Különleges eset a Richter Gedeoné. Az EU-szankciók az egészségügy területén mozgó cégekre nem vonatkoznak. Orbán Gábor, a Richter Gedeon vezérigazgatója a nyáron azt mondta, a tevékenységük a Vöröskeresztére emlékeztet, a gyógyszerhez, a terápiához való hozzáférés szerinte ugyanis alapjog. Közben – akárcsak az OTP – a Richter is ki van téve az ukránok, például személyesen az egészségügyi miniszter nyomásának. És van olyan gyógyszermulti is, például a brit GSK, amelyik a Richterhez hasonló okokból maradt ugyan Oroszországban, de ottani profitjukat éppen a Vöröskeresztnek ajánlotta fel.
És van-e abban hazardírozás , ha egy cég úgy dönt, marad az orosz piacon? Az rendben van, hogy a szankciók feloldása után előnyt élveznek majd Oroszországban, de nem veszítenek-e ezzel sokkal többet, nem használja-e fel nevüket az orosz propaganda? Nos, a magyar cégeknek nincs akkora nevük, hogy ez reális veszély lenne. Más eset mondjuk a McDonald’s-é, amelyik olyan globális világmárka, hogy előbb szüneteltették a működésüket, majd 32 év működés után kivonultak Oroszországból.
A nép elszegényedik, az elit nem
Kalotay Kálmánnak személyes tapasztalata is van egy szankció sújtotta országgal. Az Egyesült Államok 1997-ben rendelt el kereskedelmi embargót Szudán ellenhttps://444.hu/2023/02/06/feketelistak-keringenek-oroszorszagban-mukodo-magyar-cegekrol
Mihajlov fedőnéven kémkedett Svájcban a KGB-nek Kirill, a pátriárka, akit Orbán személyesen védett meg a szankcióktól
Imádta a jó italokat, a síelést és a gyors luxuskocsikat. Egy friss svájci tényfeltáró anyag szerint a hetvenes évek elejéről fogva kémkedhetett a magyar kormány védelme alatt álló főpap.