Az UNIside új egyetemi rangsoraiban a legjobbak közül kiemelkedik mások mellett a Semmelweis Egyetem, az ELTE és a CORVINUS is. A kiadványban a rangsorokon kívül egyetemi, vállalati és diákinterjúk segítenek benneteket az egyetemi világ megértésében, a pályaválasztásban.
Az UNIside szándéka, hogy a 16-25 éves fiatalokat a lehető legszélesebb körű információkkal támogassa a pályaválasztásban, karrierútjuk megtalálásában. Kiadónk korábban már megjelent két kiadvánnyal, felsőoktatási témákat fókuszba helyező híroldalunkat, az uniside.hu-t pedig októberi indulása óta már több mint 50 ezren látogattátok meg!
A legújabb magyar rangsor: a kiválóság referenciája
Az UNI in&out 2023 című magazin szinte évkönyv, hiszen a lehetőségekhez mérten az összes olyan témát feldolgozza, ami a felvételizők és az egyetemisták számára fontos lehet karrierútjaik, tanulmányaik szempontjából.
Az új egyetemi rangsorok a jelen és a jövő kihívásainak is megfelelő szempontrendszer mentén listázzák a hazai egyetemeket. A nemzetközi környezetben elért eredményeket is figyelembe véve készült legújabb rangsor abszolút győztese az Állatorvostudományi Egyetem (ATE), második helyezettje a CORVINUS és egy hajszállal lemaradva ugyan, a harmadik a Semmelweis Egyetem (SE).
Nem csak abszolút rangsor készült, hanem képzési területenként egy-egy összefoglaló ranglista is, és az adott terület 3-5 legnépszerűbb szakjának képzőhelyeit is sorrendbe állították szakértőink. A rangsorok kialakításában a felvett hallgatók kiválósága, az adott szakot oktató kar/intézet oktatási-kutatási teljesítménye és a nemzetközi publikációk száma és hatása adták a főbb szempontokat.
- Az ATE nemcsak az intézményi rangsorban, de az agrár képzési területen is az élen végzett, ebben a rangsorban a következő helyezést a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara (SOE-EMK) érte el, a harmadik pedig a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara (SZTE-MGK) lett.
- A bölcsészettudomány képzési terület rangsorát az ELTE PPK vezeti, a második helyezett a Debreceni Egyetem BTK, míg a harmadik a Szegedi Tudományegyetem BTK lett.
- A CORVINUS hozta el az első helyezést a gazdaságtudományok képzési területen, ahogy egyébként a szakos rangsorok közül a gazdálkodási és menedzsment, valamint a nemzetközi gazdálkodás szakokon is. A képzési terület dobogósai az ELTE-GTK és a DE-GTK.
- Az informatika képzési területen az összpontszám tekintetében a BME-VIK végzett a dobogó első helyén, a második a CORVINUS, míg a harmadik az ELTE-IK lett. A sokakat érdeklő mérnökinformatikus szakon azonban a legjobbak közé jutott a BME-VIK után közvetlenül az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kara (OE-NIK) és a PPKE-ITK is.
- A rangsor alapján a jogi képzési terület legjobbja a PTE-ÁJK lett, míg második az ELTE-ÁJK, harmadik pedig a KRE-ÁJK.
- A műszaki képzési terület rangsorában mindhárom dobogós helyre a BME került: az első az Építészmérnöki Kar (ÉPK) lett, második a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar (VBK) és harmadik a Gépészmérnöki Kar (GPK). A szakos rangsorokban már helyet kapnak az első három között más egyetemek is, például a gépészmérnöki szakon a Pannon Egyetem Mérnöki Kara (PE-MK).
- A művészet és művészetközvetítés képzési területek most először szerepelnek az UNIside kiadványban. Az egymással kevéssé összehasonlítható intézményeket esetében nem szerencsés rangsorról beszélnünk. A szempontok alapján a DE-ZK, az EKKE-BMK és az ELTE BDPK kerültek a lista élére.
- A Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Kara áll az orvos- és egészségtudomány képzési terület listájának élén, megelőzve a második SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kart.
- A pedagógusképzés legjobbjai az SZTE-BBMK, a DE-ZK és a DE-BTK. Gyógypedagógiában is Szegeden járnak élen: a rangsor szerint legjobb a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar (SZTE-JGYPK) lett.
- A sporttudomány képzési terület rangsorát ezúttal a TF meg is nyerte, amely képzőhelyet az ELTE-PPK és a PTE-TTK követi a listán.
