Már győzködik a borsodi orvosokat, hogy vállaljanak feladatot az új ügyeleti rendszer működtetésében.

 

Borsod-Abaúj-Zemplén megye lesz a következő, ahol bevezetik az új alapellátási ügyeleti rendszert – értesült a Népszava. A lap úgy tudja, a megyei kórház főigazgatója, egy jogász, és az Országos Mentőszolgálat észak-magyarországi regionális igazgatója tartja azokat az értekezleteket, amelyeken meggyőznék az ottani alapellátókat, hogy vállaljanak feladatot az új rendszer működtetésben.

A Borsodban élők egy részének már most sincs saját háziorvosa, az alapellátási körzetek majdnem hatoda üres, de a vegyes praxisok több, mint negyedében nincs tartósan orvos – emlékeztet a lap. A változtatás után háziorvosi ügyelet a megye tíz településén marad, 14-ben megszűnik, gyerekügyeleti pont pedig mindössze egyetlen lesz, a megyei kórházban Miskolcon.

Az új ügyeleti rendszert fokozatosan vezetik be, előbb Hajdú-Bihar megyében kezdtek el így dolgozni, majd Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg következett. Az ügyeleti és sürgősségi betegellátást hétköznap délután 4-től, hétvégente és ünnepnapokon az Országos Mentőszolgálat koordinálja, a háziorvosok este 10-ig, hétvégén és ünnepnapokon 8–14 óra között ügyelnek, utána csak a mentőké és a sürgősségi ellátásé a terep. A cél az, hogy a beteg ne bemenjen, hanem felhívja a 1830-as központi számot, és a mentőszolgálat diszpécsere eldönti, hogy kiküld hozzá esetkocsit, mentőt, esetleg csak annyit javasol, hogy ha az állapota nem romlik, másnap rendelési időben keresse fel a háziorvosát.

Az új rendszerről a legfontosabb tudnivalókat itt gyűjtöttük össze:

Egy olvasó, aki Nyíregyházán kipróbálta az új rendszert, arról számolt be, hogy egy merev, kaotikus rendszerbe került be. A hívásokat úgy kezelik, mintha mindenki mentőt kérne, miközben az ügyeletes orvossal való konzultáció igen nehézkes.

Fotó: Rendőrségi motoros rendőrnők toborzása. 70-es évek