Mészáros Ferenc, az Autóklub elnökségi tagja és közlekedésbiztonsági szakértője a hvg360-nak azt mondta,
„ha hirtelen szűnik meg az ember tájékozódási képessége, védhetetlen helyzetbe kerül, és a katasztrófa elkerülhetetlen, főleg ha pánikhangulat is kialakul.”
Szerinte a nagy forgalom, a magas sebesség és a rövid követési távolságok mind közrejátszottak abban, hogy 42 jármű ütközött össze. „Ha ilyenkor eltűnik a kép előlem, akkor egy lehetőségem van: elkezdek fokozatosan fékezni, de ha a mögöttem érkező későn kezd el fékezni, akkor belém jön, a következő autónak pedig már esélye sincs arra, hogy idejében megálljon” – tette hozzá Mészáros.
A közlekedésbiztonsági szakértő szerint ebben a helyzetben legfeljebb az segített volna, ha a közútkezelő (vagy a rendőrség) járművei beállnak az oszlopok közé, és lassítják a sebességet. Ha pedig a meteorológia kiadja a riasztást, akkor azonnal be kellett volna mondatni a rádióban, hogy a menetoszlopnak meg kell állnia.
Mészáros azt mondta, ő egyvalamivel próbálkozott volna: a fokozatos fékezés közben megpróbál a nyomvonalból jobbra vagy balra kitérni, ezt azonban egy pillanat alatt kell végrehajtani, ennek felméréséhez komoly autóvezetési rutinra van szükség – és még így is „nagybetűs szerencse kell ahhoz, hogy valaki megússza.” (Itt ráadásul egy idő után kitérni sem volt hova, ahogy az a cikk elején lévő videóból is látszik – a szerk.)
Kovács Kázmér ügyvéd, a Magyar Autóklub Jogi és Érdekvédelmi Bizottságának elnöke a hvg360-nak azt mondta, „csak a klasszikus tételt tudom idézni: az út- és időjárási viszonyoknak megfelelően kell közlekedni, ami ebben az esetben egy jóval lassabb haladási sebesség megválasztását jelentette volna, gondolva arra a kockázatra, ami egy szélvihar esetén adódik egy porfelhőből.”
Szerinte egy ilyen szélvihar megjelenhet az útnak egy bizonyos szakaszán 10 percig, majd a következő már 20 kilométerrel arrébb lesz. Nehéz kitalálni, hogy éppen hol lesz olyan következménye, ami ilyen súlyos balesethez vezet. „Ha a veszély fennáll, általánosan lassabb haladási sebesség lenne kívánatos, a közútkezelő felelőssége pedig azért nem jön szóba, mert a legváratlanabb helyeken adódhat olyan következmény, amire nem lehet számítani” – mondta Kovács Kázmér, aki szerint figyelembe kell venni az ilyen helyzetben szokásos figyelmeztetéseket is a digitális táblákon.
Kiemeli ugyanakkor: nem mindenki szegte meg a KRESZ-szabályokat, csak azok, akik először ütköztek. „Az autós nem köteles arra számítani, hogy aki előtte halad, nem fékezéssel fog megállni, hanem beleütközik egy akadályba. Jogvitáknál és büntetőügyeknél ezek nagyon fontos kérdések” – mondja Kovács Kázmér.
Cikkünk megjelenése után még hozzátette, az olyan váratlan és intenzív porfelhőt, mint ami szombaton csapott le az M1-es autópályán közlekedőkre, a bírói gyakorlat úgynevezett „mikroklimatikus tényezőnek” szokta tekinti, amire előre nem lehet számítani. Ez pedig a bírói mérlegeléstől függően a büntetőjogi felelősségrevonás lehetőségét is kizárja.
Kovács szerint ebből könnyen következhet az is, hogy csak azoknak a járműveknek fizet a biztosító, amelyeknek volt Casco biztosítása is. Kovács hangsúlyozta, ez egyelőre feltételezés, de könnyen lehet, hogy a szakértői vizsgálat is erre jut majd.
Azonnal pánik alakult ki
Az RTL Híradójában szombat este közzétettek egy videót a balesetről, amelyen az látszik, hogy az égő járművektől gyerekek menekülnek a szüleikkel.
hvg.hu
Megdöbbentő, hogy 2023-ban magyarországon még mindig nem alakították át az autópályákat Smart-motorway-ekké. Jele sincs, hogy valaha esetleg bevezetnék a MIDAS-technológiát. Az infrastruktúra valahol a 80-as évek végi NDK szintjén van. Na ezekre az utakra mennek fel az emberek a 10-12 éves bontószökevény autókkal… No comment.
https://en.wikipedia.org/wiki/Smart_motorway
Basszus!
“Tavaly 114 milliárd forintot fizetett a magyar állam az M5-ös és M6-os autópályák tulajdonosainak
Például úgy, ha a sok barom nem nyomja ész nélkkül a gázpedált
Nem olyan mint repülőgépeknél a „szélnyírás”?
VÉDHETETLEN
Az ostobaság a védhetetlen. Az első homokfelhőbe befutó az áldozat. A többi barom csak azt kapta amit megérdemelt. 😛
Látom nagy szakértője vagy a fékezésnek
De jó, hogy megúsztad Genovát.
„Folyamatosan nő az áldozatok száma, már 42 halottat emeltek …
https://index.hu › genovai_hidomlas_ejszakai_kutatas
2018. aug. 15. — Leszakadt egy viadukt Olaszországban, harmincnál is többen haltak meg. A Genován áthaladó autópálya hídja omlott be”
Látom, hogy eszméletlenül ostoba gyalogbéka vagy. És akkor még túldicsértelek. 😛
Te még a kakán is csomót keresnél. Merthogy mi a közös a két esetben? Semmi. 😛
Illetve csak az ostobaság. A tied, meg az értelemhiányos sofőröké.
🙂 🙂 🙂
Meg betartaná a követési távolságot
Basszus!
„Tavaly 114 milliárd forintot fizetett a magyar állam az M5-ös és M6-os autópályák tulajdonosainak. Ezek a legdrágább magyarországi köz- és magánszféra közti koncessziók, avagy a közismertebb angol rövidítéssel ppp-szerződések. Ezt a liberális közgazdászok szerint előnyös konstrukciót a 2002-2010 közötti MSZP-SZDSZ kormányok alkalmazták, és az Európai Unió is erőltette: az elmélet szerint a magáncégek költséghatékonyabban és gyorsabban tudják a beruházásokat megvalósítani, jobb minőségben végzik el a karbantartást, és ezáltal az adófizetők is jobban járnak. A politikusok számára a ppp-konstrukciók fő előnye, hogy úgy tudnak beruházásokat megvalósítani, hogy az nem terheli azonnal az államkasszát.
A ppp nem egy túl bonyolult konstrukció, tulajdonképpen arról van szó, hogy egy cég megvalósít egy tipikusan állami beruházást, majd viszonylag hosszú ideig, akár több évtizedig üzemelteti azt, és ezt éves részletekben fizeti ki az állam. Ez nem növeli az államadósságot, de tulajdonképpen csak egy könyvelési trükkről van szó: az Eurostat ezt nem számítja bele az eladósodottságba, a valóságban azonban ez is ugyanolyan adósságteher, mintha állampapírok kibocsátásából finanszírozták volna a beruházást.
Az első körben 1994-ben koncesszióba adott M5-öst az osztrák Bau Holding AG, a francia Bouygues S.A. és Colas S.A. közös cége építette meg Kiskunfélegyháza és a szerb határ között. Ekkor még koncessziónak hívták a ppp-t, és ez előnyösebb volt az államnak: nem kellett fizetnie érte, a cég útdíjat szedhetett – 35 év után járt volna le ez a joga, utána az állam kapta volna meg…”
Mentem a villamoshoz a múlt héten. A tizes posta előtt megállt egy autós a zebránál a gyalogosnak, az utána jövő autó meg nekiment annak, amelyik megállt. Semmilyen követési távolságot nem tartanak be. De volt eset arra is, hogy míg az egyik autós megállt a zebránál, a másik nyugodtan ment tovább. Így nem lehet élni biztonságosan.
Elzavarni az RTL-t.
A megtakarításból megerősíteni az OMSZ-t.
Bízzátok ezt is párttitká sanyira….Ehhez legalább annyira nem ért, mint az egészségügy vagy az oktatás….
Bízzátok ezt is párttitkár sanyira….Ehhez legalább annyira nem ért, mint az egészségügy meg az oktatás….
NE FÁRADJ!
Volt oktatásügyi KIRÚGÁSI meg egészségügyi KIRÚGÁSI miniszteretek. Mi lett a vége?
Gyurcsány lemondott mint pártelnök. lemondott mint miniszterelnök. Orbánnak nem
volt kit legyőzni 2010-ben.
„Aki a külhoni magyarokat elárulja és hátat fordít nekik, az ezt fogja tenni a határon belül is
Nem kérünk a december 5-i nemzetárulókból!”
volt rá 12 év cuclib kormányzás
miért nem mutattátok meg?
most meg jönnétek vissza, mi?
mi kell hozzá?
egy hibás féklámpa
már el is lopták a reakció idődet