Bréking. Fejleszthetik a Tisza ll. és a sajoszőgedi erőművet

A Telex úgy tudja, hogy nagyon hasonló paraméterekkel van egy terv a Tiszai Erőmű mellett is. E két projektnek a neve Mátra II. és Tisza II., és külön-külön is 0,5-1 milliárd eurós beruházások lennének.

Utóbbi helyszín Debrecen közelsége miatt kiemelten is fontos lenne az akkuiparnak.

A harmadik helyszínről nem hallottunk biztos információt., de van, aki szerint az is Tiszaújvárosban (a Tiszai Erőműnél) lenne. Ezek a CCGT gázturbinás erőművek a kormány tervei szerint esetleg nyerhetnek európai finanszírozást, ha a technológia fokozatosan hidrogén felhasználására is alkalmas lesz. A gázzal amúgy sokféle terve van Magyarországnak: tárolók, termelés, új vezetékek.

2. Hagyományos gáztüzelésű erőművek és ezek futamidő-hosszabbítása

A kormány olykor „egyszerű” gáztüzelésű erőművek tömeges építéséről is beszél, mert azt gondolja, hogy a földgáznak fontos kiegészítő és főleg kiegyenlítő szerepe lesz az atomra és megújulóra alapozó magyar energiastratégiában. Itt azonban valóban biztosra vehető, hogy az Európai Unió nem fogja a beruházásokat támogatni.

A kormány emellett nagy beruházási igénnyel vizsgálja a már működő erőművek életciklusának hosszabbítását. Ilyen hosszítás nem csak a gázos erőműveknél várható, hanem például Paks I., illetve a Mátrai Erőmű esetében is, de több kisebb gáztüzelésű erőmű élettartamának növelése is napirenden van. Mi konkrétan Litér, Lőrinci és Sajószöged gázerőműveinél hallottunk ilyen projektről.https://telex.hu/gazdasag/2023/02/20/orban-viktor-hatalmas-eromufejlesztest-jelentett-be-5-projekt-amire-gondolhatott