Volodimir Iscsenkó ukrán szociológus, a berlini Freie Universität Berlin kutatója szerint az egységes „Ukrajna” és „Oroszország”, ukrán és orosz nép helyett azt kellene megvizsgálnunk, milyen belső konfliktusok vezettek el a háborúig, és azokra hogyan hat a háborús helyzet.
Iscsenkó szerint a Szovjetunió összeomlása óta érlelődik az az osztálykonfliktus, amely elvezetett oda, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.Ez a konfliktus Ukrajnában ugyanúgy lejátszódott, mint Oroszországban, más-más végkifejlettel. A háború indításával pedig Vlagyimir Putyin teljesen kiszolgálja az orosz gazdasági elit érdekeit ebben az évtizedes konfliktusban. A szociológussal arról beszélgettünk, miért törékeny igazából Putyin politikai rendszere, miért fontos a háború ennek a megerősítésében, ez miért elemi érdeke az orosz gazdasági elitnek is, és hogy Zelenszkij hatalmára milyen hatással van a háború
A háborúhoz vezető konfliktus
Volodimir Iscsenkó először még októberben írt egy cikkében arról, hogy az orosz-ukrán háború mögött egy olyan társadalmi konfliktus áll, ami lényegében a rendszerváltás óta egyre csak éleződik az egész posztszovjet térségben. A konfliktus egyik oldalán az orosz elitnek az a része van, akiket a köznyelv oligarcháknak szokott nevezni, Iscsenkó szerint viszont jobban leírja őket egy másik kifejezés:
a politikai tőkés.
Ezt a fogalmat egy magyar szociológustól, Szelényi Ivántól kölcsönözte, aki azt a rendszerváltás utáni magyar kapitalizmus kialakulásának magyarázatára alkalmazta. Mivel az államszocializmus alatt a termelőeszközök nem voltak magántulajdonban, a keleti blokkban eredendően nem voltak a piaci rendszer működtetéséhez szükséges tőkések. Persze hamar kialakult egy réteg, amely leginkább a politikai pozícióján vagy kapcsolatain keresztül jutott hozzá a korábban állami vagyon elemeihez. Ez a réteg az új befektetéseket kereső, technológiai és pénzügyi előnyben lévő nyugati tőkével szemben egy módon tudott versenyezni: azzal, hogy továbbra is szoros kapcsolatot tart fenn az állammal és ezen keresztül különleges bánásmódban részesül.
Magyarország a rendszerváltás után nagy lendülettel vetette bele magát a nyugati integrációba, így a piacait is gyorsan kinyitotta a nyugati tőke számára. Ez a fajta piacnyitás vesztes helyzetbe hozta a politikai tőkéseket, akiknek nagy része rövid úton elvesztette vagy jó pénzért tovább adta a rendszerváltás után megszerzett tőkéjét nyugati befektetőknek, vállalatoknak. A posztszovjet országokban, így Ukrajnában és Oroszországban viszont ez a piacnyitás nem következett be ilyen szinten, a Szovjetunió összeomlása utáni káoszban pedig ki tudott épülni az a fajta oligarcha réteg, aki az államtól megszerzett tulajdonával és az állam további hathatós hozzájárulásával világutazó jacht-, villa- fociklub- és offshoreszámla-tulajdonossá tudott válni. És a politikára is nagyon komoly hatással lehetett kapcsolatai és vagyona segítségével.
Ez a fajta tőkés réteg csak akkor tud fennmaradni, ha az állam segítségével körbe tudja bástyázni a saját territóriumát, megvédve a versenyképesebb külföldi tőkés csoportoktól.https://444.hu/2022/12/27/putyin-oligarchainak-kell-ez-a-haboru-meg-ha-faj-is
Magyarország vezetői mennek a sivatagban. Mennek, mennek már hosszú ideje, amikor megszólal Putyin….
