Az eddig legnagyobb érdeklődés kísérte Ungváry Krisztián „Egy történelem – sok magyarázat” elnevezésű, a Blinken OSA Archívum által szervezett előadássorozatának múlt heti részét. A felfokozott kíváncsiság oka, hogy a téma Trianon és annak revíziója volt.
Ugorjunk a legvégére, aztán végigvesszük a több mint egyórás előadás legerősebb állításait.
Ungváry utolsó mondatai ugyanis úgy foglalják össze a mondanivalóját, hogy azok önmagukban is megállják a helyüket. Két emigráns írót, Wass Albertet és Márai Sándor hasonlít össze, abból kiindulva, hogy „az előbbinek Magyarországon már két évvel ezelőtt is több mint hatvan köztéri emlékműre volt, és gyakorlatilag a magyar településeknek nagy részén van már Wass Albert utca. Miközben Márai Sándornak négy darab emlékműve van a Kárpát-medencében, de ebből kettő nem a mai határokon belül”. Kettejük életművének nemzetközi megítélése ettől gyökeresen eltér.
Ungváry nem a Trianonig vezető úttal foglalkozott. Az előadását két pillérre építette fel:
- milyen mozgástere és kényszerpályája volt a magyar politikának a békeszerződés revíziójában
- és – egy korábbi vitát elővéve – inkább trauma vagy neurózis az első világháborút lezáró békeszerződés? .
Ungváry szerint neurózis és trauma is, de egy rövid kitérő a békediktátum kifejezésről. A történész szerint minden békekötés úgy jön általában létre, hogy valaki veszít és valaki nyer. Ebből adódóan elvileg minden békekötés úgymond diktált béke.
Ami szerinte mégis újdonság volt az első világháborút lezáró békekötésben, hogy a győztes deklarálta a legyőzött felett azt, hogy ő erkölcsileg magasabb rendű, és ennek az erkölcsi magasabbrendűségnek a nevében hoz most valamilyen végső vagy végsőnek szánt ítéletet. Ez volt a legelső olyan béke, amikor ez megtörtént.
Megjelent az igény egy nemzetközi szervezetet létrehozására, amely a vitás kérdések megoldására korábban használt háborúskodást „kiiktatja” a politika legitim eszközeiből. A versailles-i békeszerződés nagyon fontos pontja volt a háborús felelősség megnevezése is. Ami ebben az esetben természetesen azt jelentette, hogy a háborúért csakis és kizárólag a vesztesek felelősek. És ez a felelősség nagyon sok mindenben manifesztálódott, például olyan előírásokban is, hogy a vesztesek sírkeresztjeinek fekete színűnek kellett lenniük a katonai temetőben, a győztesek sírkeresztjeinek meg fehérnek.
Ungváry úgy látja, hogy miközben magas morális elvek nevében hozták meg a versailles-i békeszerződést, a döntések elszenvedői számtalan okkal hivatkozhattak arra, hogy igazságtalanság érte őket. „Ez kezdettől fogva megmérgezte magát az eszmét, azaz a liberális demokráciákat is, amelyek ezt a békét igazából kitalálták” – vélte Ungváry.
A történész szerint nem igazak azok a legújabb kori narratívák, hogy a Nyugat egységes volt. Az Egyesült Államok magát a békét sem ratifikálta, Lengyelország csak sokkal később, és az angol és a francia törvényhozásban is eléggé heves viták zajlottak a témában. „Kezdettől fogva voltak kritikus hangok, amelyek kétségbe vonták ennek az egész békeműnek az igazságosságát és jogosságát” – közölte a történész.
De szerinte „ez a béke, bármennyire is furcsa, egy kompromisszumokkal és tárgyalásokkal spékelt béke volt még akkor is, hogyha Magyarország számára nemzeti katasztrófát is jelentett”.
Ungváry szerint még rosszabb is lehetett volna a helyzet, de nem fogadták el a szomszédok összes követelését. A történész térképre is rakta az 1919-ben megfogalmazott maximális területi követekéseket Magyarországgal szemben. Ezekben még átfedések is voltak. (A Tiszáig bemondott román igény korábbi volt.)
A neurózis vagy trauma témában Ungváry megmutatott egy adatsort arról, hogyan alakultak az etnikai viszonyok Erdélyben és a Partiumban. A magyarság száma abszolút értékben is jelentősen csökkent, az aránya pedig konkrétan megfeleződött.
Egészen elképesztő változásokat mutat egy másik adatsor is, nem csak a Romániához került városokat nézve.
Ungváry szerint bár „természetesen a világtörténelem szempontjából bizonyára teljesen mindegy, hogy Nagyváradon vagy Selmecbányán beszélnek-e magyarul, vagy nem, a mi szempontunkból azért mégse teljesen mindegy, mert nagyon nehéz számunkra ezt nem veszteségként megélni”. Éppen ezért szerinte Trianon és következménye nemcsak a neurózis kifejezéssel írható le, hanem a traumával is. Ez egy gyászmunka.
Hozzátette azt is, hogy a magyarság aránya egyetlenegy szomszédos országhoz került területen sem érte el az 50 százalékot, mind Erdélynek, mind Szlovákiának, mind a Vajdaságnak egyértelműen nem magyar többsége volt már az 1910-es népszámlálás adatai alapján.
Ungváry bemutatott olyan képeslapokat, amelyek a Nyugatot igyekeztek érzékenyíteni, azt szemléltetve, hogy más országoknak milyen veszteséget jelentett volna, ha elveszítik területük kétharmadát. „A probléma nyilván az ezzel, hogy nem veszi figyelembe: ennek a békének mégiscsak a racionális magja az volt, hogy Magyarország egy soknemzetiségű állam volt, amelynek nemzetiségei nem kívántak a magyarokkal egy államban maradni” – tette hozzá.
