Mark Knopfler, az egykori Dire Straits gitárosa, énekese 70 éve, 1949. augusztus 12-én született a Glasgow-ban. Skót vér nincs benne, édesanyja angol, édesapja Knöpfler Ervin építész pedig magyar zsidó, aki 1939-ben – érezvén a veszélyt – Miskolcról telepedett ki Skóciába.
Mark még gyerek volt, amikor a család Newcastle-be költözött, később ott alapította az első iskolai zenekarát Jimi Hendrix és Django Reinhardt. Felcseperedvén Leedsben újságírást tanult, és a helyi Yorkshire Evening Postnál gyakorolta a szakmát.
A szintén gitáron öccsével, Daviddel és két barátjával, John Illsley basszusgitárossal és Pick Withers dobossal Cafe Racerst néven alapítottak együttest 1977-ben Londonban, de a banda már az első stúdiófelvételkor a Dire Straits (a tönk szélén) nevet viselte.
Már az első, 1978-ban megjelent, különböző stílusokat ötvöző lemezük hatalmas siker lett világszerte, mint ahogyan az összes többi a csapat 1995-ös felbomlásáig. Több mint 100 millió lemezt adtak el világszerte, ezzel az egyik legsikeresebb formáció a rockéletben.
Mark Knopfler a Dire Straits után legendás előadóknak írt dalokat, filmzenéket is szerzett, illetve szólókarrierjét egyengette. Ötször tüntették ki a zenészeknek járó legnagyobb elismeréssel, a Grammy-díjjal.
Először 1985-ban hozta el a Dire Straits-t Magyarországra, és nagysikerű koncertet adtak a Budapest Sportcsarnokban. Azóta többször is fellépett nálunk, immár a szólólemezeinek turnéállomása volt rendszeresen a magyar főváros.
Magyarország az a hely, ahol a politika természete olyan, hogy minél „nemzetibb” a kormány, annál nagyobb tehetségek menekülnek el.
Bocsánat, de helyesen úgy kell írni, hogy „Nemzethy-bb”. Elnézést…
A komcsi éra alatt kissé nehézkes volt a menekülés, pedig akkor is voltak itthon tehetségek, csak kinyírták őket, ha nem a párt érdekeit szolgálták. Ez nem tűnt fel?
És ez legitimálja a nemzethy zsidózást?!