TAKARODJATOK INNEN DE MOST ÉS AZONNAL ÉS FŐLEG GYORSAN. Kell ez a háború még ha fáj is? Miért kínozza Putyin háborúval Ukrajnát? Meddig szenvedteti még Ukrajnát? Könnyű a nagynak a kicsit megtámadni ez inkább gyávaságra vall Putyin részéről. Putyin azért robbantotta ki a háborút, egy ,hogy helyet csináljon Ukrajnában és, hogy kettő menekültekkel árassza el Európát mert tudja a sok idegen, menekült akikkel elárassza Európát az ottani helyi társadalomban ahová a menekültek menekülnek ott zavart kelt a kiismerhetetlenség miatt és a zavarosba a menekültek által és a helyi lakosok közt szított konfliktusban akar szítani így Ukrajna után Európai háborút akar Putyin ez a mesterterve sunyin, sunnyogva ez a végső célja sajnos. Valamint a hely csinálás Ukrajnában. DE itt vetődik fel a kérdés vajon kinek kell a hely ott? Bátor nép az Ukrán volt ahol puszta kézzel állították meg tartóztatták fel az Orosz tankokat Ukrajna terein, utcáin. Az Ukrán bátorság és erő vet majd véget a háborúnak és ezáltal Putyin teljesen kivonul Ukrajnából és hazamehetnek Ukrajnába a menekültek otthon boldogulva szülőföldjükön mindenki a saját szülőföldjére akar visszatérni és ott boldogulni a saját hazájában. Ezt Putyinnak is fel kell fognia és meg kell értenie nincs mese. Ahogy Orbán Brüsszelnek üzent, hogy Állítsuk meg Brüsszelt. Mi pedig Üzenjük meg bátran és erélyesen Putyinnak STOP HÁBORÚ – NO WAR. Európa és Magyarország nem bír már el több menekültet és a menekülteknek sem jó ha máshol élnek ők is visszaszeretnének térni hazájukba Ukrajnába saját szülőföldjükre. Akkor lesz vége a háborúnak ha Putyin teljesen kivonul Ukrajnából és visszaállítják a háború előtti békés, biztonságos időszakot Ukrajnában, hogy mindenki érdeksérelmek nélkül végre békében és biztonságban élhessen.
Addig fog fenyegetni, hergelni Putyin a háborúval még berág rá a teljes nyugat és a teljes nyugat összezárva, összefogva felsorakozva Amerika, Kanada, Alaszka, Európa, Ausztrália, Új-Zéland, Japán még a végén így együttesen Oroszországot fogja megtámadni kivívja Putyin a nyugat haragját. Mert ez mégiscsak mindennek a teteje és nem mehet így tovább, hogy Putyin rettegésbe tartja Ukrajnát és most már Európát is előbb utóbb a nyugatnak is „betelik a pohár” és „elszakad a cérna”. Előbb utóbb ezt a Putyin-i fenyegetést a nyugat sem fogja válasz nélkül hagyni. Sőt rosszabb esetben válaszcsapással reagálhat. Ha ez bekövetkezne akkor sajnos az egész világ jövőre 2023-ban belesodródhat a III. Világháborúba. Lehet pont ezt akarja Putyin sunnyogva kiprovokálni vajon?
Az a baj, hogy eljutottunk mára oda, hogy olyan erős a konfliktus és eszkaláció veszélye a háború továbbterjedésének veszélye, hogy az Európa unió is belesodródhat a háborúba ami egy amiből lehet már visszafordulni nem lehet kettő pedig ami elvezet a III. Világháborúhoz. Sajnos a történelemből tudható, hogy provokációkkal indult az I és II. Világháború is. Provokáció most is van sajnos három is a menekültek elárasztásával provokál Putyin a menekültek és a helyi lakosok közti konfliktusból akar Európai háborút kiprovokálni és a földgáz visszafogásával ami energiaválságot okozott, északi áramlat szeptemberi provokációjával. Tehát sajnos a 2023-év is félelmekkel teli a 2022- évhez hasonlóan.
Legrosszabb az egészben pedig, hogy Orbán legjobb cimborája Putler Putyin. Itt „feneklik” meg minden.