Hogy melyek lehetnek ezek a feladatok? Sok olyan van, amit szívesen átadnának az önkormányzatok, de kevesebb, aminek átvételére a kormány nyitott is. A helyi sportlétesítmények üzemeltetése ilyen lehet, különösen, hogy ezeknek a fenntartási költségét nagyon megdobta a rezsi emelkedése. Több önkormányzat kénytelen is volt bezárni némely sportlétesítményét, bár néhányan kaptak erre extra állami támogatást, így nyitva tarthatták mondjuk az uszodájukat.

Volt önkormányzat, amelynek mentőövet dobott a kormány
© Veres Viktor

Sok önkormányzatnak amúgy is púp a hátán az olykor túlméretezett, állami beruházásként megépített, majd fenntartási kötelezettséggel a településeknek „ajándékozott” stadion, tanuszoda, kézilabdacsarnok. Főleg, ha ezek kifűthetetlenek, sokszor kihasználatlanok, ráadásul a helyiek talán jobban is örültek volna járható utaknak vagy más állami ajándéknak. Mivel

a beruházó kormánynak is kellemetlen, ha lelakatolva, üresen áll és lerohad egy-egy ilyen sportlétesítmény, nyitott lehet az átvételükre.

Olyannyira, hogy az MJVSZ társelnöke, a 140 ezer lakosú Pécset irányító Péterffy Attila a hvg.hu-nak azt mondta, ő úgy tudja, a kormányzat már foglalkozik is az önkormányzati sportlétesítmények állami fenntartásba vételével, vizsgálja ennek lehetőségét. A polgármester szerint felmerülhet még az önkormányzati szakrendelők állami átvétele is, bár „én ennek nem örülnék”. A nagyvárosok és agglomerációjuk közösségi közlekedésének finanszírozásába is számít kormányzati segítségre.

Péterffy Attila, Pécs polgármestere, az MJVSZ társelnöke
© Sóki Tamás / MTI

Pécs polgármestere szerint is „érdekében áll” az MJVSZ-nek Cser-Palkovics András szolidaritási adóval kapcsolatos javaslata, de szerinte az önkormányzatoknak többlet terhet jelentő új számítási mód halasztása mellett az adónem teljes felülvizsgálatát is érdemes felvetni. Szerinte ahelyett, hogy a költségvetés „elnyelné”, a városok által fizetett adót az agglomeráció fejlesztésére is fordíthatnák. Péterffy olyan területet is említett, ahol az állam által átvett feladatot a települések visszavennék:

mivel eddig csak negatív hatásáról hallottam, szerintem az építéshatósági hatáskört és feladatokat vissza kellene adni a településeknek, így ismét az ő felelősségük lenne a településkép alakítása.

Ha személyesen Orbán Viktorral nem is tudnak tárgyalni, a megyei jogú városokon kívül egy másik önkormányzati csoport is kormányzati segítségben reménykedik – ráadásul nem is hiába. Ezek a megyei önkormányzatok, amelyekkel Gulyás Gergely miniszter ígérete szerint hamarosan szintén egyeztet a kormányzat. Ezt erősítette meg a hvg.hu-nak a 19 vármegye önkormányzatát tömörítő Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke is.

Nincsenek könnyű helyzetben a vármegyei önkormányzatok sem
© MTI / Czeglédi Zsolt