A szakszervezet szerint sikerrel zárult a Bosch-sal folytatott bértárgyalás, ahol a hónapok óta húzódó béremelés kérdésére sikerült pontot tenni. A cég, azaz a maklári Robert Bosch Automotive Steering Kft. és az Életre Tervezett Munkavállalók Országos Szakszervezete (ÉTMOSz) január 31-én állapodott meg a bérezésről, eszerint
a korábban megállapodott 10%-os alapbéremelésen felül további 5%-os alapbéremelést kapnak, ezenkívül a SZÉP Kártya keret bruttó 450 000 Ft-ra emelkedik minden munkavállalónak 2023-ban.
Az ÉTMOSz kifejezetten hatékonyan használta a sztrájk eszközét, mivel éppen az előre ütemezett tárgyalás másnapjára, azaz február 1-jére szervezték meg a munkabeszüntetést. A jelek szerint ennyi nyomásgyakorlás elegendőnek is bizonyult a cég hajlandósításához: a három fő dolgozói követelésből kettő előtt meghajolt a Bosch.
Az ÉTMOSz így a meghirdetett sztrájktól készséggel el is állt.
„A Bosch csoport leányvállalatainál Magyarországon minden évben a piaci környezetnek megfelelően és a törvényi előírások maradéktalan betartása mellett tárgyalunk a bérekről. A fizetéseket minden esetben úgy kell meghatároznunk, hogy a munkavállalók korrekt bérezést kapjanak és a vállalat versenyképessége is megmaradjon. A béremelés mértéke általában vállalatonként és tevékenységi területenként eltérő, amelyet az adott vállalat eredménye is befolyásol és függ az egyéni teljesítménytől is”
– írta a Mérce megkeresésére a Robert Bosch Automotive Steering Kft. Robert Bosch Automotive Steering Kft.
Lapunk kereste az ügyben Kozma Zsoltot, az ÉTMOSz elnökét, aki megerősítette, valóban győzelemként tekintenek a keddi megállapodásra.
„A visszajelzések teljesen pozitívak, örülnek a dolgozók”
– jelentette ki a szakszervezeti vezető.
Kozma azt is elmondta, hogy megértik a céget is abból a szempontból, hogy a vállalati költségek is emelkednek, de erről ők nem tehetnek, nekik, munkásoknak is kell fizetniük a számlákat. Örül neki, hogy végül nem került sor demonstrációra, mert „otthon sem úgy intézzük a vitákat a családban, hogy balhézunk”.
A munkáltató állítólag akkor azt közölte a szakszervezettel, hogy a telephelyen történő aláírásgyűjtés jogszerűtlen, mert nem történt róla előzetes egyeztetés. Kozma Zsolt arra hívta fel a figyelmet, hogy ez tavasszal – amikor a kötelező maszkviselés ellen gyűjtötték az aláírásokat – nem volt probléma.
„Nem akarjuk megállítani a munkafolyamatot vagy munkahelyi balesetet okozni, minden szabályt betartunk, de a munkáltatónak nem tetszik, hogy végigmennek a papírok a sorokon és a dolgozók aláírják”
– tette hozzá. Ugyan nem tudták pár nap alatt minden dolgozóhoz eljuttatni a kérdéseket, de az aláírásgyűjtést sikeresnek könyvelték el, a szakszervezet szerint a megkérdezettek 85-90%-a nem fogadná el a cég ajánlatát.
fOTÓ: Archív Miskolc