– Miskolcot és a régiót, kivétel Egert, a Richter-skála szerinti 4-es fokozatba sorolták a földrengések gyakoriságát és nagyságát mutató statisztika alapján. A törökországi földrengés rendkívül erős volt, a 8-as erősséget is meghaladta. IIyenre Magyarországon nem kell készülni.
Hazánkban vannak kicsit erősebb besorolásba tartozó területek, Eger például 5-ös, Kecskemét 7-es, a balatonfelvidéki települések 4-es, 5-ös besorolást kapott. Biztosan van, aki emlékszik az 1985-ös, berhidai földrengésre, ami 4,9-es erősségű volt. Magyarországon tehát abszolút nem kell számítani a törökországihoz hasonló földmozgásokra. Azt ki sem merem mondani, hogy ha nálunk lenne egy 8-as erősségű rengés, akkor mi történne.
Ugyanis se a panel, se régebbi panelházakat nem méretezték ilyen méretű földrengésre, hiszen nem szabvány, nem kötelező.
Viszont nem sok mindent tudunk arról, hogy a panelházak hogyan viselkednének ilyen esetben. Azt azonban látjuk, mi történik velük Ukrajnában, ahol folyamatos bombatámadásnak vannak kitéve.
Ellőtték a felét vagy kilőttek belőle egy részt, a többi azonban a helyén maradt. Tehát ha csak a panelházakról beszélünk, akkor mondhatjuk, hogy ezekben nagyon erős tartalékok rejtőznek, de azt nem tudjuk, hogy mekkorák – jegyezte meg Grand András.
Boon .hu
Fotó: A Vajda zálogházat nem érheti baj