Atombombával érne fel a magyar egyetemek kizárása az Erasmus+-ból

„Ez olyan, mintha atombombát dobtak volna a hazai felsőoktatásra” – így reagált a Qubitnak Fazekas János, az ELTE Közigazgatási Jogi Tanszékének docense arra, hogy az Európai Bizottság felfüggesztené az alapítványi fenntartású magyarországi egyetemek részvételét az Erasmus+ programban. Fazekas János szerint ha ez megvalósul, a továbbiakban nem sok értelme lesz alapítványi egyetemen tanulni, tanítani vagy kutatni, mert a hazai felsőoktatást húsz-harminc évvel ezelőtti állapotba veti vissza. Huszonegy magyarországi egyetem működik ilyen formában, többek között a Corvinus, a Soproni Egyetem, a Debreceni Egyetem, a MOME és a Semmelweis.

Népszava információi szerint az Európai Bizottság (EB) lépése mögött az áll, hogy az egyetemeket fenntartó alapítványokban fideszes politikusok is vezető tisztséget kaptak. Ilyen például Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter is, aki a Pannon Egyetem kuratóriumának elnöke. Navracsics az RTL Híradónak annyit mondott az Erasmus+ jövőjéről:

„Meglátjuk majd, hogy lesz.”

A miniszter állítása szerint az EB az eddigi tárgyalásokon nem kifogásolta, hogy politikusok ülnek az alapítványi kuratóriumokban. Navracsics abban bízik, hogy mindössze egy félreértésről van szó, és az EB nem a magyar diákokkal akarja megfizettetni a magyar kormánnyal fennálló vitájának költségét.

telex.hu