A magyar elit ezzel az egész történelmi katasztrófával nagyon sokáig semmit sem tudott kezdeni – mondta Ungváry, majd kiderült, hogy ennél is lesújtóbb a véleménye.
Ungváry..
Eddig olvastam
Jól tetted. Nem szellemi fogyatékosoknak szól.
lesz@rom az SZDSZ önteltségét a történelem szemétdombján
Mi adtuk a mostani házelnököt öcskös…:):)
Ejnye Okostelefonkaka, megint elfingottad magad? 😛
Megint kinyitotta a kenelajtót Laci gazda Nokiáskám? :):)
Ennyire rosszul éled meg, hogy a lábszagáig sem érsz fel?
Ne is terheld vele magad,a a többit amúgy sem értetted volna…
De van számodra jó hírem is:
„Kásler Miklós veszi át a Magyarságkutató Intézet vezetését”
Együtt mátyás kirakózhatsz a vén hülyével…::):):)
…és még össze is fostad magad? Hát ez még egy összefosottól sem szép dolog. 🙂 😛
Ezen sokat törted a kis bucid igaz Kasler leszármazott? Az egész családon végigvonul a retardált vérvonal? :):):
Hazát árulókból sohasem volt hiányunk
„Mackensen tábornagyot egyébként a magyar kormány – eleget téve az antant követelésének – 1918 decemberében internáltatta Fóton, majd januárban francia katonák továbbszállították a délvidéki Futakra, onnan Szalonikibe, ahonnan csak 1919 végén szabadult. Januárra a hadserege zöme már Németország területén volt. Fóti internálása előtt, Károlyi Mihállyal való találkozóján Mackensen élesen kikelt a magyar „hálátlanság ellen”, mondván, háromszor is megvédte Magyarország határait és ezért ez a hála. Azonban ő sem bontotta ki az igazság minden részletét. A Mackensen-hadsereg ekkor már olyannyira nem akarta megvédeni Erdélyt, hogy 1918. november 6-án a német külügyminiszter a következőket táviratozta a bukaresti német követségnek (ne feledjük, a padovai fegyverszünet után három, a compiègne-i fegyverszünet előtt öt nappal vagyunk, azaz Németország még hadban állt, a Monarchia már nem): „Kérem Mackensen főparancsnokot azonnal és sürgősen informálni, miszerint Romániával az Erdélyben való átvonulásról folyó tárgyalásokat úgy irányítsa, hogy a súrlódások minden körülmények között elkerülendők. A gyakorlatban jóindulatú álláspontot foglalunk el az erdélyi kérdésben, de el kell kerülnünk a Magyarországgal való nyílt szembekerülést”. Diplomatáról magyarra fordítva ez azt jelentette, hogy Németország nem kívánt akadályokat gördíteni a román területi igények elé, amennyiben csapatait hagyják békében távozni a Román Királyság területéről.”
A Monarchia ismételt világ-Magyarország nyitásához 1945 óta titokban folytatta a bibliai háborúzását…
lesz@rom az SZDSZ önteltségét a történelem szemétdombján
Mégis nálatok vannak az SZDSZ-esek…
Jól van, na!
Ott a profit
„Az ukrán haderő túlságosan sok tüzérségi lőszert használt el, ezért az ukrán katonák parancsot kaptak a tüzérségi lőszerhasználat korlátozására, de még így is lényegesen gyorsabban fogy a lőszer, mint ahogy azt a nyugati országok pótolni tudják – írja a Sky News.
A lap azt írja: az elmúlt hónapokban tudatosan csökkentette az ukrán haderő a felhasznált tüzérségi lőszerek mennyiségét, így már csak havonta 120 ezer 155 milliméteres lőszert lőnek el, ami a tavalyi átlagos havi felhasználás ötöde.
Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter szerint a dolog igencsak problémás, mivel a lőszerhiány kezdi visszavetni Ukrajna haderejének ütőképességét – szerinte legalább havonta 250 ezer lőszer utánpótlására lenne szükség, hogy fenn tudják tartani a tüzérség harcértékét.
UGYANAKKOR, EGY SZENIOR EU-S TISZTSÉGVISELŐ SZERINT MÉG A HAVI 120 EZRES LŐSZERHASZNÁLAT FENNTARTÁSA IS LEHETETLEN,
hiszen az Európai Unió 650 ezer tüzérségi lőszert képes gyártani egy egész év leforgása alatt, vagyis a jelenlegi, redukált felhasználás kevesebb, mint felét. A tisztviselő az amerikai lőszergyártó képességre nem tért ki.
A blokk vezetői összesen egymillió tüzérségi lőszer vásárlását tervezik, a tranzakció várhatóan 4 milliárd eurót tesz majd ki.
Azt nem tudni, a beszerzés pontosan milyen forrásból történik majd, illetve mennyi időt vesz majd igénybe: a 155 milliméteres lőszerkészletek az ukrajnai háború miatt világszinten megcsappantak. Valószínű, hogy a megrendelt egymillió lőszer nagy részét újonnan kell majd legyártani, ami jelentős időt vehet igénybe.
https://www.portfolio.hu/global/20230308/komoly-bajba-kerult-az-ukran-hadsereg-ezen-talan-mar-a-nato-sem-tud-segiteni-601682
Egymillió tüzérségi lőszer pont 4 hónapra elég a fentiek alapján. Csak éppen még nem tudni, honnan tudják megvenni, és főleg mikor.”