A Debreceni Egyetem szociológusai arra is rámutattak, hogy a hatalom viszonylag könnyen megtehetné, hogy gondoskodjon a legkirekesztettebb társadalmi csoportokról, de ehelyett igyekszik megbélyegezni és szembefordítani őket egymással.
Ahogy az orvosi marihuána kérdésében is makacsul különutas a magyar kormány: hiába segíthetne legalább százezer magyar beteg kínjain a kannabisz, az EU-ban egyedüliként továbbra is tiltja a használatát.
Az európai kutatóknak 2007-ben alapított Európai Kutatási Tanács (ERC) grantjei jelentik a legrangosabb elismerést és a legnagyobb lehetőséget arra, hogy végigvigyék kutatásaikat.
Az elmúlt 16 évben mintegy 124 millió eurónyi támogatást nyertek el magyar kutatók, de amellett, hogy a Közép-európai Egyetem (CEU) elüldözése óta Ausztriát gazdagítják az egyetem kutatói által elnyert grantek, most a politikailag vezérelt egyetemi kuratóriumok miatt kirobbant botrány is hátráltathatja a magyar pályázatokat.
HÁBORÚ
Egy éve annak, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát, és Vlagyimir Putyin egyre kevesebb szállal kötődik a nyugati világrendhez: az orosz elnök évértékelőjében jelentette be, hogy felfüggeszti részvételét az Új START egyezményben, amely az Egyesült Államok és Oroszország között korlátozta a nukleáris fegyverkezést. Hogy ennek milyen hatása lehet a globális atomarzenálra, azt külön cikkben foglaltuk össze.
Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő történész az ukrajnai invázió kezdete óta aktívan követi és kommentálja a háború történéseit, de hamarosan annak előzményeiről jelenik meg kötete, Putyin háborúja címmel. A könyv egy fejezetét elsőként mutattuk be a Qubiten.
VÍZ
A magyar vízvezeték-hálózat fejlesztésével az illetékes minisztériumnak, hivataloknak, bizottságoknak és vállalatoknak illene foglalkozni, ehelyett most a civilekből álló Víz Koalíció tárta fel, hogy a hazai ivóvízellátó rendszerek 56 százaléka túlnyomóan kockázatos állapotú, az átlagos hálózati vízveszteség 21 százalék (de van, ahol az ivóvíz 60 százaléka eltűnik a rendszerből), és mintegy 1000-3000 milliárd forint hiányzik a közműveknél ahhoz, hogy számmotevő javulást lehessen elérni.
ERDŐ
Az elmúlt évek egyik legközönségbarátabb tudományos elmélete, hogy az erdők fái a gyökereiket összekötő gombafonal-hálózaton keresztül kommunikálnak egymással – ezt a népszerűséget jelezte A fák titkos élete című könyv elképesztő sikere is.
Erre a szimbiózisra tényleg vannak bizonyítékok, de egy friss kutatás rámutatott, hogy ezeket a szakirodalom is hajlamos felnagyítani, és érdemes lenne megvárni a megfelelő, terepen végzett vizsgálatok eredményét, mielőtt ténynek vesszük, hogy a fák valóban beszélgetnek egymással.
ŐSGALAXIS
A James Webb űrtávcső 2022 egyik kedvenc témája volt a tudományok iránt érdeklődők körében, de az ígéretek szerint idén még nagyobb fokozatra kapcsol az univerzum felderítésében. Szuperlátványos űrfotók helyett most azonban az elsődleges kutatási céljaira koncentrál: a közel 14 milliárd évvel ezelőtti ősrobbanástól számítva 500-700 millió évvel később kialakult galaxisokat talált, amelyek segíthetnek feltárni a korai galaxisfejlődés rejtélyeit.
ZANZA
Végezetül néhány egyéb, nem kevésbé izgalmas tudományos megfejtés és rádöbbenés az elmúlt napok terméséből:
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.