Cementgyár. Az újrahasznosításra alkalmatlan, például klórtartalmú műanyagok elégetése során dioxinok keletkeznek, amelyeket nem lehet teljes mértékben kiszűrni

Czompoly Csaba mindenekelőtt leszögezte, hogy semmi esetre sem a fejlődés, a modernizálás ellen szól a petíció. Hogy mégis belekezdett, azzal magyarázható, hogy komoly aggodalomra ad okot a cementgyár hozzáállása a környezetbe jutó káros anyagok, elsősorban a dioxinok kérdéséhez.

Hogy jobban megértsük a probléma kiváltó okát, tudnunk kell, hogy a cement gyártásánál van egy olyan munkafolyamat, amely során rendkívül magas hőt kell előállítani. Ehhez a cementgyárak gyakran hulladékot használnak, hogy ne kelljen meg nem újuló és drága fosszilis (szén, olajszármazékok, földgáz) energiahordozókat vásárolniuk.

Laikusként azt mondhatnánk, hogy ez kölcsönösen előnyös helyzet, hiszen hasznos hőt tudnak előállítani a szemétből, s nem kell azt a hulladéktárolókba szállítani. Ráadásul – a tornai cementgyár fejlesztési tervéből kiderül – a bővítés egy válogatósor beállításával is számol, azaz elégetésre csak olyan hulladékanyag kerülne, amelyet már semmilyen módon nem lehet újrahasznosítani. A tiltakozást kezdeményező Czompoly Csaba szerint a problémát éppen ez okozza.

Az, hogy az újrahasznosításra alkalmatlan, például klórtartalmú műanyagok elégetése során dioxinok keletkeznek, amelyeket nem lehet teljes mértékben kiszűrni.

Tudomása szerint még a legmodernebb szűrőberendezések használata ellenére is kimutatták ezeknek a mérgező anyagoknak a jelenlétét holland és spanyol szemétégetők közelében.

czompoly
Fotó:  Czompoly Csaba archívuma
Czompoly Csaba, aki mindenre elszánt társaival a petíciót elindította
Mik azok a dioxinok?

A budapesti Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapja arról ír, hogy a dioxinok olyan színtelen, szagtalan vegyi anyagok, amelyek egy része (az összesen 210 féle vegyületből 17), különböző mértékben ártalmas az egészségre.

A dioxinokat nem lehet betiltani, mivel szándékosan sehol sem állítják elő, és nem is használják, hanem bizonyos kémiai folyamatok melléktermékeként keletkeznek. A természetben is előfordul, például vulkánok, erdőtüzek esetében, hogy dioxinok képződnek, de többségében ipari tevékenység, illetve hulladékégetés következményeként.

A dioxinoknak kitett élő szervezetben idegrendszeri, szaporodási, fejlődési zavarok léphetnek fel. Gyerekeknél romlik a tanulási képesség, az immunrendszer károsodásával gyengül a szervezet védekezőképessége és nő a későbbi életkorban előforduló daganatos megbetegedések valószínűsége.

Veszélyt jelent-e a dioxin Tornán?

A kérdésre a cementgyár részéről folyamatosan az a válasz, hogy ilyen veszélytől nem kell tartani. A Magyar7 kérdésére Alžbeta Timárová, a cementgyárat üzemeltető Danucem Slovensko Rt. kommunikációs menedzsere azt mondta, hogy

„a tervezett modernizáció semmilyen hatással nem lesz a levegő minőségére, ezért az üzem környezetében élő lakosok bárminemű félelmei alaptalanok”.

Hozzátette, hogy a tervezett technológia megfelel a piacon elérhető legmagasabb minőségi követelményeknek. A szóvivő azt is megírta, hogy üzemük a hagyományos tüzelőanyagok kiváltásával éves szinten 45 ezer tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, amelyet az energiatakarékosság és a környezetvédelem mellett most már geopolitikai indokok is alátámasztanak.

A petíciót kezdeményező Czompoly Csaba és társai ismerik a cementgyár érvelését. Félrevezetőnek tartja azonban, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének nagyszerűségét hangoztatják csupán.

Tisztában van azzal, hogy a gyár által prezentált mérési adatok a dioxinoknál határérték alatt vannak, szerinte azonban nem éppen bizalomgerjesztő, hogy évente csak két alkalommal végeznek ilyen méréseket. Az év túlnyomó része tehát mérés nélkül marad. Az országban kevés olyan cég van, amely ezeket a méréseket el tudja végezni, ezért a két mérési napot jóval korábban egyeztetik, tehát nem szúrópróbaszerűen folyik az ellenőrzés. Folyamatos mérésről pedig szó sincs.

A tornai cementgyár modernizációs tervezete a környezetvédelmi minisztérium előtt van.https://ma7.sk/tajaink/megbocsathato-kibocsatas-vagy-mereg