendi pont: Javaslat a személytaxi-szolgáltatás legmagasabb hatósági díjának megállapításáról és a díjalkalmazás feltételeiről szóló 12/2018. (VI.22.) önkormányzati rendelet hatályon kívül helyezésére. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Nagy László főosztályvezető ismertette az előterjesztést. 2018-ban vizsgálták felül a korábbi rendeletet. A szolgáltatók márciusban kezdeményezték a díjtételek módosítását, ez megtörtént. Novemberben azonban ismét kérték az emelést a kialakult gazdasági helyzet miatt. A hatósági árak kivezetése után további emelést kértek.
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Hollósy András (KDNP): elsőként javasolták, hogy töröljék el a taxidroszt-díjakat. Nincsenek az ellen, hogy hatályon kívül helyezzék a rendeletet, de tartanak attól, hogy a magántaxisokat hátrány érje.
Szopkó Tibor alpolgármester: a szektort menteni kell, hogy ne hagyják el a taxisok a pályát. Belvárosi képviselőként egy problémát tapasztal: sűrűn nehéz, vagy szinte lehetetlen taxit fogni. Bízik abban, hogy senki nem károsul a rendelkezéssel.
Lezárták a vitát.
24. napirendi pont: Javaslat a Miskolc Térségi Konzorcium és a Miskolci Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás közötti bérleti szerződés 3. számú módosításának jóváhagyására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Vita nem volt a napirend fölött.
25. napirendi pont: Javaslat Miskolci Egészségügyi Monitoring Tanács felállításával kapcsolatos döntés meghozatalára. Előterjesztő: Varga Andrea Klára alpolgármester
Varga Andrea alpolgármester szóbeli kiegészítésében elmondta, az országgyűlés megszavazta az egészségügyi ellátással kapcsolatos módosításait. Az önkormányzati feladatellátást is érinti ez, ráadásul a megye modellmegye lett. Az ellátó rendszer módosítása a kormány felelőssége, mondta ki. Időben jelezni szeretnék, ha valami nem úgy működik, ahogy azt a döntéshozók elképzelték, javaslatokat is tegyenek. Kezdeményezte egy szakmai testület felállítását, amiben oldalaktól függetlenül vesznek részt szakemberek, döntéshozók. Javaslatokat tesz, észrevételez, hogy a lehető legmagasabb színvonalú ellátás legyen biztosítva.
Vita:
Kovács László (KDNP): a munkacsoportot nem a közgyűlés hozza létre, hanem a polgármester, teljes együttműködésről biztosítja a városvezetést.
Varga Andrea: fel kell kérni a szakembereket, nem egyik napról a másikra történik meg a tanács felállása.
Bazin Levente (Velünk a Város, MSZP): középkori a helyzet a magyar egészségügyben, de a közigazgatásban is.
A vitát lezárta az alpolgármester.
26. napirendi pont: Javaslat az MVK Zrt.-vel fennálló Közszolg. Szerződésben foglalt Közszolg. Követelmény és Közszolg. Ellentételezés 2023. évi tervezett mértékének elfogadására, valamint a Felsőzsolca Város Önk. közigazgatási területén végzett személyszállítási közszolg. 2023. évi jóváhagyásának elfogadására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Demeter Péter, az MVK Zrt. vezérigazgatója elmondta, minden év végén a következő évi teljesítmény- és követelményterv ismertetése kerül a közgyűlés elé. Felsőzsolca helyközi közlekedését is ellátja az MVK, ez lejár december végén – ezt elkezdték előkészíteni, odáig jutottak, hogy a jelenlegi 2,2 millió/hó díjat 4,1 millióra emelnék. Ezt elfogadta Felsőzsolca.
A közszolgáltatási követelménytervben van egy többlet. 1,1 százalékos teljesítménynövekedés van a rendszerben. Nő az utasszám, nő a bevétel, de fel kell arra készülni, hogy megnő az utasok száma a benzinársapka kivezetésével.
Összesen 1,3 milliárd megtakarítással számolnak a cégnél.
