A 444-hez is eljuttatott közleményben hívták fel a figyelmet az Open Democracy frissen megjelent cikkére az Amnesty International Magyarország volt munkatársai. Ebben a szervezet magyar szekciójának egykori dolgozói arról számoltak be, hogy rendszerszintű munkahelyi bántalmazást és diszkriminációt tapasztaltak.Azért fordultak a nyilvánossághoz, mondták, mert minden belső fórumot és lehetőséget kimerítettek, sikertelenül.„Magánemberként, jogvédőként és nőként feladatuknak tartják, hogy felszólaljanak a jogsértésekkel szemben. Szeretnék elérni, hogy a szervezet tagsága számonkérje a vezetőséget és az elnökséget és elinduljon egy párbeszéd, ami a munkahelyi egyenlőtlenség csökkenéséhez vezethet mindenhol. A munkahelyi visszaélés általános jelenség Magyarországon, ám az különösen aggasztó és problémás, ha ez a világ legnagyobb jogvédő szervezetének falain belül történik, amelynek egyik kiemelt témája a nők munkahelyi egyenlősége” – áll a közleményben.
Hozzátették: „A volt munkahelyükön éveken át tapasztaltak súlyos igazságtalanságokat, bántalmazást és diszkriminációt, és szemtanúi voltak annak is, hogy egy várandós kolléga szerződését deklaráltan a várandóssága miatt nem akarta a vezetőség meghosszabbítani.Mindannyian a bántalmazó és mérgező munkahelyi légkör miatt, de komoly belső küzdelmek árán hagyták maguk mögött a szervezetet,hiszen a munkájukat nagyon szerették és a közös cél, misszió sokáig vigaszt tudott nyújtani a nehéz és méltatlan helyzetekben.”
„Különösen képmutatónak tartják azt, hogy az AI HU jelenleg a saját bevallása szerint a nemi egyenlőség megteremtésén dolgozik és munkahelyi tréningeket tart a diszkriminációról – írták még a közleményben –, miközbennői munkavállalói és nemiegyenlőség-szakértői (eddig hárman, ugyanazon okokból) sorra távoznak,a szervezeten belül tapasztalt bánásmódot megjelölve ennek közvetlen okaként.”
Egy másik munkatárs rendszeres lelki terrorról, alaptalan számonkérésről, gaslightingról, valamint megalázó és szexista megjegyzésekről számolt be, melyek sok esetben a munkatársak előtt zajlottak, normalizálva ezt a bánásmódot a jogvédő szervezetben.
2019 eleje és 2021 márciusa között öt női munkavállaló távozott azonos okokból a szervezetből.Aggályaikat többször is jelezték az Amnesty International munkatársainak, a közvetlen feletteseknek, az elnökség tagjainak, és az elnöknek is, ám panaszaikkal érdemben nem foglalkozott az elnökség, és a panaszosok által kért független szakértői vizsgálatot nem folytatták le.
A volt munkavállalók az Amnesty International Nemzetközi Elnökségéhez és Titkárságához fordultak, ám azok eredménytelenül próbáltak a magyar elnökségre hatni a közlemény szerint. Az AI addig együttműködőnek bizonyuló nemzetközi titkársága 2022 december elején a magyar panaszban is eljáró konfliktuskezelő csoport, a CMAG munkáját felfüggesztette, a csoportot azonnali hatállyal feloszlatta. Nem kaptak hivatalos tájékoztatást arról, hogy a csoport munkájának felfüggesztését követően mi lesz a panaszuk, valamint a helyreállító igazságszolgáltatási eljárásuk további sorsa. Ezek után nem maradt más eszközük, mint a nyilvánosság, írták.A közleményt négy volt munkavállaló, Mérő Vera, Nagyné Gere Zsófia, Zorigt Burtejin és dr. Szalóki Ágnes jegyzi.A Telex megkérdezte az üggyel kapcsolatban az Amnesty International Magyarországot, amely válaszlevelében többek közt következőket írta: