Mi alapján került kiválasztásra a tíz város, és mi az oka annak, hogy éjjeli ellátás nincs mindenhol? Kádár Balázs ennek kapcsán azt mondta, monitorizálták az eddigi betegforgalmi adatokat, illetve, hogy az adott területeken eddig milyen ügyeleti ellátás volt, de figyelembe kellett venni a rendelkezésre álló háziorvosok számát is, hogy tudják-e biztosítani, hogy havi harminc napon keresztül az orvosi megjelenés adott legyen az ügyeleti ponton.
Ha egy adott városban – példaként említve Szikszót és Cigándot, amelyek járásközpontok, de április 1-től nem lesz ügyeleti pontjuk – a megfelelő orvosi, egyéb személyzet rendelkezésre állna, akkor kérhetnék-e, hogy ott is legyen ügyeleti pont
– Fontos hangsúlyozni, hogy a területi ellátási kötelezettséget az eddig ügyeletek figyelembe vették, például azt mondták a cigándi ügyeleten, hogy csak azt a nyolc települést látják el, akik ott vannak a területükön. Most viszont a közelben található ügyeleti pontokkal ez nem fordulhat elő, ami Kisvárda esetén 13 kilométerre van egy másik megyében, de ebben a rendszerben a betegek ott is ellátást fognak kapni. Aki eddig Cigándra húsz kilométer autózott a járás településéről, az most könnyen lehet, hogy Kisvárdára, vagy Sátoraljaújhelyre hamarabb fog eljutni, tehát ez egy racionalizálási folyamat is volt, mert a mentőszolgálat sürgősségi ellátást tekintve nyilván nem vesz figyelembe területi ellátási kötelezettséget, sem járás-, vagy megyehatárt – hangsúlyozta a regionális igazgató.
Győrfi Pál hozzátette: a korábbi rendszerben előfordult olyan, hogy a beteg három kilométerre volt egy ügyeleti kocsitól, de az ügyeleti kocsi személyzete azt mondta, hogy őket másik önkormányzat foglalkoztatja és ők abba a járásba már nem mehetnek át.
– Mostantól kezdve ilyen nem létezik. Év végére, a jövő év elejére az egész országban egységes rendszer működik majd, amelyek pontosan azzal a logikával kapják a riasztásokat, ahogy a mentőszolgálat is, amiben nem számítanak a megyehatárok. Az eddigi rendszerben előfordult, hogy egy önkormányzat működtetett egy olyan orvosi ügyeletet, amiben az átlagos betegforgalom napi 0,4 beteg volt. Erre fenntartani egy infrastruktúrát, szakszemélyzetet a világ egyetlen pontján sem működőképes. Van egy optimális érték, ez egy számítás, amit sok minden befolyásol, többek között az egészségügyi ellátás felépítése, hol vannak sürgősségi osztályok, hol vannak mentőállomások. Alapos elemzés után határozták meg ezeket a pontokat – szögezte le a szóvivő.
Régen elvoltak egymástól vágva a települések, egy orvos látta el a betegeket, ha kellett, mentőt hívott. Ez miért nem kivitelezhető?