13,6 milliárd bevétellel és ugyanennyi költséggel számolnak, 8 milliárdos tervezett ellentételezésre van szükség. A társaság finanszírozása elengedhetetlen. Egy emelt összegű támogatás mellett is a Holding hitelállományának emelése mellett tudnak működni.
A villamosenergia költsége önmagában több mint 710 millió forinttal lesz több, mint korábban.
A bérfejlesztés elengedhetetlen ahhoz, hogy megtartsák a kollégákat.
Vita:
Hollósy András (KDNP): a városnak 6 milliárd forintos segítség, az MVK-nak több mint 310 millió forint érkezhet.
Badány Lajos alpolgármester: az a cél, hogy megtartsa a 2022-es futásteljesítményt, emelje a szolgáltatás színvonalát, csökkentse a költségeket. A vállalás majdhogynem erőn felüli. Debrecenben például a hétvégi villamosközlekedés megszűnik. Állami támogatás szinte nem érkezik. Az energiaigényes közszolgáltatásoknál – állami beavatkozás hiányában – félő, hogy fenntarthatatlanná vállnak.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk): kérte a 6-os busz sűrítését Pereces felé.
Bajusz Gábor (Fidesz-KDNP): javítsák a tömegközlekedés színvonalát!
Szarka Dénes (Velünk a Város, Jobbik) frakcióvezető-helyettes: miért tartunk itt? Ugyanakkora ráfordítással kevesebb teljesítményre van lehetőség. Az önkormányzat mozgástere rendkívül szűk ezen a téren is. Nincs forrás arra, hogy érdemben javítani tudjuk a közösségi közlekedést.
Simon Gábor (Velünk a Város, MSZP) frakcióvezető: az MVK költségei brutálisan elszálltak. A cég működési költsége jövőre meghaladja a 13 milliárd forint. Akkor ennyi a kiadás, ha a jelenlegi menetrendet alkalmazza. Ezt a pénzt ki fizeti? Az utasok a jegy- és bérletvásárlással nem. 2 ezer forintba kerülne egyetlen jegy. A központi adókból erre visszaadnak, nyugaton ez így működik, így működött 2019-ig. A Fidesz-kormány azonban eltörölte a központi támogatást. Tavaly 22 forint volt a villamosenergia, jövőre közel 170 forint lesz. A gáznál 100 forint volt a köbméter, most 1 ezer forint fölött van.
A javaslat azt mondja, hogy az önkormányzat a 13 milliárdos költségből át kell, hogy vállaljon több mint 8 milliárd forintot. A város ezt ki tudja fizetni? – egyelőre azt mutatják a számok, hogy nem. Ez minden miskolci család esetében 110 ezer forintot jelent.
Szopkó Tibor alpolgármester: képtelenség 8 milliárdot kifizetni. De baj lesz az összes magyar nagyvárosban, függetlenül a városvezetés színétől. Nagyon hamar be kell avatkoznia az államnak – vélekedett.
Soós Attila (Fidesz-KDNP): állami normatíva már 2019 előtt sem volt a közösségi közlekedésre. Önök tették tönkre a városi közlekedést, vélekedett.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: ördögi körbe került a miskolci közösségi közlekedés, egyre rosszabb a helyzet. Folyamatosan változó menetrend, ritkuló járatok, tömeg, árak emelése – szólt a kritika. Sokan átszoktak a rollerra, a biciklire, a gyaloglásra.
Simon Gábor (Velünk a Város, MSZP) frakcióvezető: úgy látjuk a helyzetet, hogy a dolgozók az elmúlt években nehéz körülmények között is komoly munkát végeztek. Ezért hálás lehet minden városlakó. A menetrendet mindig a tényleges igényekhez kell igazítani. Debrecen 18 milliárdot kapott csak a közösségi közlekedés működtetésére. A kormánytól nem kaptunk hitelt, hanem azt mondta, hogy hitelt vehet fel a banktól a Holding. Ezt a kérelmet akkor nyújtottuk be, amikor a kötvényt kellett kifizetni.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: tegyék közzé a korábban elkészült tanulmányt az MVK Zrt. működéséről.
