Petárda.    Scholz kancellár megdöbbenésének adott hangot az agresszív berlini, hamburgi és lipcsei összecsapások után

A súlyos szilveszteri zavargások után betiltanák a petárdákat Németországban

 

Kiégett busz Berlinben, január elsején
Kiégett busz Berlinben, január elsején   –   Szerzői jogok  AP/Paul Zinken/dpa

Scholz kancellár megdöbbenésének adott hangot az agresszív berlini, hamburgi és lipcsei összecsapások után, Faeser belügyminiszter „súlyos börtönbüntetéseket” akar kiszabni. A rendőrök szakszervezete országos tűzijáték-tilalmat követel, a kormány azonban a jelek szerint nem akar szigorúbb törvényeket bevezetni.

Németországban számos sérülést okoztak a tűzijátékok és petárdák szilveszter éjszakáján, az igazi botrányt azonban az váltotta ki, hogy Berlin Schönefeld városrészében különböző csoportok egymást támadták petárdákkal, majd a rendőröknek és a tűzoltóknak estek.

Türingiában például egy 42 éves férfi mindkét alkarját elvesztette egy golyó- vagy csőbomba detonációja miatt – közölte a rendőrség. Egy 21 éves férfi szintén golyóbombával kísérletezett, ám az felrobbant és letépte a férfi egyik kezét. Lipcsében egy 17 éves fiú halálos sérülést szenvedett, amikor engedély nélküli tűzijátékkal hadonászott, a rendőrség vizsgálatot indított.

A tűzijátékok erkélyeken és lakásokban is tüzet okoztak. Sok helyen égtek a parkoló autók és a szemetes konténerek is. A német rendőrkapitányságok országszerte „erősen ittas személyekről, randalírozókról, veszekedésekről és testi sértésekről” is beszámoltak.

Berlinben és Hamburgban tűzoltó- és rendőrautókat, valamint egymást is megtámadtak utcai petárdázók. A berlini tűzoltóság 38 támadást regisztrált, 15 mentőápoló megsérült, közülük egyet kórházba kellett szállítani. A berlini rendőrség szerint a támadások intenzitása „nem hasonlítható a korábbi évekhez”.

„Az állatok és emberek milliói számára borzalmas éjszaka” után a Német Környezetvédelmi Segélyszervezet (DUH) a pirotechnikai eszközök szilveszteri értékesítésének és használatának betiltását követelte. Ezt sürgette a rendőrök szakszervezete (GdP) is, egységes, szövetségi szintű szabályozást követelve a petárdák ügyében, hiszen jelenleg tartományonként eltér az, hogy pontosan mi van engedélyezve.

Olaf Scholz kancellár és az egész szövetségi kormány a lehető leghatározottabban elítéli a katasztrófavédelmi erők és az újságírók elleni, részben tömeges támadásokat – közölte Christiane Hoffmann kormányszóvivő-helyettes, aki szerint a jogállam nem engedheti meg, hogy a bevetésben lévő erőket ilyen támadásoknak tegyék ki.

Korábban Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter a „kaotikus és erőszakos bűnözők” kemény megbüntetésére szólított fel. Azoknak, akik szilveszterkor mentősökre vagy rendőrökre támadtak, mindenképpen büntetőjogi következményekkel kell számolniuk – mondta Faeser Berlinben. A miniszter ugyanakkor nem tartott szükségesnek jogszabályi módosításokat a pirotechnikai eszközökkel kapcsolatban.