Rákay Philip: Folyamatosan megy annak a sejtetése, hogy én egy semmihez sem értő, zenetévés hülyegyerek vagyok

„Van egy olyan sejtésem, hogy sokan szeretnének majd az Aranybulláról is hallani, de azt tartjuk meg a desszertnek!” – mondta a moderátor a nagyjából ötvenfős közönségnek, miközben Rákay Philip kávét főzött az egyiküknek, azzal viccelődve, hogy rajzoljon-e dollárjelet a kávéhabba.

Rákay Philip műsorvezetővel és producerrel azért is lehet mostanában sokat találkozni – már a megafonos Facebook-hirdetéseken túl -, mert:

Ilyen előzmények után voltunk ott csütörtök este a Budapest belvárosában lévő Scruton közösségi térben: itt tartottak egy beszélgetést Rákay Philippel, ami egyszerre volt életútinterjú, de szólt a nemrég megjelent Aranybulláról, annak fogadtatásáról és a 2024-ben megjelenő Petőfi-filmről is. De az elején, egyfajta szokásként, Rákay Philip készített kávét két vendégnek, és megvitatták a kávézási szokásait is.

Ezután a moderátor, Sal Endre újságíró arról kérdezte Rákay Philipet, hogy miért van ő ennyire előtérben, és hogy idézőjelben miért szeretik őt olyan sokan. Hamarosan eljutottunk 2002. április 13-ig, a Kossuth téri fideszes nagygyűléshez, ami Rákay életében fordulópont volt. Ekkor ő még a Z+ zenecsatornán és a Magyar Televízióban dolgozott, és szerinte amikor meglátták őt a színpadon, a médiában sokan hördültek fel azt gondolva, hogy „kígyót melengettek a keblükön”, miközben

azért „mégsem a Ku-Klux-Klan nagygyűlését, hanem az éppen regnáló miniszterelnök nagygyűlését vezettem le”.

Elmondása szerint ezután az a világ, amiben ő a karrierjét építette, pillanatok alatt megszűnt, a baráti társasága napok alatt lecserélődött, sőt, egyszer őt és a családját is el akarták ütni az utcán. Mindennek ellenére nem bánta meg, hogy kiállt, hatalmas élmény volt neki a Kossuth téri nagygyűlés, akárhányan is voltak ott, de „most ne menjünk bele, hogy negyvenezren, ahogy az RTL Klub mondta, vagy kétmillióan, ahogy én”.

A moderátor ezután rákérdezett, hogy erről a szerepléséről tudott-e előzetesen a Z+. Rákay azt mondta, hogy nem, de valójában őt már nem érdekelte, hogy mit mondott volna a csatorna. A műsor levezetése után viszont őt egyből kirúgták, „a liberális tolerancia jegyében”, tette hozzá.

Szerinte 2002-ben ő mindent kockára tett, és nem azért, mert veregették a vállát vagy mert előre megígértek volna neki dolgokat – sőt, szerinte a Fidesz hátszele nélkül lett sikeres. Elmondta, hogy 2002 óta rengeteg dolgot csinált, például polgári köröket szervezett, százötven részes történelmi műsort készített vagy épp ingatlanfejlesztő céget alapított, miközben nem párttag, nem függ senkitől, de a média egy része nem érti meg, hogy valaki úgy is lehet sikeres, hogy nincsenek állami szerződései, „pedig lehetnének, mert nincs olyan törvény, hogy Rákaynak ne lehetnének a Fidesz-kormány idején”ennek ellenére

folyamatosan megy annak a sejtetése, hogy „én egy semmihez sem értő, egyébként zenetévés hülyegyerek vagyok”.

telex.hu