A vitát lezárták.
Zárt ülést rendelt el az alpolgármester.
Korábban írtuk:
Amennyiben a városatyák támogatják, elfogadhatja a grémium a város kulturális stratégiáját, Integrált Városfejlesztési Stratégiáját, és a részvételi Program keretében 2022-ben elvégzett tevékenységekről szóló beszámolót is. Ezen túl döntéseket hozhatnak a város településszerkezeti tervének és építési szabályzatának felülvizsgálatával kapcsolatban is és ismét tárgyalnak önkormányzati tulajdonú ingatlanok értékesítéséről szóló napirendet is.
Tovább emelkedhet a taxizás díja Miskolcon, miután a márciusi emelést követően most ismét azt kérik a várostól a Nonstop, a Best Of és a Fortuna Taxikat üzemeltető cégek, hogy a nehéz gazdasági helyzetre való tekintettel azt kérték, hogy helyezzék hatályon kívül a 2018-ban a személytaxi-szolgáltatás legmagasabb hatósági díjának megállapításáról és a díjalkalmazás feltételeiről szóló rendeletet.
Vis major támogatásokkal kapcsolatban is döntenie kell a grémiumnak, meghatároznák a közgyűlés jövő évi első félévi munkarendjét, és az állandó tagok mellé további négy tagot választanának a 2023. évben adományozandó önkormányzati címek és díjak előzetes elbírálását végző kuratóriumba.
Végül, de nem utolsó sorban zárt ülésen hozhat döntést a testület Miskolc Holding Zrt. által megkötendő 2, 8 milliárd forint összegű, 2023. január 02. napjától – 2023. december 31. napjáig szóló forgóeszközhitel felvételéről.
Az ülést ezúttal is élőben követhetik a minap.hu-n, illetve a Miskolc Televízióban is.
Menjen inkább síelni. Ha a nyakát nem iXXXXXXXXXXXXXi, de legalább nincs itt és több kárt addig se okoz.
sielni? max iszogatni a hüttében. 160 kilósan nehéz síelni saját lábon.
Az rendben van, hogy nem okoz több kárt, de itthagyott nekünk két jól képzett, városvezetést magas fokon művelő idiótát, Szopkót meg a Varga Andrea nevezetűt. Tudjátok az, aki „Miskolcról jöttem, ahol az emberek feje fölülelbontják a házakat”………https://www.youtube.com/watch?v=rVNcX2zKIx0
Lehet, hogy nincs rálátásod, de pont Andrea az egyetlen normális a sok szélhámos között.
Össehozott már -57 -et mint román gazdáid?Nagyon hiányoznak már igaz Bandi?Hogy bírod? :):):)
Veres Pál nem árt, ha elkezd nyugtalankodni. Már nem az ellenzék az , aki elégedetlen a teljesítményével, hanem azok , akik trónra emelték. El kell gondolkodnia: csupán csak alkalmatlanságról van szó, ami mostanra derült ki, vagy árulásról ? A jövő szempontjából-számára- egyik változat sem kecsegtető.
Pali takarodj, vidd az összes haverod
Azzal kezdödött a közgyűlés hogy elmondták hogy Veres Varha Judit Jánossal tárgyal azért nincs ott…De a hangulatkeltés az első igaz pusztai?
Nem tárgyalt, hanem részt vett az egyetem kuratóriumának ülésén…
magyarul tarhált
A közgyűlésen ez hangzott el:
boon.hu :”Varga Andrea alpolgármester vezetésével kezdte meg ülését a közgyűlés. Veres Pál polgármester Varga Judit miniszter asszonnyal folytat tárgyalásokat.”
Ha neki fontosabb a maszek, tegye le a lantot. Kezd olyan lenni, mint a titkos haverja,victor. Elmenekül a problémák elől, mással takaríttatja el a kakit.
Pedig a síeléssel kevesebb kárt okoz, mint amikor vargának eladja a várost
Szóval megtörtént az osztoszkodás a város lakók kárára. És a BOKIK is jóhagyta!
Istenem, botogassatok!
Milyen bottal kéred?