- A CORVINUS jó helyezései mellé még egy ezüstöt zsebelt be: a társadalomtudományok képzési területen is az élen végzett. A képzési terület másodikja a PTE-BTK, harmadikja pedig az ELTE-BTK. Az első hely a BME számára is több képzési területen jár: a természettudomány képzési területen a BME-TTK áll az élen, rögtön utána az ATE és harmadikként az ELTE-TTK áll.
A rangsorok az Oktatási Hivatal és a Clarivate megoldásai alapján készültek.
Mert mindenki tovább akar tanulni
Az UNIside kifejezetten a felsőoktatásra készülő fiataloknak, illetve egyetemistáknak segít célzott szakmai vagy éppen könnyed hangvételű cikkekkel a mindennapokban és az előrehaladásban. Célunk, hogy a felsőoktatásba készülő diákok, az őket felkészítő tanárok, valamint a már a felsőoktatásban tanulók és dolgozók közelebb kerüljenek egymáshoz egy megkerülhetetlen szakmai ökoszisztémában, amit az UNIside jelent. Ezért készülnek az interjúk, ezért mutatjuk be a példaképeket, az egyes szakmákat, szakokat, egyetemeket és tudományos eredményeket, ezért készítünk elemzéseket, kvízeket és szervezünk különféle aktivitásokat is.
Legyen szó tehát egyetemi felvételiről, nyelvtanulásról, érettségiről vagy képzési lehetőségekről, az UNIside oldalán minden fiatal megtalálja, amit keres. Az oktatási témákat közérthetően bemutató híroldalunk iránymutató a pályaválasztás előtt állóknak.
Portálunk hiteles forrásokra (Oktatási Hivatal, Felvi.hu) építve segít a felmerülő kérdésekben a középfokú és felsőfokú oktatási intézmény-választás előtt álló fiataloknak, illetve szüleiknek. Külföldi és belföldi ösztöndíj lehetőségek, diákmunkák, iskolai és a saját rangsorok ismertetésén túl nemzetközi egyetemi rangsorokról szóló beszámolók is színesítik a fiatalok véleményére is határozottan építő portálunkat.
Ehhez az UNIside csapata rendszeresen végez fókuszcsoportos és kérdőíves felméréseket középiskolás diákokkal és egyetemi hallgatókkal – eddig közel félszáz 10. és 11. hallgatóval. Bár a felmérések eredményei természetesen nem reprezentatívak, a visszajelzések alapján a fiataloknak nagyon is van igényük az olyan közösségekre, mint amilyet az UNIside-dal építünk, és szeretnének alaposabban tájékozódni a felsőoktatással kapcsolatosan.
Az eddigi eredmények mentén az UNIside-on tovább fejlesztjük szolgáltatásainkat annak érdekében, hogy 3-5 éven belül az országban a lehető legtöbb fiatalhoz eljussunk. Ezáltal ugyanis mind többen találják meg jó eséllyel pontosan azt, ahol a legszívesebben tanulnak és dolgoznak.
Jelenleg az alábbi témák jelennek meg az oldalon:
- fontos tanulási, tanítási módszerek és nehézségek
- karrierlehetőségek, gyakornoki programok, duális képzések
- pénzügy tudatosság, pénzügyek, gazdasági alapismeretek, érdekességek
- képzési területek, szakok, egyetemek, egyetemi városok bemutatása
- a különböző intézménytípusok bemutatása, a gimnáziumtól kezdve a szakképzési centrumokon át technikumokig, releváns képet adva a mai intézmények jellemzőiről és erősségeiről
- a free rovatban a kvízek, filmkritikák, programajánlók, érdekességek, aktualitások is helyet kapnak, természetesen a fiatalok szemszögéből, akár általuk megfogalmazva.a felvételikre való felkészülés lehetőségei, határidejei, felkészítő anyagai, érettségi felkészítők, tananyagok, tanulmányok, elemzése.
Az UNIside egy informatív, szakmai, mindemellett változatos és szórakoztató platform: hiánypótló iránymutató portál a pálya- és szakmaválasztás útvesztőjében, amely a fiatalok önálló életkezdését is megkönnyíti. Mert mindenki tovább akar tanulni!
A Miskolci Egyetem a béka valaga alá se fért be? Persze ha meggondoljuk, hogy juditjános és pató pali gondjaira van bízva, akkor már nincs ebben semmi meglepő.