Mostanra jól látszik, hogy az orosz gazdasága szankciók ellenére nem fog összeomlani 2023-ban

A szankciók hatása: összeomlás nem lesz

Mostanra jól látszik, hogy az orosz gazdasága szankciók ellenére nem fog összeomlani 2023-ban.

Innentől a cikk csak a Kör tagjainak olvasható.

Bár a 2022. tavaszi előrejelzések még 10% körüli visszaesést vetítettek előre arra az évre, végül várhatóan „csak” 3- 4% körüli lesz a recesszió. Ezt persze annak kontextusában kell értelmezni, hogy a 2022-es esztendő már a negyedik év 2014 óta, amelyet az orosz gazdaság recesszióban tölt, 2023 pedig az ötödik. Bizonyos, hogy az európai energiaszállításokból származó bevételek kiesését meg fogja sínyleni az orosz költségvetés, ám az összeomlást a jóléti intézkedések fokozatos leépítésével minden bizonnyal el tudják kerülni. Összességében tehátkataklizma helyett elhúzódó, lassú leépülés várható.

Hasonló a helyzet a szankciók orosz iparra gyakorolt hatásával is. Bár a szankciók és a nyugati cégek kivonulása egész iparágakat hoz nehéz helyzetbe, komplett szolgáltatási szektorokat lehetetlenítve el, ez sem fog társadalmi vagy gazdasági összeomlást eredményezni. Az orosz gazdaság állami és nem állami szereplői – egyelőre legalábbis – meglehetősen kreatívan képesek helyettesíteni a nyugati importot. Bár azonos minőségű helyettesítésre szinte soha nincs lehetőség, az alapvető működést a legtöbb szektorban képesek megőrizni, még ha csak a kilencvenes évek színvonalán is.

photo_camera Lada személyautók a toljatti gyár udvarán 2022. április 1-jén Fotó: YURI KADOBNOV/AFP

A helyzetet a regresszív importhelyettesítés kifejezés írja le a legjobban: bár a nyugati importot alacsonyabb műszaki színvonalú alternatívákkal váltják ki, az alapvető működőképesség megőrzéséhez ez is elég. Jó példa az autógyártás: a nyugati cégek távozásával csak ABS, övfeszítő és légzsák nélküli autókat tudnak gyártani saját bázison, közlekedni azonban végső soron ezekkel is lehet. Emellett a patinás Moszkvics nevet feltámasztva kínai autókat is elkezdtek gyártani, amelyek nem veszik fel a versenyt a távozott nyugati márkákkal, de még így is jobbak, mint amiket Oroszország önállóan tudna készíteni. Összességében tehát az iparban is az a helyzet, mint a gazdaság egészében:összeomlás helyett fokozatos, elhúzódó, menedzselt leépülés várható.

Putyin utódlása

Bár várhatóan csak 2024 első felében lesz elnökválasztás Oroszországban, ez így is jelentősen meg fogja határozni az orosz politikát a 2023-as esztendőben. Több párhuzamos forgatókönyv is felvázolható arról, hogy vajon mi jön a mostani Putyin-ciklus után. Bármelyik valósul is meg, már 2023 folyamán, leginkább az év második felében látni lehet majd az erre utaló jeleket.

Az egyik legvalószínűbb kimenetele az elnökválasztásnak, hogy Putyin úgy dönt, marad még legalább egy elnöki ciklusra.A 2020 januárjában végrehajtott alkotmánymódosítás értelmében lehetősége van akár további két ciklusra is pozícióban maradni. Ennek formális oka, hogy az alkotmánymódosítás után „újrakezdődött” az elnöki ciklusok számolása, így tehát megkerülhető az a továbbra is megmaradt korlát, hogy egy személy egymás után legfeljebb kétszer lehet elnök. Ha Putyin marad, akkor valószínűleg nem lesz alapvető változás az Ukrajnához való viszonyban.

A 2020-as alkotmánymódosítás nyitotta meg a lehetőségét egy olyan forgatókönyvnek is, hogy Putyin formálisan távozik ugyan az elnöki székből, ám valójában megőrzi a hatalmát és a befolyását,tehát menedzselt átmenetre kerül sor.Ezt a forgatókönyvet a posztszovjet szakirodalom kazah modellnek is nevezi: Nurszultan Nazarbajev volt kazah elnök 2019-ben úgy távozott az elnöki székből, hogy egyrészt megtartotta magának a Nemzeti Biztonsági Tanács elnöki posztját, sőt, átvitt oda számos elnöki kompetenciát is. Másrészt a parlamenttel létrehozatott magának egy teljesen új „nemzetvezetői” pozíciót, melynek lényege, hogy ő és családja élethosszig szóló mentelmi jogot kapott. Harmadrészt hűséges hívét, Kaszim-Zsomart Tokajevet ültette az elnöki székbe, biztosítandó, hogy az utód ne veszélyeztesse a hatalmát. Éppen ez a modell ért véget 2022 januárjában, amikor a Tokajev-féle elit leszámolt az előző elnök gyámkodásával.https://444.hu/2023/01/11/racz-andras-mi-varhato-az-oroszukran-haboruban-2023-ban-2-resz

photo_camera Kaszim-Zsomart Tokajev kazah és Vlagyimir Putyin orosz elnök Szocsiban, 2022.