Miskolc. Jó célokért dolgozó szakembereket likvidáltak. Szvoboda az Északmagyarnak

Azért a politika nem áll messze öntől? Kampányfőnöke volt Veres Pálnak. 
Persze, hogy érdekel a politika, végzettségem szerint is politológus vagyok. Veres Pálnak pedig azért akartam segíteni, mert azt gondoltam, lehet jobban vezetni a várost, mint az előző ciklusban tették.

Csapjon az asztalra! 

Térjünk vissza a levélre! Mit szólt hozzá a polgármester úr, és miért nem személyesen mondta el neki az aggályait? 
A levelet a frakció tagjainak címeztem, de a levélben egy sor sem lehetett meglepetés polgármester úr számára, hiszen számtalanszor elmondtam az aggályaimat. A felvetéseim nagy részében egyet is értünk.

De egy polgármesternek számos eszköze van arra, hogy rendet vágjon. 
Remélem, hogy ha már kiszivárogott a mondandóm, ez arra sarkallja majd őt, hogy az asztalra csapjon. A Földes érdekében megtette, tudom, hogy ha érzi maga mögött a támogatást, képes rá.

Vegyük végig a megfogalmazott kritikákat! A levelében azt írja, hogy sem szakmailag, sem morálisan, sem etikai mércéje szerint nem tud közösséget vállalni ezzel a csapattal (Velünk a Város – a szerk.) Miért? 
Mert sokan az alapvető szakmai és morális összefüggéseit sem értik a városvezetésnek és a politikának.

Ez vélhetően nem most derült ki.
Nem, de mostanra jutottam el oda, hogy már nem tudok többet tenni. Morálisan számomra vállalhatatlan, ha az előző vezetést hibáztatjuk valamiért ellenzékből, aztán hatalmon ugyanazokat a dolgokat elkövetjük.

Eltusolták

Kérem, mondjon példát az okokra!
Sajnos számos példa van a legkülönbözőbb területekről. Döntésképtelenség, hozzá nem értés, teszetoszaság, sodródás, személyes érdekek előtérbe helyezése, pártpolitikailag elfogult városi sajtó. Csupa-csupa olyan dolog, ami ellen 2019-ben a kampányban szót emeltünk. De említhetem a DK-s Mokrai Mihály önkormányzati lakásvásárlási ügyét konkrétan is, ami egy tökéletes példa arra, hogy lehet egy ügylet akár jogszerű is, ha éppen nem etikus. Ilyet ugyanis nem tehet egy olyan politikus, aki az Internacionáléban azt énekli, hogy állnak még a paloták. A frakció viszont arra sem volt képes, hogy erről a jelenségről nyíltan beszéljen. Volt kezdeményezés etikai vizsgálatra, de azt eltusolták. Ugyanígy az sem elfogadható például, ha egy baloldali politikus nem meri náci karlendítésnek nevezni a náci karlendítést, csak azért, mert azt épp egy pillanatnyi szövetségese tette. Ezek nálam nem férnek bele, és ma nincs egy olyan rendszer a város vezetésében, ami kikényszeríti a tisztességet, ha már egyesekből belülről nem fakad.

A jelen helyzetet a leírtakban úgy ábrázolja, hogy az el nem végzett rendszerépítési és politikai munka következménye. Ezt, hogy érti? 
Az előző városvezetés idején volt egy centralizált, szigorú akaratátviteli struktúra, amely hatékonyan működött, de azt a mostani városvezetés sokszínűségéhez nem lehetett adaptálni. Viszont a mostaniak soha nem építettek fel saját rendszert, pedig számos javaslatot tettünk a kommunikáció, a döntéshozatal, a városfejlesztés, a turizmus, a kultúra, a rendezvényszervezés területén. Olcsóbbat is és hatékonyabbat is. De hiába vannak tehetséges, okos emberek is a városvezetés környékén, ha a végeredmény mégiscsak nulla, mert a többségi akaratot két-három ember szét tudja trollkodni. És sajnos sok a lusta, ostoba, vagy épp szükségtelenül önjáró szereplő is. Ezeket egy erős rendszer tudja egy irányba terelni, vagy kiszűrni, de ez a rendszer sosem épült ki, mert már a rendszerépítést is széttrollkodták.

