A Greenpeace szerint bár ezek zöld beruházásként jelennek meg, egy akkumulátor gyár nagyon sok veszélyes anyagot és vizet használ a működése során.
„Felmerül a kérdés, hogy a magyar energia rendszer fel van-e készülve, hogy ilyen fokú energiát tudjon szolgáltatni, hogy egyáltalán ellássák ezeket a nagy gyárakat. Szintén kérdéses, hogy lesz-e elegendő víz, mivel az akkumulátor gyárak egy jelentős részét elpárologtatják”
– fogalmazott Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
A Greenpeace munkatársa arra is emlékeztetett, hogy az Egyesült Államokban az ekkora beruházásokat – például a Tesla gyárát – mindentől távol, a sivatag közepére telepítik. A környezetvédők szerint Magyarországon szennyezett ipari területeken, barna mezős beruházásokként kellene megvalósítani az ilyen gyárépítéseket.
A Greenpeace mindig annak az érdekében üvöltözik, aki a legtöbbet fizeti nekik.
Miközben Orbán Viktor meggyőződésből volt kommunista, ja nem: liberális, ja nem: euroatlantista, ja nem: polgári, ja nem: kereszténydemokrata, ja nem: nemzeti, ja nem: illiberális, és most éppen euroszkeptikus.
Nocsak! Neked még a bérzöldekről is a Zorbánc jut eszedbe? Szerelmes vagy belé? Vagy csak az evolúció bizonyítéka, a hiányzó láncszem vagy. Már nem egészen állat, de még nem gondolkodni képes ember. Nyilvánvaló, hogy a marharépa hozzád képest nem is gyökér. 😛
Látom, csak személyeskedni tudsz, de érdemben nem tudsz vitatkozni azzal, amit írtam… Szánalmas vagy!
Miért? Írtál valamit? Csak hörögtél, vinnyogtál és véres-habos pofával bőgtél, nem is a témához illőt. 🙂
Oké Gyökér, véleményedet az azt megillető helyre, az ősi azték isten, Gugolkakán Nagy Piramisa alá teszem. 🙂
Az USA fejlesztésének középpontjában a zöld energiákra épülő iparmodernizációs, iparmegújulási program megvalósulása szerepel, hogy az USA megőrizhesse első számú világgazdasági nagy erejét. Európa is kezd felébredni csipkerózsika álom általi éber kómából és először Európában Macron Francia elnök gondolkodik még leglogikusabban ,hogy Európa is megőrizhesse versenyhelyzetét, versenyképességét, hogy itt is zöld energiára, környezetkímélő erre épülő iparmegújítási & iparmodernizációs program kell sőt olyan ösztönzők ami idővel kiválthatja az akkumulátorokat is ezt már mások is mondják a hidrogénautók. Hidrogénbontás alapon működő hidrogén autók amelyek vízzel működnek ez az akkumulátorokat is kiválthatná. Hidrogén a kulcsszó. Protekcionista hazai gazdaság védelme és környezetkímélő iparmodernizációs program kell és EU hazai termékek vásárlása ezen termékekkel amik hazai uniós termékeket, árúkat támogatják hazai termékek vásárlásával ezzel kiegészülve ez az EU válasz kell uniós belpiacon működő vállalkozások támogatása plusz amivel munkahelyet lehetne teremteni. Vagyis „hal helyett hálót adj”. „Buy European” program ami az Európába működő cégeket hozná helyzetbe ,hogy itt maradjanak sőt további fejlesztéseket hajtsanak végre több európai cég a tagállamokban ezzel fejlesztve termékek előállításával az EU-t. 4 program fut az EU-ban. 1. Európai uniós 7 évenkénti 7 éves költségvetési ciklus amelyekkel tagállamokat támogatják, 2. Uniós fejlesztési és kohéziós felzárkózási alapok, 3. Helyreállítási alapok, 4. Újjáépítési alap amit pedig Ukrajnának szánnak, ötödik 5. pedig legjobb megoldás lenne végre ez a „Buj European” (Vásárolni Európai) vagyis vásárolj EU-s terméket és gyárts EU-ban így vásárlással és gyártással Európát is helyzetbe lehetne hozni. Mert a nagy óriások is az USA és Kína hasonló zöld energiás iparmegújítási – iparmodernizációs programot hajtanak végre saját gazdaságukat hozva helyzetbe EU-nak is ez követendő példa kell, hogy legyen.
„Előrebocsátom: se okostelefonom, se autóm, se e-rollerem, se elektromos borsőrlőm. Semmiféle gyöngéd érzelmek nem fűznek tehát az akkumulátorokhoz; mint ahogy ahhoz az Európai Bizottsághoz se, amely az alacsony kibocsátású mobilitás európai stratégiájában
kifejezetten leszögezte: „ki kell alakítani az elektromos járművek új generációs akkumulátorcelláinak hazai termelőbázisát”.
De ha egyszer ki kell alakítani, akkor ki kell alakítani – ki vagyok én, hogy felülbíráljam a zöld progressziót.
Ellenben van itt nekünk egy Fekete-Győr Andrásunk, aki amellett, hogy miniszterelnökjelölt-jelölti programjába eminens européerként külön beleírta, hogy 2035-től kizárólag elektromos autókat engedne forgalomba hozni, minden morális és környezeti fenntartás nélkül vásárolt magának egy elektromos rollert (amelyet aztán idő előtt használhatatlanná is tett, drasztikusan lerövidítve egy földrészeken átívelő gyártási folyamatban elkészült árucikk élettartamát).
Erre most ugyanő kikel az „élhető jövőt” veszélyeztető „környezetpusztító” akkumulátorgyár ellen.
Miért, eddig vajon mi volt az elképzelés, hogyan jönnek létre az oly kívánatos e-járművek?
Biovetőmagból kelnek ki a kiskertekben, az akkumulátor pedig egyfajta belső szervük, amely az egyedfejlődés adott pontján pici kicsi sejtecskékből magától kialakulna, ha a NER hagyná?
Vagy eddig se volt kérdés, hogy a szükséges kobaltot gyakran gyerekek bányásszák Kongóban, hogy a lítiumot napi 21 millió liter víz felhasználásával nyerik ki az Atacama-sivatagban, hogy minden egyes tonna kibányászott ritkaföldfém után egy tonna radioaktív hulladék keletkezik Mianmarban, valamint hogy ahhoz a bizonyos e-rollerhez is kellett valahol egy kínai gyár – de amíg nem lehetett tőkét kovácsolni a bolygóféltésből, addig mindez irreleváns volt?
Csillogó szemmel, a padból majd’ kiesve jelentkezik, hogy Brüsszel néni, nekem minden porcikám kívánja ám a mielőbbi 100 százalékos e-mobilitást (ne várjunk addig, amíg jön egy jobb technológia);
aztán hátradől, hogy oldják meg a környezetkímélő előállítást a mianmari milíciák,
mi pedig utána majd büszkén kitesszük magunkra a „Kibocsátásmentes Európa” kitűzőt.”
„(ne várjunk addig, amíg jön egy jobb technológia);”
„A f@szom fog hetekig-hónapokig hánykolódni az óceánon, inkább megvárom, amíg jön egy jobb, fejlettebb technológia!” (Cristoforo Colombo nemrég előkerült első hajónaplójából)
Neve is van annak akitől idézted ezt a sületlenséget?