Nagy változásokat vetített elő az egészségügyben a Kórházszövetség konferenciáján Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára – adta hírül a napi.hu és a portfolio.hu.
A beszámoló szerit a politikus kevés konkrétumot mondott, de a kiemelt ügyek között emlegette, hogy radikális ápolásinap-csökkentésre törekednek a fekvőbeteg-ellátásban, mert meglehetősen magas a fekvőbetegek kórházban tartózkodási ideje. Míg itthon átlagban 9,8 napot van a beteg kórházban, addig Hollandiában 4,5, Dániában 5,5, Franciaországban pedig 9,1-et.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy a szakellátásában a „vattázást” is ki kell iktatni, vagyis meg kell szüntetni azt a jelenséget, hogy nem a valódi ellátási eseményt finanszírozza a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő. Példákat is hozott fel ilyen esetekre: volt, hogy egy megyei kórházban egy-egy esethez 6-7, valójában nem elvégzett ellátást könyveltek rá egy betegre, egy kis szakrendelőben pedig 19-22 beavatkozást rendeltek a beteghez az ellátása során. Hozzátette: „az lenne a cél, hogy valós értéken finanszírozzunk egy-egy beavatkozást”.
A jövőben a tájékoztatása szerint új rendszer szerint számolják majd ki a kórházak finanszírozási kereteit is, s tételesen végig nézik a kórházak kapacitását, azt, hogy hol milyen ápolási osztályokat tudnak kialakítani a megfelelő személyzetet biztosítva. Az ágyszám-fetisizmussal is leszámolna az egészségügyi kormányzat: szeretnék megértetni a kórházak vezetőivel és a helyi politikusokkal is, hogy az ágyszám önmagában nincs összefüggésben a betegellátás minőségével.
A szemléletváltásra Takács szerint a társadalom elöregedése miatt is szükség van.https://hvg.hu/itthon/20230222_Az_egeszsegugyert_felelos_allamtitkar_harcot_hirdetett_a_korhazi_ellatasban_vattazaskent_ismert_csalasokkal_szemben#rss