Keresztbe tesznek

Ez kinek az érdeke „házon belül”? 
Akik nem érdekeltek a polgármester sikerében.

Miért nem? 
Mert a polgármester sikere nem az ő pártpolitikai, vagy személyes sikerük. Nézze, minden korszakot egy polgármesterrel azonosítunk. Volt Kobold-éra, Káli-éra, Kriza-éra és most van egy Veres-éra. A sikert és a kudarcot is ezekhez a nevekhez kötjük. Ha a város 2019-2024 között sikeres, azt a választók Veres Pálnak tulajdonítják, mert ő a polgármester. Az nem az egyes pártok sikere lesz, hanem Veres Pálé és van olyan városvezető párt, amelyik a saját nevét szeretné építeni, nem a polgármesterét.

Polgármester úr a legtöbb kritikát a városvezető frakciócsoporton belül a DK-tól kapja, róluk beszél? 
Igen, a miskolci DK-ról beszélek. Az, hogy keresztbe tesznek a városvezetésnek számtalan esetben tetten érhető. A kisstílű személyeskedések, obstrukciók, hazudozások mindennaposak – csak a saját személyes és pártos érdekeik fontosak. Vagy amikor a közgyűlésben a három szavazatukat arra használják fel, hogy folyamatos bizonytalanságban tartsák a frakciót. Például, mikor tavasszal a hitelfelvételről volt szó – a kötvényvisszafizetés és fejlesztések kapcsán felmerült nyolcmilliárd forintról beszélek -, akkor is nemet mondtak, a mostani kamatszintek miatt már történelmi károkat okozva ezzel a városnak. De mondhatnám a frakciószabályzatot is. Azért nem fogadták el, mert az frakciófegyelmet várt volna el, vagyis, ha frakciótöbbség valamit akar, ahhoz igazodni kell. De milyen demokrata az, aki a többségi elvet nem fogadja el? Megmondom, nem demokrata.

Mint politológus, mire következtet az előzőekből? 
Arra, hogy a legerősebb ellenzéki párt szeretnének lenni Miskolcon és ez mindennél fontosabb. Fontosabb a szakmaiságnál, a tisztességnél, az igazmondásnál. És megkockáztatom, hogy ez még a város érdekénél is fontosabb nekik.

Likvidált szakemberek

Akkor nem győzelemre játszanak? 
Így van. Nekik kell a legerősebbnek lenniük az ellenzéki oldalon, még akkor is, ha a következő önkormányzati választáson számukra és a baloldal számára ez vereséget is jelent. Amit a DK Miskolcon művel, az nem más, mint politikai károkozás. Jó célokért dolgozó szakembereket likvidáltak, lehetetlenítettek el a polgármester úr és a város mellől, folyamatos bizonytalanságot teremtenek, és ez a jövőben is így lesz.

Mondjon neveket, aztán meglátjuk, igaza lesz-e! 
Ezt nem tehetem. Maradjunk annyiban: volt közvetlen kollégám áll a „lista” élén. Nézze, 2019-ben egy nagyon erős csapat állt össze a polgármester mögött és az első pillanattól nyírják őket személyes és politikai érdekből, pont azért, mert a polgármester személyes stábja tehetséges, szorgalmas és a leginkább azért, mert a polgármesterhez lojális.

De erre, hogy kerülhet sor, hiszen ő a polgármester, ő miért engedi?
Mondtam neki sokszor, de attól tarthat, hogy elveszíti a közgyűlési többségét, másfelől személyiségéből adódóan, utálja a konfliktusokat.

Az egy vezető esetében nem túl jó tulajdonság, azt is mondhatni rossz ómen. 
Hogy polgármester úr békére törekvő, az egy hatalmas erény. Az viszont, hogy konfliktuskerülő, nem feltétlenül az. Ő komolyan gondolja, hogy mindenkivel együtt akar dolgozni, aki tenni akar Miskolcért, csak amikor átverik, akkor lebénul.

Lehet egy ilyen sok pártból, civil szervezetből álló teamet jól koordinálni, egy vágányra tenni? 
Vannak külföldi példák is, például Hollandiában, de jól működő, sokszínű nagyvárosok vannak itthon is: Szeged, Pécs, vagy Szombathely is például.https://www.boon.hu/helyi-kozelet/2023/01/politikai-terrorizmus-amit-a-dk-muvel-miskolcon

boon.hu