Az Espooi Egyezmény adta keretek között NEMZETKÖZI környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatását kezdeményezte a Magyar Kormánynál a Zöld Kapcsolat Egyesület. Álláspontjuk szerint a Tornai Cementgyár „modernizációja” határon átnyúló szennyezést okoz, ezért a hatásvizsgálati eljárásban a szlovák határ mindkét oldalán élőknek joguk van a környezeti információkhoz való hozzáféréshez és a részvétel lehetőségéhez. Ezen jogok biztosítását azonban elmulasztotta a szlovák fél.
A tornai cementgyár „fejlesztése” a határon átnyúló levegőszennyezés jelentős növekedését okozhatja a határ menti települések számára Magyarországon is. Az uralkodó szélirány miatt különösen a Torna és Bódva völgyben élő lakosságot, a védett és fokozottan védett természetvédelmi területeket (pl. Aggteleki Nemzeti Park) érintően növekedhet a már eddig is tapasztalható légszennyezés.
Kizárólag nemzetközi hatásvizsgálati eljárás folyamatában tisztázódhat, hogy milyen hatásokat jelenthet a térség levegőminőségére a cementgyár működése, az együttégetett hulladék mennyiségének tervezett mintegy 78%-os kapacitásnövelésével, azaz 115 ezer tonna hulladék égetésével.
A miskolci székhelyű Zöld Kapcsolat Egyesület, mint környezeti jogérvényesítésben tevékenykedő társadalmi szervezet támogatásáról biztosította a beruházás ellen protestáló lakosokat, önkormányzatokat és a mai napon kérelmet nyújtott be Dr. Nagy István agrárminiszterhez, valamint dr. Rácz András környezetügyért felelős államtitkárhoz.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a Szlovák Köztársaság nem teljesítette az Espoo-i egyezmény szerinti eljárási kötelezettségét, amikor nem értesítette hazánkat az eljárás indításakor. Az egyesület azt kéri és kezdeményezi, hogy miután Magyarország egyértelműen hatásviselő fél, lépjen be a Danucem Slovensko a.s. Részvénytársaság által kezdeményezett környezeti hatásvizsgálati eljárásba. A magyar kormány határozottan érvényesítse lakosainak érdekeit, és kérje az Espooi Egyezmény által lehetőséget biztosító nemzetközi hatásvizsgálati eljárás lefolytatását.
Mint ismeretes a Zöld Kapcsolat Egyesület, a környezetvédelmi hatóság által, a miskolci cementgyár (HCM 1890 Zrt.) számára kiadott környezethasználati engedélyt a Sajó-völgyet érintő, egészségkárosító levegőminőség feltételezett növekedése miatt hat évvel ezelőtt megtámadta, s ez a bírósági eljárás jelenleg is tart. Időközben az Európai Bíróság már elmarasztalta hazánkat, mert nem teljesítette Magyarország a légszennyezésre vonatkozó kötelezettségeit például a Sajó-völgyében, és a PM10 részecskék (szállópor) aránya rendszeresen túllépi az egészségügyi határértéket, amelyet uniós rendelet állapít meg. Márpedig a PM10 részecskéknek való tartós kitettség az uniós bíróság szerint is növeli a szív- és érrendszeri, valamint a légzőszervi megbetegedések és a tüdőrák kockázatát.
Az egyesület az Agrárminisztériumnak küldött beadványában felhívja a figyelmet arra, hogy a tájékozódásra és véleménynyilvánításra kizárólag akkor van lehetősége az érintett lakosságnak (határon innen és túl), ha saját anyanyelvén is hozzáférhet az életminőségét alapjaiban befolyásoló környezeti információkhoz és részvételt szerezhetnek jogaik gyakorlásában.
Kiadta:
Zöld Kapcsolat Egyesület
Miskolc, Magyarország
További információ:
zoldkapcsolat@gmail.com